Czytasz dzięki

Złoty i SPW powinny pozostać stabilne po komunikacie RPP

  • PAP
opublikowano: 15-09-2020, 15:59

W najbliższym czasie zarówno złoty jak i SPW powinny się stabilizować i nie powinien tego zmienić planowany na godz. 16.00 komunikat po wtorkowym posiedzeniu RPP - powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

"We wtorek na rynkach nie dzieje się za dużo. Dla EUR/PLN 4,44 jest nowym poziomem równowagi. To jest około 1 proc. powyżej poziomów z lipca-sierpnia, co odzwierciedla rosnącą awersję do ryzyka. Nie uważamy, żeby w tym tygodniu miało wydarzyć się coś, co tę równowagę zaburzy. Również treść komunikatu po wtorkowym posiedzeniu RPP nie powinna nadać zmienności na EUR/PLN" - powiedział Mateusz Sutowicz.

"W rezultacie w najbliższych dniach spodziewamy się stabilizacji kursu wokół 4,44 z lekkimi odchyleniami. Poziom ten dobrze oddaje bieżące nastroje rynkowe i dyskontuje bardzo wiele potencjalnych informacji, zarówno krajowych jak i zagranicznych" - dodał.

Ekonomista wskazał, że najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia jest środowe posiedzenie Fed.

"Fed ma jeszcze przestrzeń do dalszego łagodzenia polityki, ta jednak jest ograniczona. Najciekawsze będą jednak prognozy makroekonomiczne i to, jak bank zareaguje na brak politycznego porozumienia w sprawie kolejnego stymulusa fiskalnego. Zaryzykujemy stwierdzenie, że nie będzie zmiany w arsenale narzędzi banku i Fed skupi się na nawoływaniu do uruchomienia pakietu stymulacji fiskalnej" - powiedział.

Dodał, kurs eurodolara uwzględnia już większość przewidywalnych czynników i większe znaczenie mają w tej chwili ruchy techniczne, które wskazują na możliwy wzrost w stronę 1,950. W efekcie USD/PLN może kierować się do 3,70.

RYNEK DŁUGU

"Wyróżniłbym bardzo niską płynność krajowego rynku i w rezultacie ograniczoną zmienność. Ten tydzień w teorii powinien być ciekawy ze względu na posiedzenie RPP, skup obligacji przez NBP oraz przetarg zamiany MF, jednak te wydarzenia nie powinny mieć istotnego wpływu na notowania. Ciekawie wygląda krótki koniec krzywej dochodowości, który w ostatnim czasie zniżkuje. Stoi to trochę w sprzeczności do niedawnych wypowiedzi członków RPP, w tym prezesa Glapińskiego o stabilizacji stóp procentowych oraz wobec prawdopodobnie rosnącej nadpłynności sektora" - powiedział Sutowicz.

Ekonomista ocenił, że rentowności na krótkim końcu mają jeszcze przestrzeń do około 2 pb spadków, przy czym na tych poziomach spodziewa się już stabilizacji. Większych zmian nie oczekuje także na długim końcu.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 15 września utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,681 proc. (+1,1 pb), a niemieckich -0,480 proc. (bez większych zmian).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane