Czytasz dzięki

Złoty może się osłabiać; rentowności SPW powinny spadać

  • PAP
opublikowano: 13-07-2020, 17:05

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może iść w górę - oceniają ekonomiści. Wzrosty rentowności krajowych SPW będą w dalszym ciągu ograniczane działaniami NBP, przez co dochodowość krajowych papierów może iść w dół po poniedziałkowych wzrostach.

"Złoty nie korzysta na poniedziałkowej poprawie globalnego sentymentu i zachowuje się gorzej od walut regionu. Kurs EUR/PLN pozostaje w okolicy 4,48 czyli poziomu oporu, który obowiązuje od połowy czerwca i na najbliższe dni perspektywy dla złotego są raczej negatywne. Patrząc na wykres widzimy, że od połowy czerwca wahania kursu stopniowo zawężają się i przejściowe umocnienia PLN są coraz słabsze. To moim zdaniem zapowiada, że niebawem wzrosty kursu mogą przyspieszyć" - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Banku, Marcin Sulewski.

RYNEK DŁUGU

W ocenie Sulewskiego poniedziałkowe wzrosty rentowności na środku i długim końcu krzywej wynikają z poprawy sentymentu na rynkach zagranicznych, co jest widoczne zarówno we wzrostach głównych indeksów giełdowych, jak i w osłabieniu obligacji w USA i w Niemczech. Dodał, że inwestorzy wyczekują na rozpoczynający się w tym tygodniu sezon wyników spółek w USA oraz że spodziewają się, że najgorsze jeśli chodzi o pandemię jest już za nami.

"Widać, że notowania Bunda miały dziś duży wpływ na krajowe SPW i rentowności rosły. Generalnie jednak otoczenie krajowe powinno sprzyjać obligacjom. Środek i długi koniec krzywej powinny być wspierane przez działania NBP. Programy emisji PFR i BGK powoli zbliżają się ku końcowi, a potrzeby państwa będą finansowane przez emisje Ministerstwa Finansów. Później NBP będzie skupował te obligacje, więc perspektywa wyższej podaży rządowych papierów nie powinna przekładać się negatywnie na rentowności. Spodziewam się, że dzisiejsze wzrosty to raczej korekta w trendzie niż trwała tendencja w górę" - powiedział Sulewski.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,655 proc. (+2,2 pb), a niemieckich wynosi -0,420 proc. (+4,7 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane