Złoty nadal w konsolidacji; rentowności mogą iść w górę

  • PAP
opublikowano: 01-07-2020, 17:49

Złoty pozostaje pod wpływem czynników globalnych, przez co kurs EUR/PLN będzie w najbliższym czasie pozostawał w przedziale 4,40-4,50 - oceniają ekonomiści. Rentowności krajowych obligacji skarbowych mogą iść w górę.

"Rynek walutowy ostatnio nieco się uspokoił. Cały czas dominują kwestie globalne i nawet wtorkowy odczyt inflacji zbytnio nie zaszkodził złotemu. Globalnie rynek jest w potrzasku, gdyż z jednej strony inwestorzy reagują na lepsze dane z gospodarek, takie jak np. o sprzedaży detalicznej z Niemiec, a z drugiej strony pandemia wydaje się nie kończyć, co widać po pogarszającej się sytuacji w USA. Dopóki nie zobaczymy, który z tych czynników przeważy, EUR/PLN pozostanie w przedziale wahań między 4,40 a 4,50" - - powiedział PAP Biznes główny ekonomista XTB, Przemysław Kwiecień.

Niemiecki urząd statystyczny podał w środę, że sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo) w maju wzrosła o 13,9 proc. mdm w ujęciu realnym i o 13,4 proc. mdm w ujęciu nominalnym.

RYNEK DŁUGU

Podczas środowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności papierów 2-letnich przejściowo spadły do rekordowo niskiego poziomu 0,09 proc. Środek i długi koniec krzywej poszedł w górę.

"W krótkim terminie notowania krajowego długu będą zależne od czynników globalnych. Moim zdaniem ryzyko, że dane epidemiologiczne negatywnie przełożą się na rynek jest większe, niż że dane z gospodarek nadal będą zaskakiwać na plus. Rynek wycenił już te pozytywne informacje. Ponadto inwestorzy nie powinni zwracać uwagi na takie dane jak PMI, gdyż są to indeksy, które nie odzwierciedlają rzeczywistości przy obecnych warunkach" - powiedział Kwiecień.

Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu był na poziomie 47,2 pkt. wobec 40,6 pkt. w maju i wobec prognozy PAP Biznes 46,3 pkt. - podała firma Markit, która opracowuje wskaźnik.

"W dłuższym terminie, wysoka inflacja jest zagrożeniem. Przypuszczam, że RPP zignoruje wtorkowy odczyt mówiąc, że jest to czynnik przejściowy. Jasne jest jednak, że przy wyższej inflacji argumenty o prowadzeniu przez NBP skupu aktywów na taką skalę w obawie przed deflacją, stają się trudne do obrony. W kolejnych miesiącach odczyty pokażą, który scenariusz się realizuje, sądzę jednak, że ryzyko wzrostu rentowności jest już zauważalne" - dodał.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorkowym szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2020 r. wzrosły o 3,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. Ekonomiści oceniają, że inflacja bazowa w czerwcu mogła przekroczyć 4 proc.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,691 proc. (+3,8 proc.), a niemieckich -0,398 proc. (+6,2 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane