Złoty odzyskuje siłę

  • Marek Rogalski
opublikowano: 04-09-2019, 22:00

Tradycyjnie wsparciem dla polskiej waluty nie okazały się jakieś nadzwyczajne informacje z kraju, ale zmiana globalnego sentymentu.

Słabe dane makroekonomiczne, jakie napłynęły we wtorek po południu z USA, podcięły skrzydła dolarowi, a jednocześnie nasiliły oczekiwania dotyczące skali luzowania polityki przez amerykański Fed, co pośrednio wsparło rynki akcji. Poznaliśmy też nieco lepsze od spodziewanych odczyty indeksów aktywności PMI z Chin. W tamtejszych mediach sporo mówi się również o możliwym luzowaniu polityki przez Ludowy Bank Chin — to wspiera sentyment w Azji i wokół bardziej ryzykownych aktywów.

Generalnie okres wyczekiwania na posunięcia bankierów centralnych — dla nas liczą się głównie posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (12 września), oraz Fedu (18 września) — może upłynąć pod znakiem większego apetytu na ryzyko. Zdaje się, że pozytywny splot wiadomości dotyka też funta — wizja przedterminowych wyborów na jesieni zaczyna się oddalać i bardziej prawdopodobne staje się kolejne odroczenie terminu brexitu (o trzy miesiące).

Czy pozytywne trendy mogą utrzymać się dłużej? Nie do końca, gdyż inwestorzy mogą przeżyć kolejne rozczarowania w drugiej połowie września. Po pierwsze, decydenci w bankach centralnych mogą nie spełnić oczekiwań „postawionych” im przez rynki. Po drugie, wcale nie jest pewne, że zobaczymy jakąś wolę do rzeczowych rozmów między Amerykanami a Chińczykami. Słabnące notowania Donalda Trumpa mogą zachęcać władze w Pekinie do przeczekania do wyborów na jesieni 2020 r.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu