Złoty osłabł, ale to nie koniec

  • Marek Rogalski
opublikowano: 13-11-2019, 22:00

Momentem przełomowym dla rodzimej waluty okazała się publikacja wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu na początku miesiąca.

Wypadł on fatalnie i chociaż nie brak było głosów, że jego wskazania nie są do końca miarodajne, rynki potraktowały to jako pretekst do korekty październikowego umocnienia złotego. Nasiliły się przy tym obawy, że polska gospodarka będzie mniej odporna na zewnętrzne szoki.

O tym, że minęliśmy już szczyt gospodarczej koniunktury, można było też przekonać się z ostatnich prognoz przedstawionych przez NBP. Uwagę zwraca jednak regionalny charakter korekty — solidarnie ze złotym traciły forint i korona czeska, chociaż w tym ostatnim przypadku jesteśmy coraz bliżej podwyżki stóp procentowych.

To każe zwrócić się w stronę globalnych zależności, gdzie widoczne było umocnienie się dolara na głównych relacjach w ślad za rosnącymi rentownościami amerykańskich obligacji, a później narastającą niepewnością co do szans na porozumienie USA—Chiny. Strona chińska od kilku dni milczy po tym, jak Donald Trump odrzucił postulat proporcjonalnej obniżki ceł, a wczoraj utrzymał w mocy scenariusz ich podniesienia w połowie grudnia, jeżeli do tego czasu oba kraje nie podpiszą tzw. umowy fazy pierwszej.

To sprawia, że rynki nie powinny odrzucać scenariusza, w którym wzajemne relacje mogą ponownie ulec gwałtownemu pogorszeniu, co szybko przełożyłoby się na poziom globalnej awersji do ryzyka. To zaszkodziłoby tzw. walutom ryzykownym, w tym także polskiemu złotemu. W efekcie dolar ponownie po 4 zł w najbliższych tygodniach to wcale nie mrzonka, biorąc pod uwagę, że w środę zbliżyliśmy się do poziomu 3,90 zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane