Złoty środek na niepewnosć

W 2019 r. najlepsze perspektywy ma zyskujące na słabości dolara złoto, a pogłębienie wyprzedaży grozi podatnej na słabszą koniunkturę miedzi

Subskrybenci Pulsu Biznesu Premium Mają dostęp do newslettera "Zlotowiesci". Sprawdź w  zakładce "Twoje konto"

Inwestorzy z rynków surowcowych wchodzą w 2019 r. w słabych nastrojach. Indeks cen towarów Bloomberg Commodity zamknął 2018 r. 13-procentowym spadkiem, co oznaczało dla niego już szóstą zniżkę w ostatnich ośmiu latach. Po około 20 proc. straciły podatne na pogorszenie koniunktury globalnej miedź i ropa naftowa. Tuż pod kreską rok zakończyły notowania złota, a na plusie utrzymały się tylko nieliczne ważniejsze surowce, w tym pszenica, amerykański gaz ziemny oraz ruda żelaza. Zdaniem ankietowanych przez „PB” specjalistów 2019 r. nie przyniesie na rynkach surowcowych przełomu.

— 2019 r. może przynieść spowolnienie globalnej gospodarki, co generalnie byłoby niesprzyjającym czynnikiem dla surowców przemysłowych — przyznaje Mateusz Namysł, analityk mBanku.

— Oczekiwana przez wielu inwestorów fala osłabienia dolara może wesprzeć surowce denominowane w tej walucie. Jednak jej wystąpienie jest uzależnione od zmiany ścieżki obranej w polityce pieniężnej przez Fed — dodaje Kamil Jaros, główny analityk Admiral Markets.

Ich zdaniem, pośród niepewności co do koniunktury globalnej najlepiej kierować się fundamentami rynków poszczególnych surowców. Według największej grupy specjalistów lepiej od innych surowców w 2019 r. ma szanse spisywać się złoto. Zdaniem Bartosza Sawickiego z TMS Brokers koniunktura na rynkach metali szlachetnych poprawi się za sprawą osłabienia dolara, a ewentualne poważniejsze turbulencje na giełdach mogą cenom złota dać dodatkowy pozytywny impuls.

Pogłębienie wyprzedaży grozi miedzi, ostrzega jednocześnie trzech ekspertów, wskazując na słabe perspektywy będącej największym konsumentem rudego metalu gospodarki Chin oraz ryzyko utrzymania się napięć handlowych. Po pięciu edycjach ankiety rocznej najlepsze wyniki notują specjaliści Admiral Markets, którzy najlepiej typowali także na 2018 r., trafnie zapowiadając wzrost cen uranu i spadek cen miedzi. W zakończonym roku solidne zyski przyniosły też prognozy Bartosza Sawickiego z TMS Brokers oraz Mateusza Namysła (wówczas Raiffeisen Polbank).

Adam Anioł, BGŻ BNP Paribas

 • Złoto

Notowania złota mają potencjał do wzrostu dzięki postrzeganiu surowca jako bezpiecznej przystani. Wsparciem dla cen złotego kruszcu będzie oczekiwana deprecjacja dolara, rosnąca inflacja oraz popyt związany z chęcią zabezpieczenia przez ryzykiem natury finansowej oraz geopolitycznej.

 • Miedź

Negatywny wpływ na notowania miedzi w krótkim terminie powinna mieć niepewność dotycząca porozumienia na linii Waszyngton- Pekin w kwestii wymiany handlowej. Natomiast w średnim terminie niekorzystne dla cen jest oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego w największych światowych gospodarkach, co ograniczy popyt.

Mateusz Namysł, mBank

 • Kawa

W 2018 r. cena kawy na giełdach wyraźnie się obniżyła. Zakładam, że stojące za tym czynniki (w tym przecena brazylijskiego reala oraz świetna pogoda do produkcji kawy) nie będą w takim stopniu oddziaływać na surowiec. Natomiast silniej działać mogą zaliczyć czynniki przemawiające za zwyżkami (np. wzrost popytu).

 • Węgiel (z portów ARA)

Spadkowi cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach nie towarzyszył równie duży ruch cen węgla. Przy obserwowanej w światowej energetyce tendencji do wygaszania części bloków węglowych może to sprzyjać mniejszemu zapotrzebowaniu i spadkowi ceny surowca.

Marcin Kiepas, niezależny analityk

 • Cukier

Nadpodaż cukru utrzymuje się, ale z każdym miesiącem będzie spadać i w sezonie 2019/2020 prognozowany jest deficyt produkcji. Powinno to windować ceny. Ten wyprzedzający ruch już się rozpoczął. Na jesieni została przełamana 2-letnia linia bessy, co było definitywnym sygnałem zmiany układu sił na wykresie, otwierając tym samym drogę do wzrostów w 2019.

 • Miedź

Spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie, ze szczególnym wskazaniem na Chiny, zaowocuje w 2019 r. spadkami cen miedzi. Wzrost awersji do ryzyka powinien dołożyć do tego dodatkowe „trzy grosze”. Notowania tego metalu nie tylko powinny zejść poniżej bariery 5000 USD, ale też mogą przetestować dołek z 2016 r. na poziomie 4302 USD.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Ropa WTI

Cięcie wydobycia przez OPEC+ powinno wystarczyć, by zrównoważyć rynek przy wyższych cenach. Obecnie panujący nadmierny pesymizm względem ropy powinien stopniowo wyparować wraz ze słabnięciem obaw o gigantyczną nadpodaż surowca.

 • Pszenica

Ceny zboża zostały wywindowane przez niesprzyjające warunki pogodowe. Jednak dostępność surowca nie jest zagrożona, co powinno przełożyć się na wyraźne spadki cen po tegorocznych zbiorach.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Złoto

Ostrożne podejście Fedu do podnoszenia stóp procentowych w USA w bieżącym roku może być pretekstem do osłabienia dolara, co pozytywnie przełożyłoby się na ceny złota. Dodatkowym wsparciem dla strony popytowej może być niepewność dotycząca kondycji globalnej gospodarki i potencjalne zniżki na rynkach akcji.

 • Pallad

W ostatnich miesiącach zwyżki przybrały wręcz spekulacyjny charakter i mimo utrzymującego się deficytu na globalnym rynku palladu, potencjał do dalszych zwyżek cen wydaje się coraz mniejszy — zwłaszcza w obliczu faktu, że substytutem dla palladu w wielu przypadkach może być dużo tańsza platyna.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

 • Złoto

Złoto powinno zyskać na wartości w 2019 r. ze względu na spowolnienie gospodarcze w USA oraz rosnące ryzyko akumulacji amerykańskiego długu. Ryzyko wystąpienia odwróconej krzywej rentowności amerykańskich obligacji powinno skłonić Fed do szybkiego zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, co może dać dodatkowy impuls dla wzrostu cen szlachetnego kruszcu.

 • Miedź

Ceny miedzi mogą się znaleźć w 2019 r. pod presją ze względu na kontynuację spowolnienia gospodarczego w Chinach oraz spory handlowe na linii USA-Chiny. Dodatkową presję na cenę metalu może wywrzeć kontynuacja turbulencji na amerykańskich parkietach giełdowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu