Zmarł „Król Wall Street”

opublikowano: 10-03-2016, 07:55

W wieku 86 lat zmarł John Gutfreund, w połowie lat 80. obwołany „Królem Wall Street” z racji wielkiego ego oraz osiągnięć kontrolowanego przez niego Salomon Brothers, wówczas jednego z najbardziej dochodowych banków inwestycyjnych na świecie.

Gutfreund zmarł w szpitalu w Nowym Jorku na zapalenie płuc, poinformował jego syn.

John Gutfreund
Zobacz więcej

John Gutfreund Bloomberg

John Gutfreund uważany jest za pioniera, który przekształcił firmę prywatną z Wall Street, w której ryzyko inwestycji ponosili nieliczni partnerzy, w spółkę publiczną, gdzie  przenosiło się ono na licznych akcjonariuszy.

Jego kariera zakończyła się w 1991 roku, kiedy wybuchł skandal po ujawnieniu, że Salomon Brothers składał nieautoryzowane przez klienta zlecenia zakupu obligacji USA. Gutfreund znalazł się w ogniu krytyki, kiedy okazało się, że zwlekał z poinformowaniem regulatora o nieprawidłowościach banku. Ostatecznie odszedł z firmy, a jego stanowisko na dziewięć miesięcy zajął Warren Buffett.

Postać Gutfreunda stała się znana szerszej publiczności głównie dzięki bestselerowi Michaela Lewisa pt. „Poker kłamców”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu