Zmiany klimatyczne mogą kosztować 4 proc. światowego PKB

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-04-2022, 11:20

Zmiany klimatyczne mocno uderzą w globalny wzrost gospodarczy, ostrzega agencja ratingowa S&P Global. Szczególnie mocno dotknięte związanymi z tym kosztami zostaną najbiedniejsze kraje, informuje Reuters.

Adobe Stock

Eksperci S&P Gobal szacują, że niekorzystne zmiany klimatyczne mogą spowodować utratę 4 proc. globalnej rocznej produkcji gospodarczej do 2050 r.

Jak wskazuje agencja, w jej bazowym scenariuszu, zakładającym brak nowych inicjatyw proekologicznych podnoszonych przez rządy (wg naukowej nomenklatury - „RCP 4.5”) kraje o niższych i niższych średnich dochodach prawdopodobnie odnotują średnio 3,6 razy większe straty produktu krajowego brutto niż kraje bogatsze.

Wśród najmocniej dotkliwych zjawisk pogodowych wymieniono powodzie, susze, burze i podnoszący się poziom mórz.

Zgodnie z raportem, jednym z najbardziej zagrożonych regionów jest Azja Południowa w tym takie kraje jak Bangladesz, Pakistan, Indie czy Sri Lanka,, gdzie straty mogą sięgnąć 10 do 18 proc. PKB.

To około trzykrotnie więcej niż w przypadku Ameryki Północnej i 10 razy więcej niż region najmniej dotknięty, Europa.

Szacunki ubezpieczeniowego giganta Swiss Re wskazują, że w większości krajów, które są narażone na zmiany klimatyczne, koszty z nimi związane już rosną. W ciągu ostatnich 10 lat same burze, pożary i powodzie powodowały straty rzędu 0,3 proc. PKB rocznie na całym świecie.

Z kolei Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) wyliczyła, że średnio codziennie gdzieś na świecie zdarzały się katastrofy związane z pogodą, klimatem lub wodą przez ostatnie 50 lat, powodując 115 zgonów dziennie i ponad 202 mln USD strat każdego dnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zieloną gospodarkę wspierają

Organizator

Puls Biznesu

Patroni honorowi

Ministerstwo infrastruktury Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Polecane