Zmiany zasad rozliczeń podatku VAT stosowanych na rynku gazu i energii elektrycznej nie powinny spowodować podwyżek ich cen - poinformowała we wtorek dyr. departamentu podatków pośrednich w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.
Komisja omówiła znowelizowaną przez Sejm 16 grudnia br. ustawę o podatku VAT. Według noweli energia sprzedawana z terytorium Polski do państw Unii Europejskiej nie będzie podlegać opodatkowaniu, ale pozostawione będzie prawo do odliczenia od podatku.
"Zmiana nie rzutuje na cenę w dostawach energii elektrycznej. Jeśli ktoś wykorzysta argument zmiany ustawy do podniesienia cen, to nie będzie miał do tego żadnych podstaw" - mówiła Majszczyk senatorom.
Nowelizacja ustawy przewiduje również, że usługi dostępu do internetu będą opodatkowane, od 1 marca 2005 r., stawką
podstawową, czyli 22 proc. Od początku tego roku, usługi dostępu do internetu są zwolnione z podatku VAT.
Ministerstwo Finansów uzasadnia, że od początku prac nad stawką VAT na internet było oczywiste, że zwolnienie z tego podatku jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska wszczęła oficjalne procedury.
Rząd polski zapewnił Unię Europejską, że dostosuje się do prawa unijnego i wprowadzi stawkę podstawową na usługi dostępu do internetu.
Ministerstwo Finansów podkreśla przy tym, że korzystający z internetu nie stracą na wprowadzeniu 22 proc. VAT, bo ustawa o podatku dochodowym PIT wprowadza ulgę pozwalającą na odliczenie od podstawy opodatkowania do 760 zł z tytułu korzystania z internetu.