Zmień formę opodatkowania i płać mniej

opublikowano: 08-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do końca kwietnia prowadzący działalność gospodarczą mogą zdecydować się na inne, korzystniejsze opodatkowanie i przejść np. na 12-procentowy PIT.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak w tym roku zmienić formę opodatkowania
  • jakie się z tym wiążą obowiązki

W ubiegłym roku tzw. Polski Ład przyczynił się do sporego zamieszania i przysporzył bólu głowy przedsiębiorcom, księgowym i podatkowcom. Rząd był zmuszony go naprawiać, a w ramach „rekompensaty” 1 lipca 2022 r. obniżył podatek PIT z 17 do 12 proc. Jednocześnie pozwolił na dwukrotną zmianę formy opodatkowania. Pierwszy raz do 22 sierpnia 2022 r., a obecnie furtka z tą możliwością otworzyła się po raz drugi.

Prosta i wygodna zmiana

Przedsiębiorcy będący na ryczałcie przed 1 lipca 2022 r. mogli w trakcie roku, do 22 sierpnia, złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o przejściu na skalę podatkową (tzw. rozliczenie na zasadach ogólnych), aby korzystać z obniżonego do 12 proc. podatku PIT. Wtedy przez pierwszą połowę roku taki przedsiębiorca rozliczał się z fiskusem ryczałtem, a za drugą połowę roku - według skali.

– Drugim rozwiązaniem, obejmującym przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym lub podatkiem liniowym, jest możliwość wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych za cały rok podatkowy, tj. w zeznaniu za 2022 r. Zeznanie to składa się do końca kwietnia. Co ważne, podatnicy nadal mają możliwość wyboru formy opodatkowania. Wybór ten dotyczy wyłącznie 2022 r. Zmiana formy opodatkowania nie wymaga składania żadnego odrębnego oświadczenia do urzędu skarbowego. O wyborze zasad ogólnych podatnik zawiadomi urząd skarbowy po zakończeniu 2022 r. w terminowo złożonym zeznaniu PIT-36/36S – informuje Katarzyna Jastrzębska, doradca podatkowy, kierownik zespołu ds. podatków bezpośrednich w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy.

Zmiana formy opodatkowania po zakończonym roku podatkowym wiąże się z obowiązkami dla przedsiębiorców.

– W przypadku gdy pierwszym wyborem przedsiębiorcy był podatek liniowy, nadal będzie musiał on obliczać i wpłacać zaliczki zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tego podatku. W końcowym zeznaniu PIT 36/36S będzie musiał wykazać przychody i koszty ich uzyskania, dochód lub stratę oraz miesięczne lub kwartalne zaliczki należne i wpłacone. Jeśli zaś pierwotną formą opodatkowania przedsiębiorcy był ryczałt ewidencjonowany, będzie musiał nadal prowadzić ewidencję przychodów oraz obliczać i wpłacać ryczałt zgodnie z przewidzianymi dla niego zasadami. W zeznaniu PIT-36/36S musi wykazać przychody, koszty ich uzyskania, dochód lub stratę oraz miesięczne lub kwartalne zaliczki należne i wpłacone w wysokości należnego i zapłaconego w 2022 r. ryczałtu – wyjaśnia Katarzyna Jastrzębska.

Dodaje, że skorzystanie z powyższej preferencji przeznaczone jest dla podatników, którym opodatkowanie skalą umożliwi obniżenie zobowiązania podatkowego - gdy przykładowo zmieszczą się w pierwszym przedziale skali podatkowej (do 120 tys. zł) z 12-procentową stawką lub zdołają obniżyć zobowiązanie np. poprzez wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem.

– Natomiast dla opodatkowanych ryczałtem zmiana ta będzie korzystna, gdy poniesione koszty działalności okażą się wyższe niż pierwotnie zakładane. Pomocnym rozwiązaniem może być próbna kalkulacja rozliczenia z uwzględnieniem dwóch możliwych u podatnika opcji i wybór korzystniejszej – zaznacza ekspertka.

Poznaj program webinaru “Zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur 2023/2024”, 23 maja >>

Kolejne obowiązki

Należy pamiętać, że ze zmianą formy opodatkowania wiążą się też inne ważne kwestie. Kto przejdzie z ryczałtu na skalę po zakończeniu roku, nie musi informować o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do końca 2023 r. jest zobowiązany bowiem opłacać miesięczne składki zdrowotne według zasad sprzed zmiany formy opodatkowania. Ponadto, po zmianie formy opodatkowania może okazać się, że roczna składka zdrowotna na skali podatkowej jest wyższa niż na ryczałcie. Wtedy trzeba będzie dopłacić różnicę.

Co istotne, zmieniający formę opodatkowania po zakończeniu roku nie musi podawać informacji o tym w trakcie bieżącego roku w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEiDG). Natomiast w przypadku kontynuowania rozliczania na zasadach ogólnych konieczna jest aktualizacja formularza CEIDG-1 do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskany zostanie pierwszy przychód w 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane