Zmniejszenie ryzyka przez fundusze dobrą wróżbą dla koniunktury

Aktywnie zarządzane fundusze po obu stronach Atlantyku zmniejszyły zaangażowanie w akcje, a to sygnał, że potencjał spadkowy indeksów jest ograniczony.

NYSE
Zobacz więcej

NYSE fot. FORUM

W skali tego roku uwzględniający wszystkie rynki indeks MSCI All Country World utrzymuje się na symbolicznym, 0,3-procentowym plusie. Rynkowa korekta skłoniła zarządzających europejskimi i amerykańskimi funduszami do ograniczenia ryzyka, wynika z obliczeń banku inwestycyjnego Sanford C. Bernstein. Tradycyjnie zarządzane fundusze zmniejszyły zaangażowanie w akcje, a hedge-fundy, inwestujące zarówno pod zwyżki, jak i pod zniżki cen akcji, pozycjonują się najbardziej defensywnie od roku, zauważają w nocie do klientów stratedzy instytucji.

- Fundusze hedgingowe są z pewnością nastawione bardziej defensywnie, niż wskazywałby na to bieżąca kondycja i prognozy dla globalnej gospodarki – komentuje Mark Connors z banku Credit Suisse.

Zdaniem specjalistów Sanford C. Bernstein zmiany w pozycjonowaniu w stronę bardziej defensywnych strategii oznaczają, że zagrożenie poważniejszą przeceną maleje. Aktywni zarządzający mają teraz mniej możliwości wyprzedawania akcji, a to skłania ekspertów banku do podtrzymania zalecenia przeważania aktywów dodatnio skorelowanych z cyklem koniunkturalnym. Ograniczanie ryzyka przez zarządzających nie jest przy tym związane z pogarszaniem się fundamentów, a raczej z początkiem sezonu wakacyjnego, przekonuje Colin McLean, współzałożyciel towarzystwa SVM Asset Management.

- Płynność latem jest niższa, więc często zarządzający starają się z wyprzedzeniem ograniczyć ryzyko i zrealizować zyski – ocenia Colin McLean w rozmowie z agencją Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu