Źródła: Eurogrupa przeciwna przedłużeniu programu pomocy dla Grecji

PAP
27-06-2015, 17:21

Ministrowie finansów państw strefy euro nie zgodzili się w sobotę na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji, który wygasa 30 czerwca - wynika z nieoficjalnych informacji, przekazanych w kuluarach obrad eurogrupy w Brukseli.

Yanis Waroufakis podczas sobotniego spotkania Eurogrupy
Zobacz więcej

Yanis Waroufakis podczas sobotniego spotkania Eurogrupy

Bloomberg

Grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział w sobotę rozmowie z agencją Reutera przed spotkaniem eurogrupy, że zamierza poprosić o przedłużenie programu pomocowego dla Aten o kilka tygodni, aby mieć czas na przeprowadzenie zapowiedzianego przez premiera Aleksisa Ciprasa referendum.

Według nieoficjalnych informacji z kuluarów obrad ministrów eurogrupa odrzuciła jednak prośbę Greków, co oznacza, że kraj ten nie otrzyma ostatniej raty wsparcia w wys. 7,2 mld euro.

Warufakis miał też - według Reutersa - w sobotę zaproponować, by Europejski Bank Centralny przekazał rządowi w Atenach zyski z posiadanych greckich obligacji. Byłaby to kwota 1,9 mld euro, czyli wystarczająca, by spłacić ratę płatności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Sobotnie spotkanie eurogrupy jest już piątym w ciągu ostatnich dziewięciu dni. Od końca lutego rząd w Atenach prowadził negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania ostatniej transzy pomocy.

Premier Grecji Aleksis Cipras ogłosił w sobotę w nocy, że referendum ws. porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami odbędzie się 5 lipca. Wezwał wszystkich Greków, by kierując się patriotyzmem i dobrem kraju zdecydowali o przyszłości swojej ojczyzny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Źródła: Eurogrupa przeciwna przedłużeniu programu pomocy dla Grecji