Zrównoważone podejście

Piotr Miliński, zarządzający funduszami w Quercsus TF
opublikowano: 09-01-2020, 22:00

Znalezienie powodu do sprzedaży akcji i przyjęcia defensywnej strategii nie jest dzisiaj szczególnie trudne.

Można powołać się na stagnację zysków spółek, które wyhamowały nie tylko w Europie i na rynkach wschodzących, ale również w Stanach Zjednoczonych. Słabo wygląda też kondycja światowego przemysłu, znajdującego się pod presją ze względu na wzrost barier handlowych. Pokazują to zarówno badania ankietowe (ISM w Stanach, PMI w Niemczech), jak i twarde dane o produkcji przemysłowej czy nowych zamówieniach. Wszystko wskazuje na to, że porozumienie handlowe między USA a Chinami będzie miało okrojony charakter i samo w sobie nie będzie żadnym przełomem.

Mimo tych wszystkich czynników wśród inwestorów nadal przeważa apetyt na ryzyko, co widać w stopach zwrotu z akcji rynków rozwiniętych i popularności rynków wschodzących. Po słabszym czwartym kwartale do zwyżek wróciły również największe amerykańskie spółki technologiczne. Spadki wynikające z eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie zostały niemal natychmiast wykorzystane do kupna, a główne amerykańskie indeksy ponownie znajdują się blisko szczytów. Największa trwała reakcja była widoczna w cenie ropy i złota, podczas gdy segment dłużny szybko oddał wcześniejsze zyski.

W rynkowej układance ważnym czynnikiem pozostaje Fed, który na przełomie roku dostarczył na rynek tymczasową płynność poprzez operacje repo. Wielu inwestorów obawiało się, że wraz z zakończeniem interwencji banku centralnego na rynkach może dojść do poważniejszej korekty. Wydaje się jednak, że wygaszanie operacji repo zostanie zbilansowane skupem obligacji skarbowych — płynności na rynku nie powinno zatem zabraknąć.

Zważywszy na siłę globalnych rynków akcji, posiadanie w portfelu ryzykownych aktywów nadal może przynieść dobre rezultaty. Ze względu na słabość realnej gospodarki warto jednak uzupełnić portfel o obligacje i surowce, które pozwolą na ustabilizowanie stóp zwrotu w szerszej gamie scenariuszy rynkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Miliński, zarządzający funduszami w Quercsus TF

Polecane