Żukow: Rosja będzie wywiązywać się z dostaw nośników energii do Europy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-05-2006, 16:52

Wicepremier Rosji Aleksandr Żukow zapewnił w poniedziałek, że Rosja będzie wywiązywać się z dostaw nośników energii do Europy. "Nasze zdecydowane stanowisko jest takie, że Rosja będzie nie tylko utrzymywać, ale i zwiększać dostawy surowców paliwowo-energetycznych do Europy" - powiedział Żukow podczas posiedzenia komisji ds.

Wicepremier Rosji Aleksandr Żukow zapewnił w poniedziałek, że Rosja będzie wywiązywać się z dostaw nośników energii do Europy. "Nasze zdecydowane stanowisko jest takie, że Rosja będzie nie tylko utrzymywać, ale i zwiększać dostawy surowców paliwowo-energetycznych do Europy" - powiedział Żukow podczas posiedzenia komisji ds. gospodarki i rozwoju Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Moskwie.

Podkreślił, że obawy, iż Rosja może nie wypełnić swoich zobowiązań, są pozbawione podstaw.

Dodał, że Rosja chce przejść na handel surowcami paliwowo-energetycznymi po światowych cenach rynkowych ze wszystkimi krajami, w tym należącymi do Wspólnoty Niepodległych Państw. "Ale to wcale nie oznacza, że możemy zmniejszyć wielkość dostaw albo nie wypełniać swoich zobowiązań" - zapewnił.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller ostrzegł w kwietniu Unię Europejską przed próbami hamowania ambicji Gazpromu w regionie, grożąc w zawoalowany sposób zmianą kierunku eksportu rosyjskiego koncernu - do Ameryki Północnej i Chin. Komisja Europejska wyraziła wówczas zaniepokojenie rosnącą zależnością UE od dostaw rosyjskiego gazu.

Małgorzata Wyrzykowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane