Czytasz dzięki

ZUS: legitymacje dla emerytów powinny być wydane do połowy 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-08-2005, 18:43

ZUS jest zobowiązany do wydania legitymacji emeryta i rencisty do połowy 2006 r. na podstawie rozporządzenia ministra polityki społecznej z 22 grudnia 2004 r. - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa ZUS Anna Warchoł.

ZUS jest zobowiązany do wydania legitymacji emeryta i rencisty do połowy 2006 r. na podstawie rozporządzenia ministra polityki społecznej z 22 grudnia 2004 r. - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa ZUS Anna Warchoł. 

    Jak powiedział PAP w środę Marek Mikucki z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ZUS nie przystąpił jeszcze do ogłoszenia przetargu w sprawie drukowania legitymacji dla emerytów i rencistów. Dodał, że najpierw trzeba znaleźć firmę, która będzie te legitymacje drukowała i określić procedury przetargowe.

    Legitymacje dla emerytów i rencistów rozwiązałyby sprawę wydawania doraźnych zaświadczeń o otrzymywaniu rent i emerytur przez osoby otrzymujące świadczenia przelewem na konto. Do tej pory osobom tym (ok. 3,5 mln seniorów posiadających konta bankowe, czyli mniej więcej połowie z 7 mln polskich emerytów i rencistów) wysyłano odcinki o comiesięcznej wypłacie świadczeń pocztą.

    Jak podało w środę biuro prasowe ZUS, od września br. instytucja ta ze względu na oszczędności zaprzestanie comiesięcznego wysyłania pocztą odcinków wypłaty. Według informacji zamieszczonej w "Dzienniku Zachodnim" 23 sierpnia, ZUS zamierza w ten sposób zaoszczędzić ok. 48 mln rocznie.  

    Dotychczas aktualny odcinek emerytury i renty był dla emeryta konieczny m.in. do korzystania ze świadczeń placówek Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), zaciągania kredytów w banku, ratalnych zakupów w sklepie czy skorzystania z ulgi za przejazdy komunikacją miejską.

    Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ potwierdził informację, że Fundusz będzie honorował ostatnie (z datą wrześniową) odcinki emerytur i rent.

    Jak poinformowała Anna Warchoł, emeryci i renciści przy załatwianiu swoich spraw i korzystaniu z opieki medycznej mogą od września legitymować się ostatnim ważnym wrześniowym odcinkiem. Wraz z tym odcinkiem przesłana zostanie ulotka informująca o konieczności jego zachowania i pouczenie o tym, jak postąpić w razie jego zgubienia (należy wtedy zwrócić się do swojego oddziału ZUS o wydanie zaświadczenia).

    Osobom, które po 30 września 2005 r. otrzymają rentę lub emeryturę, ZUS prześle odcinek jednorazowo wraz z decyzją o przyznaniu świadczenia - dodała Warchoł.

    Mikucki powiedział PAP, że instytucje takie jak banki czy placówki handlowe prowadzące sprzedaż ratalną, tak czy inaczej zwykle wymagały zaświadczenia o rencie lub emeryturze na specjalnym druku i zaświadczenia te jak zawsze będzie można uzyskać w oddziałach ZUS.  

  Do momentu zakończenia postępowania przetargowego na legitymacje emeryta-rencisty, ZUS nie może informować o kosztach operacji ich wydrukowania i wydawania - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane