Związkowców nie martwi czwartkowa decyzja KE ws. stoczni

PAP
26-06-2008, 14:43

Związek nie jest zdziwiony decyzją Komisji Europejskiej, że nie da ona Polsce więcej czasu na sprywatyzowanie i  restrukturyzację polskich stoczni - powiedział PAP przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego "Solidarności" Dariusz Adamski

Rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd poinformował w czwartek, że Komisja nie da Polsce więcej czasu na przeprowadzenie prywatyzacji i restrukturyzacji polskich stoczni.

W czwartek mija termin, w którym Polska ma przedstawić KE programy restrukturyzacyjne dla trzech stoczeni: Gdańsk, Gdynia i Szczecin. KE chce również, aby do 15 lipca br. podpisane zostały umowy prywatyzacyjne dla stoczni Gdynia i Szczecin.

Dariusz Adamski z "Solidarności" komentując decyzję Komisji Europejskiej podkreślił, że "może to i lepiej, że tak się stało". "Paradoksalnie, może to przyspieszyć prywatyzację stoczni" - dodał.

Podkreślił, że jest optymistą w sprawie przyszłości zakładów. "Cieszę się, że są przygotowane plany restrukturyzacji polskich stoczni i dziś dotrą do Brukseli. Może po latach niepewności uda się w końcu sprywatyzować zakłady" - dodał.

O przedłużenie terminu apelowali w środę w Brukseli stoczniowcy podczas demonstracji i dzisiaj polski Sejm.

Minister Skarbu Aleksander Grad zapowiedział w Sejmie, że przekaże w czwartek Komisji Europejskiej plan restrukturyzacji Stoczni Szczecińskiej, plan połączenia stoczni w Gdyni i Gdańsku, oraz plan restrukturyzacji stoczni w Gdyni.

Rzecznik KE powiedział, że od zawartości dokumentu zależy kolejna decyzja Komisji. Jeśli programy restrukturyzacyjne będą niezgodne z unijnymi zasadami, decyzja negatywna zapadnie w ciągu kilku tygodni.

Chodzi o zwrot pomocy publicznej udzielonej stoczniom po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Jeżeli KE nie zaakceptuje planów, zakłady będą musiały zwrócić pomoc szacowaną na 5 mld zł. Praktycznie oznacza to bankructwo polskich stoczni. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Związkowców nie martwi czwartkowa decyzja KE ws. stoczni