Zwodowano największy na świecie statek sejsmiczny

opublikowano: 26-01-2007, 16:00

"Geo Celtic" - specjalistyczny statek do prowadzenia badań dna morskiego, tzw. statek sejsmiczny, zwodowano w piątek w Stoczni Gdańsk.

 "Geo Celtic" - specjalistyczny statek do prowadzenia badań dna morskiego, tzw. statek sejsmiczny, zwodowano w piątek w Stoczni Gdańsk S.A. Jednostki takie, jak "Geo Celtic" stosuje się m.in. przy poszukiwaniu złóż ropy naftowej.

Statek ma długość prawie 101 metrów, szerokość 24 m, waży 3120 ton, a wartość jego zanurzenia konstrukcyjnego wynosi 7,5 m.

"Jest to największa tego typu jednostka na świecie" - podkreśliła rzecznika Stoczni Gdańsk, Aldona Dybuk. "Zbudowano go na zamówienie norweskiej stoczni Bergen Mekaniske Verksted. Statek zaprojektowano z możliwością przedłużenia go o ok. 30 m. Przeznaczony jest do badań sejsmicznych dna morskiego i dostosowany do skomplikowanych operacji podwodnych za pomocą zamocowanego na nim specjalistycznego sprzętu. Wyposażony będzie w napęd spalinowo - elektryczny" - dodała.

Naukowcy będą mogli swobodnie badać dno morza dzięki 6 windom z kablem zamontowanym na bębnie. Średnica jednego bębna wynosi 12,5 m. Na pokładzie dziobowym znajduje się lądowisko dla śmigłowca.

Kadłub "sejsmika" jest w 90 proc. uzbrojony. Jego budowa zostanie zakończona już w Norwegii, gdzie odbędą się też próby morskie.

"Poszukiwanie złóż m.in. ropy naftowej sprawia, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu statki. Budowa +sejsmika+ od momentu cięcia blach, czyli rozpoczęcia budowy, aż po wodowanie trwała niespełna osiem miesięcy" - powiedziała Dybuk.

Na statku może przebywać 40-osobowy zespół naukowców i obsługi technicznej. (Di, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane