Zysk Alior Banku w I kwartale 2021 wyższy od oczekiwań

opublikowano: 28-04-2021, 06:27

W I kwartale 2021 r. zysk netto Alior Banku wyniósł 108,1 mln zł i był o 39 proc. wyższy od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP, a także o 50 proc. wyższy niż przed rokiem.

Niespodzianka
Niespodzianka
Alior Bank, kierowany przez Iwonę Dudę, osiągnął w I kwartale zysk netto wyraźnie lepsz od oczekiwań analityków.

Różnica wzięła się przede wszystkim z niższego od prognoz salda rezerw, które wyniosło -244 mln zł, wobec oczekiwanych -283 mln zł.

Wynik odsetkowy banku spadł r/r o 14 proc. do 670 mln zł, wynik z prowizji wzrósł natomiast o 31 proc. do 178 mln zł.

“Na dzień 31 marca 2021 roku, Bank nie obserwuje istotnie negatywnego wpływu otoczenia na jakość portfela kredytowego. Udział kredytów przeterminowanych o 30 dni w portfelu regularnym na dzień 31 marca 2021 wyniósł 0,81 proc. wobec poziomu 1,45 proc. obserwowanego na dzień 31 marca 2020 (przy czym z poprawy o ponad 60 bps, ok. 30 bps stanowił efekt wdrożenia nowych zasad identyfikacji default i reklasyfikacji ekspozycji kredytowych). W ocenie banku, sytuacja ta może być w znacznej mierze spowodowana skalą wsparcia jaką klienci otrzymali zarówno w zakresie moratoriów płatniczych jak i pomocy publiczno-prawnej, a w związku z tym może mieć charakter przejściowy. W kolejnych miesiącach, w ocenie banku niewykluczony jest negatywny wpływ sytuacji makroekonomicznej na zdolność do obsługi długu przez klientów/część klientów banku” - podano w raporcie.

Obejrzyj wideoczat inwestorski z Dariuszem Szwedem, wiceprezesem Alior Banku>>

Wybrane wskaźniki Aliora

OKIEM EKSPERTA
Dobry prognostyk dla branży
Michał Fidelus
analityk DM BDM

Wyniki Aliora za 1 kw. 2021 oceniamy pozytywnie przede wszystkim ze względu na niższe koszty ryzyka. Zwracamy również uwagę na utrzymywaną relatywnie dobrą dyscyplinę kosztową oraz solidne opłaty i prowizje. Rozczarowują nieco jedynie wolumeny kredytowe (brak wzrostu r/r i kw/kw). Uważamy, że wyniki banku mogą być relatywnie dobrym prognostykiem dla trendów w pozostałych bankach w 1 kw. 2021. Kluczowa dla Aliora wydaje się ścieżka i tempo powrotu do wzrostu gospodarczego, które determinują poziom kosztów ryzyka, ale również wolumeny kredytowe. O ile Alior był znacznie bardziej niż większość banków eksponowany na spowolnienie gospodarcze, tak obecnie – przy założeniu relatywnie szybkiej odbudowy gospodarki – powinien być w stanie nieco sprawniej poprawić wyniki. Prognozy konsensusu (wg Bloomberga) zakładają obecnie, że zysk netto Alior Banku w 2021/22 wyniesie odpowiednio 225/334 mln zł, co przekłada się na P/E 14,6/9,8. Biorąc pod uwagę wynik netto w 1 kw. 2021 (108 mln zł) uwzględniający dodatkowe obciążenie na BFG, naszym zdaniem – nawet pomimo niepewności w zakresie salda rezerw – obecna prognoza konsensusu jest zbyt konserwatywną (przypominamy również o programie oszczędnościowym, który wg zarządu ma przynieść nie mniej niż 100 mln zł oszczędności w 2021 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane