pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Opieszałe śledztwo ws. Amber Gold

KUP LICENCJĘ
Piotr Nisztor, DI
Pin It email print

Prokuratura zbyt opieszale prowadzi śledztwo dotyczące firmy Amber Gold — twierdzi komisja.

 

Notowania

złoto

Gdańska spółka Amber Gold na stronie internetowej kusi wysoko oprocentowanymi (nawet 16,5 proc.) lokatami w metale szlachetne — złoto i platynę. Oprócz tego oferuje też kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Działalność firmy budzi wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego, która pod koniec 2009 r. umieściła ją na liście ostrzeżeń publicznych (zobacz listę KNF>>)

— Mamy wątpliwości, czy firma nie wykonuje czynności bankowych bez licencji, przyjmowania wkładów pieniężnych w celu obarczania ich ryzykiem — tłumaczy „PB” Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Komisja o sprawie powiadomiła organy ścigania. Początkowo Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz odmówiła wszczęcia śledztwa. Ostatecznie jednak 18 maja 2010 r. rozpoczęła postępowanie. Trzy miesiące później śledztwo zostało umorzone. Wówczas KNF złożyła zażalenie na decyzje prokuratury. W efekcie w grudniu 2010 r. sąd uchylił umorzenie i polecił dalsze prowadzenie śledztwa.

Jednak sposób jego prowadzenia nie spodobał się KNF, której przedstawiciele uważają, że podejmowane działania są zbyt opieszałe. Jak wynika z ustaleń „Pulsu Biznesu”, zarzuty pod adresem gdańskich śledczych znalazły się w wysłanym przez KNF pod koniec 2011 r. piśmie do Prokuratury Generalnej.

— Zdecydowaliśmy się na takie pismo ze względu na wagę sprawy i obawy o przewlekłość postępowania — tłumaczy Dajnowicz.

Gdańscy śledczy nie mają sobie nic do zarzucenia, a cała sprawa jest bardzo skomplikowana.

— W odpowiedzi wyjaśniliśmy bardzo dokładnie, jakie działania w tej sprawie są podejmowane przez prokuraturę. Nie można jednak mówić, że w tym śledztwie nic się nie dzieje. Zgodnie z decyzją sądu, duży nacisk położyliśmy na uzyskanie bardzo wielu dokumentów, aby ich zabezpieczenie nie paraliżowało działalności Amber Gold. Po zgromadzeniu pełnej dokumentacji zostanie powołany biegły z zakresu rachunkowości — podkreśla Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Obecnie śledztwo prowadzone jest w sprawie i dotyczy możliwości prowadzenia przez Amber Gold działalności bankowej bez wymaganego zezwolenia KNF. Amber Gold nie odpowiedział na przesłane przez „PB” pytania. Na stronie internetowej spółka przekonuje jednak, że prowadzona działalność nie wymaga żadnych zezwoleń. Twierdzi również, że zarzuty KNF są bezpodstawne. Czym więc zajmuje się Amber Gold? „Obrotem i przechowywaniem dóbr przemysłowych w imieniu klienta” — czytamy na stronie. Spółka Amber Gold została zarejestrowana 27 stycznia 2009 r. jako Grupa Inwestycyjna Ex. Kilka miesięcy później — pod koniec lipca — zmieniła nazwę.

Jej udziałowcami są 27-latkowie Marcin i Katarzyna Plichta. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 mln zł.

Okazuje się, że Amber Gold jest też mocno związany z liniami OLT, które próbują podgryzać LOT - czytaj na stronie tygodnika Polityka >>

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Maniek 2012-04-06

Widze dwie mozliwosci: 1)Z jednej strony sadze ze kiedy (bo to tylko kwestia czasu ) zloto zdrozeje do 10tysUSD/oz to sa w stanie tyle placic, ... ale wtedy te papierowe pieniadze nie beda prawie nic warte. 2)Druga metode przetestowal Madoff - piramida finansowa.

Barkley 2012-04-11

Zgadzam się z przedmówcą. Deklarują taki zysk że nie trzeba grać na giełdzie ani forexie, dodatkowo gwarantują zwrot kapitału. Faktycznie wygląda jak piramida. Powiedziałbym "easyfar"...easy cash far away:)

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu