pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Lista wstydu Platformy Obywatelskiej

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz
Pin It email print

Teraz K… My a la PO to 200 mln zł, które przez niecałe pięć lat od objęcia władzy, trafiło z państwowej kasy do prywatnych kieszeni działaczy PO, ich znajomych i rodzin z naszej listy. A przecież nasze zestawienie jest niepełne…

 

Ludzie

Mateusz Klemenski, Mikołaj Budzanowski, Krzysztof Kilian, Donald Tusk, Marek Sowa, Zbigniew Mazurkiewicz, Jarosław Siergiej, Piotr Waśniewski, Tadeusz Zieliński, Jan Michalski, Tomasz Kowalski, Paweł Dziwisz, Krzysztof Krauze, Marek Karczewski, Edward Schmidt, Stanisław Jarzyna, Jan Mędrzak, Grzegorz Bień, Zbigniew Papierski, Piotr Mazur, Tadeusz Wagner, Stanisław Żuk, Krzysztof Krauze, Włodzimierz Sarnecki, Konrad Mikołajski, Tomasz Kowalski, Adam Wichliński, Wiesław Urbański, Maciej Bogucki, Stanisław Biłda, Michał Łuczak, Tomasz Kurzawa, Robert Soszyński, Zbigniew Derdziuk, Sławomir Kopeć, Stanisław Kracik, Andrzej Rzońca, Zbigniew Rapciak, Adam Leszkiewicz, Zdzisław Gawlik, Andrzej Kotala, Wojciech Kurek, Dariusz Lubera, Maciej Nawrocki, Andrzej Panasiuk, Krzysztof Jagiełło, Jarosław Kania, Andrzej Konieczny, Ryszard Piskorski, Krzysztof Kosiński, Sebastian Kwiatkowski, Michał Bobowiec, Andrzej Wojdyła, Wiesław Różycki, Roman Walkowiak, Andrzej Komański, Jan Michalski, Andrzej Mulawa, Cezary Cieślukowski, Leszek Plich, Karol Stasik, Maciej Wewiór, Jarosław Kania, Aleksander Grad, Wojciech Lis, Andrzej Jeznach, Marcin Granosik, Paweł Czekalski, Jacek Kaczorowski, Krzysztof Szymański, Piotr Adamski, Radosław Kołaciński, Sebastian Ramenda, Jerzy Romanowski, Marcin Kulicki, Marek Błaszkiewicz, Mieczysław Szewczyk, Piotr Mazurek, Andrzej Czechowski, Robert Banasiak, Krzysztof Szymański, Marek Zieliński, Jacek Goszczyński, Marcin Kędracki, Kazimierz Bąkowicz, Jan Michalski, Ryszard Strzyżewicz, Tadeusz Zieliński, Krzysztof Chwiałkowski, Ryszard Piskorski, Tomasz Kacprzak, Marek Sowa, Jarosław Wąsik, Krzysztof Zalibowski, Marek Zieliński, Paweł Dziwisz, Jerzy Woliński, Krzysztof Szymański, Piotr Chajderowski, Antoni Rapacz, Krzysztof Szymański, Józef Kozłowski, Piotr Chajderowski, Joanna Schmid, Magdalena Kobos, Bożena Rojewska, Alina Giedryś, Rafał Wardziński, Zbigniew Mazur, Jerzy Marciniak, Szymon Midera

PRZYPOMINAMY NASZ TEKST, KTÓRY OPUBLIKOWALIŚMY DOKŁADNIE ROK TEMU:

Łatwiej obiecać niż dotrzymać. Prawdziwości tego powiedzenia premier Donald Tusk dowodzi co rusz. Już w pierwszym expose w 2007 r. deklarował zakończenie „politycznego procederu zawłaszczania spółek z udziałem skarbu państwa”. Czy dziś uważa, że dotrzymał słowa? Na tak zadane pytanie nie odpowiedział. I trudno się dziwić. Publikowana poniżej lista będących na państwowym garnuszku 428 działaczy PO, członków ich rodzin i znajomych, to najlepsza ilustracja tego, co zostało z tej obietnicy.

Z kolei we wrześniu 2010 r. na konwencji krajowej PO Donald Tusk mówił: „skrót PO oznacza także "pełną odpowiedzialność". Jeżeli ktokolwiek na tej sali, w sukcesie PO i zaufaniu ludzi, szuka sposobu na realizację własnej ambicji, albo interesu, pomylił salę”. Czy aby na pewno? Przez niecałe pięć lat od objęcia władzy wymienieni poniżej nominaci PO zarobili, bagatela, 200 mln zł. A przecież nasza lista jest niepełna!

Szef PO ma problemy z dotrzymaniem także niedawnych obietnic. Po ujawnieniu przez „PB” tzw. taśm PSL zapowiadał rozpoczęcie publicznej debaty nad projektem ustawy o nadzorze właścicielskim, która miałaby znacząco ograniczyć skalę upartyjnienia władz firm i agencji, utrzymywanych z pieniędzy podatników. Od złożenia deklaracji minęło ponad trzy miesiące i nie ma ani debaty, ani projektu ustawy.

Jedną z niewielu, a być może jedyną osobą w rządzie PO-PSL, która ma na koncie jakiekolwiek sukcesy w odpolitycznianiu państwowych firm jest minister skarbu Mikołaj Budzanowski. W wakacje media podawały, że w ramach czystek po swoim poprzedniku: Aleksandrze Gradzie, Budzanowski usunął z zarządów i rad nadzorczych spółek około 40 działaczy PO. Tyle że część z nich… wciąż zarabia na posadach, opłacanych z publicznych pieniędzy.

Przykład idzie z góry…

Na naszej liście działaczy PO, zarabiających „na państwowym”, jest dwóch byłych ministrów (Aleksander Grad, Zbigniew Derdziuk) i jedenastu wiceministrów (Zdzisław Gawlik, Marcin Idzik, Lilla Jaroń, Adam Leszkiewicz, Andrzej Panasiuk, Zbigniew Rapciak, Joanna Schmid, Radosław Stępień, Maciej T., Jacek Weksler, Krzysztof Żuk), czterech senatorów PO (Jan Michalski, Franciszek Adamczyk, Stanisław Bisztyga, Tadeusz Maćkała) oraz jedenastu posłów (Jarosław Charłampowicz, Marcin Kierwiński, Lucjan Pietrzczyk, Krystyna Poślednia, Leszek Cieślik, Józef Klim, Adam Krupa, Michał Marcinkiewicz, Jan Tomaka, Łukasz Tusk, Marek Zieliński).

… i dociera do spółek

W resorcie skarbu „głównymi kadrowymi” PO przez cztery lata pierwszej kadencji byli minister Aleksander Grad i jego zastępca: Adam Leszkiewicz. W państwowych spółkach kariery zaczęli robić liczni działacze PO z Tarnowa (skąd pochodzą obaj ministrowie) i Tomaszowa Lubelskiego (tego samego, w którym szefem struktur PO jest bratanek Aleksandra Grada, Mariusz). Partyjnych nominatów do dziś można znaleźć we wszystkich większych i prawie wszystkich mniejszych firmach skarbu państwa. Symbolem może być tu PGE, która pod rządami Tomasza Zadrogi tylko w zarządach i radach nadzorczych spółek z grupy znalazła posady dla ponad 50 działaczy PO.

OŚWIADCZENIE REDAKCJI:

1. Nasza lista zatytułowana jest: "działacze PO, członkowie ich rodzin i znajomi, którzy zasiadają lub zasiadali w ciągu pięciu ostatnich lat w spółkach i instytucjach państwowych". Oznacza to, że w zestawieniu figurują nie tylko osoby obecnie pełniące wymienione przy ich nazwiskach funkcje, ale też takie, które określone stanowiska piastowały w okresie od 2007 r. do dziś, czyli za rządów PO.

2. W związku z reakcjami kilku osób, które zapewniają, że stanowiska zawdzięczają wysokim kompetencjom i poczuły się urażone figurowaniem na naszej liście, wyjaśniamy, że sama obecność w zestawieniu nie jest powodem do żadnej ujmy. Te właśnie osoby, których nominacje były uzasadnione odpowiednim wykształceniem i kompetencjami, powinny mieć największe pretensje do liderów PO. Skala upartyjnienia firm i instytucji, na które wpływ ma rządząca od pięciu lat partia, jest tak ogromna, że zasadną staje się konstatacja, że przy doborze osób regułą jest stosowanie klucza partyjnego, a nie kompetencji. A to w konsekwencji sprawia, że poza ewidentnymi przypadkami (osoby z prawomocnymi wyrokami, skompromitowani na poprzednich stanowiskach, wykazujący się totalnym brakiem kompetencji czy wykształcenia) redakcji trudno arbitralnie osądzać, które nominacje są „eksperckie”, a które „partyjne”.

Sama obecność na liście nie oznacza więc, że dana osoba ma powody do wstydu. Nie oznacza też, że PO ma się wstydzić za tę konkretną osobę. Naszym zdaniem Donald Tusk i inni liderzy rządzącej partii powinni się jednak wstydzić, że tak obszerna (a przecież wciąż niepełna) lista mogła w ogóle powstać. W takim rozumieniu, i tylko w takim, użyliśmy nazwy "lista wstydu PO". Przy powoływaniu Platformy, jak i wielokrotnie później szefowie PO obiecywali bowiem jednoznacznie odpolitycznienie władz spółek i agencji. Nasza lista dowodzi, że słowa nie dotrzymali.
Dawid Tokarz

Działacze PO, członkowie ich rodzin i znajomi, którzy zasiadają lub zasiadali w ciągu pięciu ostatnich lat w spółkach i instytucjach państwowych. Przez niecałe 5 lat od objęcia władzy, trafiło do nich z państwowej kasy 200 mln zł:

1. Franciszek Adamczyk
szef rady nadzorczej Bumaru, członek rady nadzorczej KGHM
były senator PO i członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu Aleksandra Grada
2. Justyna Adamek
główny specjalista w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Praga Południe
3. Piotr Adamski
dyrektor MJWPU
szef ZP PO w Szydłowcu
4. Alina Ambroziak
dyrektor Bursy Regionalnej w Ostrołęce
kandydatka PO w wyborach samorządowych
5. Marcin Andrukowicz
członek zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna
członek PO
6. Robert Apiecionek
członek rady nadzorczej Jeleniogórskiej Przędzalni Czesankowej Anilux
członek ZP PO we Wrocławiu
7. Łukasz Augustyniak
starszy referent w MJWPU
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
8. Krzysztof Babisz
Lubelski Kurator Oświaty
wiceszef sejmiku lubelskiego z PO
9. Bartłomiej Babuśka
prezes FOB Fabios i Małopolskiego Centrum Biotechniki, członek RN sześciu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa.
członek ZP PO w Tarnowie, radny gminy Tarnów
10. Marek Babuśka
członek zarządu Wojskowego TBS Kwatera
syn Bartłomieja Babuśki, działacza PO
11. Tadeusz Baca
członek rady nadzorczej Remy
kandydat PO w wyborach samorządowych
12. Maciej Bałtowski
wiceszef rady nadzorczej PGE
były szef, dziś wiceszef koła akademickiego PO w Lublinie
13. Robert Banasiak
członek zarządu Telefonii Dialog i członek rady nadzorczej Avista Media (obie: grupa KGHM)
były bliski współpracownik Grzegorza Schetyny, wiceszefa PO
14. Zbigniew Banaszkiewicz
wiceprezes i p.o. prezesa ARiMR, członek rad nadzorczych pięciu spółek z pośrednim udziałem skarbu państwa szef ZP PO w Radomiu i członek zarządu regionu mazowieckiego PO
15. Marcin Barański
członek rady nadzorczej Pocztowy TUW
szef gabinetu politycznego byłego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka z PO, były rzecznik łódzkiej PO
16. Adam Bartosik
prezes Stadniny Koni Walewice, pełnomocnik prezesa ANR
szef koła PO w Lesznie
17. Kazimierz Bąkowicz
prezes Elbisu z grupy PGE
kandydat PO w wyborach samorządowych
18. Wanda Bednaruk
kierownik jednostki ANR w Strzelcach Krajeńskich, biuro terenowe w Międzyrzeczu
kandydatka PO w wyborach samorządowych
19. Zbigniew Belowski
dyrektor i wicedyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
były wiceszef rady powiatu radomskiego z PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
20. Grzegorz Bień
świętokrzyski wicekurator oświaty
były dyrektor biura posłanki PO Marzeny Okły-Drewnowicz, szefowej świętokrzyskiej PO
21. Stanisław Biłda
prezes PKS Suwałki
wiceszef ZP PO w Suwałkach
22. Stanisław Bisztyga
wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
były radny województwa małopolskiego i senator PO
23. Michał Bitner
członek zarządu i doradca zarządu w Mazowieckim Regionalnym Funduszu Pożyczkowym
warszawski radny PO
24. Marek Błaszkiewicz
prezes PKS Brodnica, PKS Włocławek i Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego
radny powiatu rypińskiego, wiceszef kujawsko-pomorskiego ZW PO
25. Roman Błocki
starszy inspektor w MJWPU
członek PO
26. Michał Bobowiec
wiceprezes Energii Pro (dziś Tauron Dystrybucja), członek rady nadzorczej Wirbetu
radny PO w sejmiku dolnośląskim, członek rady powiatu PO we Wrocławiu
27. Marek Bochenek
członek rady nadzorczej Uzdrowiska Rymanów
członek rady powiatu tarnowskiego z PO
28. Maciej Bogucki
zastępca dyrektora biura zarządu w Krajowej Spółce Cukrowej, członek rad nadzorczych spółek z grup Bumar-Waryński i PGNiG
były radny PO warszawskiej dzielnicy Praga Południe, członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu Aleksandra Grada
29. Łukasz Bogudał
informatyk w MJWPU
członek PO
30. Przemysław Boleski
członek zarządu Stada Ogierów Starogard Gdański
kandydat PO w wyborach samorządowych
31. Piotr Borawski
specjalista ds. prawnych w Naftoporcie
gdański radny PO i członek ZP PO w Gdańsku, były narzeczony córki Ewy Kopacz, marszałek Sejmu z PO
32. Jerzy Borcz
zastępca dyrektora oddziału ANR w Rzeszowie
radny sejmiku podkarpackiego z PO, kandydat PO w wyborach parlamentarnych i europejskich
33. Maciej Borysewicz
koordynator w WORD w Łomży
szef rady miasta Łomży z PO, do niedawna szef PO w tym mieście
34. Romuald Bosakowski
zastępca dyrektora i dyrektor oddziału PKP Dworce Kolejowe, członek zarządu PKP, członek RN PKP LHS
członek zarządu koła PO Łódź-Śródmieście, członek łódzkiej komisji rewizyjnej PO
35. Józef Bryk
Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Kielcach
szef ZP PO w Staszowie, radny tego miasta
36. Dawid Brzozowski
od marca 2008 r. wiceprezes WFOŚiGW w Szczecinie
członek PO
37. Bogdan Buczyński
kierownik wydziału i główny specjalista w MJWPU
członek PO
38. Mirosław Bukiewicz
główny specjalista lubuskiego oddziału ANR
mąż Bożenny Bukiewicz, poseł PO, szefowej lubuskiego ZW PO
39. Edyta Buras-Gierada
pracownik Muzeum Wsi Kieleckiej
żona posła PO Artura Gierady
40. Piotr Cap
członek rady nadzorczej Gospodarstwa Rybackiego w Starzawie
kandydat PO w wyborach samorządowych
41. Piotr Chajderowski
prezes spółki Nowy Przewoźnik z grupy LOT
były współwłaściciel spółki, którą założył Sławomir Nowak, minister transportu z PO
42. Jarosław Charłampowicz
prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, członek rady nadzorczej Inwest-FS
poseł PO, sekretarz dolnośląskiego ZW PO, wieloletni asystent Grzegorza Schetyny, wiceszefa PO
43. Lechosław Chruścielewski
członek rad nadzorczych Stadniny Koni Strzegom i Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji
wiceszef ZP PO w Świdnicy
44. Jacek Chrzanowski
prezes WFOŚiGW w Szczecinie
członek PO, były wiceburmistrz Szczecinka
45. Krzysztof Chwiałkowski
prezes Megamed, wiceprezes EKS Skra Bełchatów
skarbnik ZP PO w Bełchatowie, kandydat PO w wyborach samorządowych
46. Robert Ciborowski
członek rad nadzorczych PGE Dystrybucja Białystok i PKS Białystok
publicznie popierał i był w komitetach honorowych kandydatów PO na prezydentów miast czy europosłów
47. Mariusz Cichocki
dyrektor rejonu sprzedaży energii w PGE Zamojska Korporacja Energetyczna, kierownik działu w PGE Obrót, oddział w Zamościu
członek ZP PO w Tomaszowie Lubelskim, kandydat PO w wyborach samorządowych
48. Anna Cichoń
starszy inspektor w MJWPU
członek PO
49. Krzysztof Cichoń
członek rad nadzorczych PGE Energia i PTU Etra
wiceszef ZP PO w Puławach, radny PO tego miasta
50. Paweł Cichosz
członek rad nadzorczych PGE Dystrybucja Zamość i PPH Ekto
były członek zarządu koła PO Lublin Śródmieście
51. Leszek Cieślik
prezes PKS Suwałki
były poseł PO
52. Cezary Cieślukowski
członek rady nadzorczej Agencji Rozwoju Regionalnego Ares w Suwałkach
radny PO sejmiku podlaskiego, członek zarządu województwa podlaskiego
53. Piotr Cymbała
członek rad nadzorczych CSiR Energetyk (grupa PGE) i Grupy PHN
członek ZP PO w Tomaszowie Lubelskim, kandydat PO w wyborach samorządowych
54. Tomasz Cyran
członek rad nadzorczych Ruchu i ARP
kandydat PO w wyborach do Sejmu
55. Andrzej Czajka
prezes Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
56. Patryk Czarniecki
podinspektor w MJWPU
członek PO
57. Michał Czaykowski
członek rady nadzorczej Lottomerkury (grupa Totalizatora Sportowego)
warszawski radny PO, członek gabinetów politycznych byłego ministra sportu Adama Giersza i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego
58. Andrzej Czechowski
kierownik BP ARiMR w Łomży
szef jednego z kół PO w Łomży, kandydat PO w wyborach samorządowych
59. Mirosław Czekaj
członek RN PKO BP
skarbnik Warszawy za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, wiceszefowej PO
60. Paweł Czekalski
członek rad nadzorczych Agencji Rozwoju Mazowsza i PL.2012
radny PO sejmiku mazowieckiego
61. Jakub Czerwiński
członek zarządu Kopalni Soli Wieliczka Trasa Turystyczna, członek rady nadzorczej Krakowski Park Technologiczny
członek PO
62. Jan Czubała
członek rady nadzorczej ZSM PZL-ZSM
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
63. Henryk Ćwikliński
członek rady nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdańsk
kandydat PO w wyborach do Senatu, członek rady powiatowej PO w Gdańsku
64. Mirosław Dąbkowski
dyrektor Meditrans
ostrołęcki radny PO
65. Zbigniew Derdziuk
prezes ZUS, członek rad nadzorczych: PKP PLK, PZU i Polskich Kolei Linowych
minister w pierwszym rządzie Donalda Tuska
66. Wacław Derlicki
członek rady nadzorczej Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego
szef ZP PO w Brodnicy, były burmistrz Brodnicy
67. Kajetan d’Obyrn
prezes Kopalni Soli Wieliczka, członek rady nadzorczej Zespołu Zarządców Nieruchomości WAM
były krakowski radny PO
68. Dariusz Dolczewski
kierownik działu digitalizacji w Narodowym Instytucie Audiowizualnym
były warszawski radny PO, były szef partyjnej młodzieżówki PO, członek gabinetu politycznego ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego
69. Bartosz Domaszewicz
pełnomocnik i kierownik w WFOŚiGW w Łodzi, pracownik spółki Centrum-Hotele
radny PO w Łodzi, szef partyjnej młodzieżówki PO
70. Zbigniew Dubiel
dyrektor projektu w PKP
warszawski radny PO, były burmistrz PO w warszawskiej dzielnicy Bielany
71. Michał Dudkiewicz
członek zarządu Textilimpeksu
członek PO
72. Marcin Dulian
wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, prezes Grupy Hoteli WAM
wieloletni dobry znajomy i współpracownik Bogdana Klicha, byłego ministra obrony narodowej z PO
73. Czesław Duszak
zastępca dyrektora szpitala w Ostrołęce
kandydat PO w wyborach samorządowych
74. Grażyna Duszak
kierownik delegatury NFZ w Ostrołęce
żona Czesława Duszaka, kandydata PO w wyborach samorządowych
75. Tomasz Dutkiewicz
prezes Stadniny Koni Iwno
ekspert PO ds. rolnictwa
76. Rafał Dworacki
starszy inspektor w MJWPU
skarbnik koła PO Warszawa Targówek
77. Marek Dymkowski
członek rady nadzorczej Dozamelu
były członek zarządu koła PO w Dzierżoniowie, kandydat PO w wyborach samorządowych
78. Tadeusz Dywan
kierownik BP ARiMR w Staszowie
wiceszef koła PO w Połańcu, członek rady PO w powiecie staszowskim
79. Ryszard Dziadak
szef oddziału WFOŚiGW w Ostrołęce
wiceszef ZP PO w Makowie Mazowieckim
80. Michał Dzięba
Członek rad nadzorczych: PGE GiEK, Naftoport i KGHM Metraco
bliski współpracownik i członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu z PO Aleksandra Grada
81. Katarzyna Dziuba-Kubicka
główny specjalista w MJWPU
była pracownica klubu parlamentarnego PO
82. Paweł Dziwisz
członek zarządu PKP PLK, członek rady nadzorczej PKP i spółki córki PKP, dyrektor w PKP PLK
kandydat PO w wyborach do Sejmu
83. Jerzy Felczak
kierownik PT KRUS w Pińczowie
wiceszef PO w Pińczowie
84. Krzysztof Fidosz
kierownik i zastępca dyrektora oddziału ANR w Szczecinie
skarbnik ZP PO w Stargardzie Szczecińskim, kandydat PO w wyborach samorządowych
85. Tomasz Flis
prezes PGE Energia, dyrektor oddziału lubelskiego PGE Dystrybucja, szef RN PGE Dystrybucja Rzeszów i PGE ZEORK Dystrybucja
były wicewojewoda lubelski z ramienia UW, od kilku lat członek PO
86. Mariusz Frankowski
dyrektor MJWPU, członek rady nadzorczej Warszawskiej Kolei Dojazdowej
członek PO
87. Krzysztof Frąckiewicz
inspektor w MJWPU
członek PO
88. Michał Furlepa
kierownik PT KRUS w Hrubieszowie
do niedawna wiceszef ZP PO w Biłgoraju, radny PO powiatu biłgorajskiego
89. Dorota Gajewska-Grad
dyrektor biura komunikacji i rzecznik prasowy PGE Dystrybucja
synowa byłego ministra skarbu z PO Aleksandra Grada
90. Janusz Gancarz
członek rady nadzorczej ZEW Niedzica
znajomy byłego wiceministra skarbu Adama Leszkiewicza
91. Zdzisław Gawlik
wiceprezes PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1
były wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska, kandydat PO w wyborach do Senatu
92. Alina Giedryś
członek zarządu PKP PLK, członek rad nadzorczych dwóch spółek z grupy PKP
była współpracowniczka prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z PO
93. Arkadiusz Gierat
dyrektor generalny KGHM, wiceprezes KGHM TFI, członek rad nadzorczych: KGHM Letia, Polkomtel, KGHM Cuprum, DFM Zanam-Legmet
członek PO, zaufany wiceszefa PO Grzegorza Schetyny
94. Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska
pracownik PAIIZ, koordynator zespołu w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
radna PO warszawskiej dzielnicy Śródmieście, żona posła PO Marcina Kierwińskiego
95. Stanisław Gil
kierownik BP ARiMR w Hrubieszowie
wiceszef ZP PO w Hrubieszowie
96. Maciej Głaz
zastępca dyrektora podlaskiego oddziału ARiMR
radny miasta Łomża
97. Arkadiusz Godlewski
prezes Parku Śląskiego
kandydat PO w wyborach na prezydenta Katowic, szef rady miasta Katowice z PO
98. Ireneusz Godzisz
dyrektor oddziału Poczty Polskiej w Zamościu, członek rad nadzorczych PGE Dystrybucja Lubzel i PGE Dystrybucja
szef ZP PO w Zamościu i radny tego miasta, kandydat PO do Senatu
99. Edward Gondecki
wiceprezes WFOŚiGW w Opolu, członek rad nadzorczych dwóch spółek zależnych od WFOŚiGW, szef rady opolskiego oddziału NFZ
sekretarz ZW PO w Opolu
100. Jarosław Gorecki
prezes Grupy Zarządzającej Pomerania
gdański radny PO, członek ZP PO w Gdańsku
101. Jacek Goszczyński
wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Agro-Mana (grupa PHN), Towarowej Giełdy Energii, członek rad nadzorczych EW Turów i Ciechu
dobry znajomy i współpracownik byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z PO
102. Grzegorz Gotfryd
członek rady nadzorczej Carbotrans (grupa JSW)
były szef rady gminy w Szerzynach, członek ZP PO w Tarnowie
103. Katarzyna Góralczyk
członek rady nadzorczej Wojskowej Agencji Mieszkaniowej
zastępca szefa PO w krakowskiej dzielnicy Stare Miasto
104. Grzegorz Górniak
przedstawiciel handlowy Enei
wiceszef ZP PO w Ostrowcu Świętokrzyskim, członek rady regionu świętokrzyskiego PO
105. Andrzej Górski
dyrektor departamentu handlu i doradca zarządu w Enei
były asystent posła PO Konstantego Miodowicza, członek ZP PO w Kielcach
106. Krzysztof Grabczuk
członek rady nadzorczej Narodowego Centrum Sportu
radny sejmiku i wicemarszałek województwa lubelskiego z PO
107. Aleksander Grad
prezes PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1
były poseł PO i minister skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska
108. Marcin Granosik
prezes Textilimpeksu, członek rady nadzorczej Centrum-Hotele
zastępca skarbnika Zgierza za wiceprezydentury Krzysztofa Kwiatkowskiego, posła PO i byłego ministra sprawiedliwości
109. Renata Granowska
wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu
wrocławska radna PO, członek ZP PO we Wrocławiu
110. Witold Grzybowski
wiceprezes Energo-Utechu, członek rad nadzorczych sześciu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
dobry znajomy i członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z PO
111. Janusz Hałas
członek rad nadzorczych Agtelu (grupa PGE) i Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa
członek ZP PO w Tomaszowie Lubelskim, były wiceszef rady powiatu
112. Edward Hartwich
członek rad nadzorczych Pomorskiej SSE i Portu Lotniczego Bydgoszcz
członek kujawsko-pomorskiego ZW PO, wicemarszałek tego województwa z PO
113. Marian Hatko
zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału ARiMR
członek PO, były sekretarz koła partyjnej młodzieżówki PO w Kielcach

114. Władysław Husejko [†]
dyrektor biura WFOŚiGW w Koszalinie
były marszałek województwa zachodniopomorskiego z PO, były radny PO w Koszalinie
115. Marcin Idzik
wiceprezes Bumaru i członek rad nadzorczych dwóch spółek zależnych: Bumar Amunicja i Cenzin
były wiceminister obrony narodowej w rządach PO, były asystent Bogdana Klicha z PO, kiedy ten był europosłem
116. Jadwiga Irla
dyrektor kieleckiego oddziału PFRON
szefowa ZP PO w Pińczowie, kandydatka PO w wyborach do Sejmu
117. Iga Isańska-Rosół
pracownik MJWPU
żona Marcina Rosoła, szefa gabinetu politycznego byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego z PO
118. Stanisław Iwan
członek rady nadzorczej Uzdrowiska Świnoujście
były radny PO sejmiku zachodniopomorskiego
119. Marcin Jabłoński
członek rad nadzorczych: Zielonogórskiego Rynek Rolno-Towarowego i Przewozów Regionalnych
wojewoda lubuski, były marszałek województwa lubuskiego z PO
120. Witold Jabłoński
członek rady nadzorczej Postdaty (grupa Poczty Polskiej)
były wicemarszałek zachodniopomorski z PO
121. Krzysztof Jagiełło
prezes dwóch spółek z grupy Bumar: ZM Tarnów i OBR Sprzętu Mechanicznego
znajomy z Tarnowa Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z PO
122. Robert Jagła
dyrektor WORD w Wałbrzychu, prezes Rivendell i prokurent Grabineksu (spółek córek ARP)
szef ZP PO w Świdnicy, krewny żony Zbigniewa Chlebowskiego, byłego szef klubu poselskiego PO
123. Michał Jamiński
zastępca kierownika wydziału w MJWPU
radny PO warszawskiej dzielnicy Targówek
124. Andrzej Jamrozik
dyrektor oddziału ANR we Wrocławiu, członek rady nadzorczej Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego
radny powiatowy PO we Wrocławiu, szef koła PO w Kątach Wrocławskich
125. Michał Janicki
członek rady nadzorczej KGHM Letia
członek PO we Wrocławiu, do niedawna wiceprezydent tego miasta
126. Lilla Jaroń
wiceprezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, członek rady nadzorczej WP Hala Ludowa
wiceminister edukacji w rządzie Donalda Tuska, była radna PO powiatu wrocławskiego
127. Stanisław Jarzyna
prezes Skarbowego Przedsiębiorstwa Rolnego Stary Jaworów
radny PO powiatu świdnickiego, wiceszef ZP PO w Świdnicy
128. Małgorzata Jaśkowiak
kierownik PT KRUS w Morągu
szefowa koła PO w Morągu, była radna wojewódzka PO
129. Małgorzata Jawor
członek rad nadzorczych dwóch spółek z grupy KGHM i trzech spółek samorządu województwa dolnośląskiego członek PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
130. Lech Jaworski
prezes Instytutu Filmowego Max-Film i prokurent dwóch jego spółek zależnych, członek zarządu Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, członek rady nadzorczej Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
warszawski radny PO, członek zarządu PO w stolicy
131. Andrzej Jeznach
wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka, członek rad nadzorczych trzech spółek z grupy PGE
członek ZP PO w Bełchatowie, kandydat PO w wyborach samorządowych
132. Paweł Jeż
prezes KP Zagłębie Lubin (grupa KGHM)
kandydat PO w wyborach samorządowych
133. Katarzyna Jędruszczak
główny specjalista w MJWPU
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
134. Zbigniew Jurkowski
pracownik PKS Wschód
lubelski radny PO
135. Tomasz Kacprzak
zastępca dyrektora WORD w Łodzi
członek rady krajowej PO, szef rady miasta Łodzi, były szef partyjnej młodzieżówki PO
136. Jacek Kaczorowski
prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, członek  rad nadzorczych dwóch spółek z grupy PGE
członek PO
137. Jarosław Kania
prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i członek rady nadzorczej jego spółki zależnej, członek rady nadzorczej katowickiej SSE
radny PO w Rudzie Śląskiej, członek śląskiej rady wojewódzkiej PO
138. Rafał Kaniewski
starszy specjalista w MJWPU
były radny PO warszawskiej dzielnicy Włochy
139. Marek Karczewski
członek rady nadzorczej Uzdrowiska Kamień Pomorski
członek PO, były radny PO w Poznaniu
140. Monika Karlińska
Członek rady nadzorczej Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa (grupa Tauronu)
zasiadała w radzie nadzorczej Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego razem z Adamem Leszkiewiczem, byłym wiceministrem skarbu w rządzie PO
141. Joanna Karweta
pracownik Parku Śląskiego
gliwicka radna PO
142. usunięto
143. Emilia Kawka-Patek
prezes WFOŚiGW w Toruniu
członek ZP PO we Włocławku
144. Marcin Kędracki
prezes Gliwickiej Agencji Turystycznej, członek rady nadzorczej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów
były wiceszef sejmiku śląskiego z PO, szef koła PO w Żywcu,
145. Magdalena Kielewicz-Kaczyńska
kierownik ostrołęckiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
była wiceprezydent Ostrołęki z PO
146. Andrzej Kierwiński
członek rady nadzorczej spółki Argo (grupa PHN)
członek PO, ojciec posła PO Marcina Kierwińskiego
147. Marcin Kierwiński
wiceprezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, członek rady nadzorczej spółki Kaskada
poseł PO, sekretarz mazowieckiego ZW PO
148. Krzysztof Kilian
prezes PGE, wiceprezes Polkomtela, członek rad nadzorczych: PL2012, KGHM TFI, Atom Trefl Sopot
wieloletni przyjaciel premiera Donalda Tuska z PO, razem zakładali Kongres Liberalno-Demokratyczny
149. Maciej Kleczkowski
zastępca dyrektora WORD w Ostrołęce
ostrołęcki radny PO, wiceszef ZP PO w tym mieście, szwagier posła PO Andrzeja Kani
150. Mateusz Klemenski
prezes dwóch spółek ANR: PPH Akropol i GRH Żydowo
członek PO, były asystent Rafała Grupińskiego, szefa klubu PO w Sejmie
151. Marcin Klemenski
specjalista w poznańskim oddziale ANR
bratanek Mateusza Klemenskiego
152. Józef Klim
wiceprezes PKS Białystok
były poseł PO
153. Wiesława Kluk
członek rady nadzorczej Skarbowego Przedsiębiorstwa Rolnego Stary Jaworów
radna PO miasta Świebodzice
154. Wacław Klukowski
członek rady nadzorczej WFOŚiGW w Szczecinie
były radny PO sejmiku zachodniopomorskiego, kandydat PO w wyborach samorządowych
155. Krzysztof Kłak
członek rad nadzorczych: Poldim Dębica i Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
szef ZP PO w Przeworsku, członek rady krajowej PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
156. Magdalena Kobos
członek rad nadzorczych PAIIZ i Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji
rzecznik prasowy ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego
157. Marek Koczwara
doradca prezesa ZCh Zachem, członek rady nadzorczej Zachem UCR, prezes trzech spółek zależnych firmy Meble Emilia: Racjonalizacji, Cybernetyki, Konstruktorska
dobry znajomy Donalda Tuska z czasów działalności w Kongresie Liberalno-Demokratycznym
158. Aleksandra Kodym
główny specjalista w MJWPU
członek PO
159. Radosław Kołaciński
prezes dwóch spółek z grupy Energa-Operator, członek rad nadzorczych Szpitali Wielkopolski i Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego
kaliski radny PO, członek ZP PO w Kaliszu
160. Andrzej Komański
członek zarządu, a potem wiceprezes Polskich Tatr, członek rady nadzorczej Uzdrowiska Kamień Pomorski
zasiadał z Adamem Leszkiewiczem, byłym wiceministrem skarbu, w radzie nadzorczej Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
161. Zygmunt Komar
pełnomocnik prezesa ANR, prezes Stadniny Koni Liski
radny powiatowy PO w Ostródzie
162. Krzysztof Konaszewski
prezes PGE Energia Odnawialna, członek zarządu PGNiG Energia, członek rad nadzorczych PGE ZEW Dychów, Elektrowni Wodnej Żarnowiec i Energo Utech
wiceminister skarbu w rządzie Jerzego Buzka, występował na konferencjach energetycznych jako ekspert PO
163. Włodzimierz Konecki
zastępca dyrektora warszawskiego oddziału ARiMR, członek rady nadzorczej PKS Radom
były radny PO w Radomiu
164. Andrzej Konieczny
wiceprezes WFOŚiGW i członek rady nadzorczej spółki zależnej WFOŚiGW, prezes Funduszu Górnośląskiego
członek rady powiatu rybnickiego PO
165. Sławomir Kopeć
prezes Krakowskiego Parku Technologicznego i członek rady nadzorczej spółki od niego zależnej, prezes Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej
kandydat PO w wyborach do Sejmu
166. Sławomir Koprowski
prezes Polmosu Toruń, prezes Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego
członek PO we Włocławku
167. Marek Kordecki
zastępca dyrektora WORD w Siedlcach, członek rady nadzorczej PKS Radom
szef ZP PO w Siedlcach, siedlecki radny PO
168. Krzysztof Kosiński
Prezes EW Turów, członek rady nadzorczej PGE Elektrownia Turów
współpracownik byłego ministra skarbu z PO Aleksandra Grada
169. Adam Kosior
zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego w Radomiu
członek ZP PO w Radomiu
170. Kazimierz Kostrzanowski
prezes Agtelu z grupy PGE
członek ZM PO w Krasnymstawie, kandydat PO w wyborach do Sejmu
171. Bogdan Kościuch
wiceprezes Agencji Rozwoju Regionalnego Ares w Suwałkach
Wiceszef ZP PO w Suwałkach, kandydat PO w wyborach samorządowych
172. Andrzej Kotala
prezes Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie
prezydent Chorzowa z PO, szef ZP PO w tym mieście
173. Maria Kowalewska-Koska
prezes spółki Port Gdański Eksploatacja, członek rady nadzorczej Gdańskich Zakładów Elektronicznych Unimor
kandydat PO w wyborach do Sejmu
174. Tomasz Kowalewski
członek rady nadzorczej PKS Ostrowiec Świętokrzyski
były dyrektor biura poselskiego posła PO Mariusza Grada
175. Tomasz Kowalski
informatyk w MJWPU
członek zarządu koła PO Warszawa Targówek, kandydat PO w wyborach samorządowych
176. Józef Kozłowski
członek rady nadzorczej Energo-Inwest-Brokera, szef rady nadzorczej KKS Turów
szef ZP PO w Zgorzelcu, członek dolnośląskiego ZW PO, radny sejmiku dolnośląskiego
177. Stanisław Kracik
prezes spółki Małopolskie Parki Przemysłowe
członek PO, kandydat PO w wyborach do Senatu
178. Sylwia Krajewska
kierownik sekcji w biurze prezesa ANR
radna PO na warszawskim Ursynowie
179. Dorota Krall
główny specjalista w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Praga Południe
180. Piotr Krasnodęmbski
główny specjalista i kierownik w Centrum Usług Wspólnych
radny PO warszawskiej dzielnicy Ochota
181. Mieczysław Kraśniański
wicedyrektor kopalni Rudna z grupy KGHM, członek rady nadzorczej Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg w Legnicy
członek ZP PO w Lubinie, lubiński radny powiatowy PO
182. Marzena Krauz-Borys
członek rady nadzorczej Mercu Software z grupy KGHM
żona Piotra Borysa, wicemarszałka województwa dolnośląskiego z PO
183. Krzysztof Krauze
członek rady nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście
członek zarządu koła PO w Szczecinie
184. Magdalena Kreter-Bartkiewicz
członek rady nadzorczej Mazowieckiego Centrum Stomatologii
szefowa koła PO w Brwinowie, członek ZP PO w Pruszkowie
185. Adam Krupa
zastępca dyrektora opolskiego oddziału ANR
były poseł PO
186. Paweł Kryzan
zastępca zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej
wiceszef koła PO Szczecin Śródmieście, kandydat PO w wyborach samorządowych
187. Rafał Krzemień
zarządca i prezes Dipservice, członek zarządu Warszawskiego Holdingu Nieruchomości i Polskiego Holdingu Nieruchomości, członek rad nadzorczych: Kaskady, Agro-Mana, Herbapolu
były członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
188. Krzysztof Krzysztofiak
prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego i członek rady nadzorczej spółki zależnej od KPT
wieloletni znajomy Bogdana Klicha, ministra obrony w pierwszym rządzie Donalda Tuska
189. Arkadiusz Kubiec
wicedyrektor WORD w Kielcach
były szef koła PO w Kielcach, kandydat PO w wyborach samorządowych
190. Przemysław Kuczkowski
zastępca dyrektora kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR
kandydat PO w wyborach do Sejmu i sejmiku
191. Marcin Kulicki
prezes Krajowej Spółki Cukrowej, wiceprezes Agencji Rozwoju Mazowsza, członek rady nadzorczej Polskiego Holdingu Nieruchomości
były wiceprezydent Siedlec z PO
192. Jędrzej Kunowski
kierownik w Dipservice, zastępca dyrektora w Warszawskim Holdingu Nieruchomości
radny PO warszawskiej dzielnicy Targówek
193. Beata Kurbiel
dyrektor w PERN Przyjaźń, członek zarządu Polskiego Konsorcjum Chemicznego, członek rad nadzorczych pięciu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
wieloletnia bliska współpracownica Adama Leszkiewicza, byłego wiceministra skarbu
194. Wojciech Kurek
prezes ZEORK Dystrybucja, dyrektor oddziału PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej
były szef ZP PO w Skarżysku, były radny PO sejmiku świętokrzyskiego
195. Tomasz Kurzawa
członek zarządu Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria
sekretarz ZP PO w Świdnicy, były radny PO powiatu świdnickiego
196. Roman Kusek
członek rad nadzorczych: Kaskada, Tauron Sprzedaż, Bio-Energia (grupa PGE)
członek rady PO powiatu tarnowskiego
197. Wojciech Kuźmiński
prezes ANR, prezes Infraparku Police (grupa ZCh Police)
szef rady powiatu pyrzyckiego z PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
198. Sebastian Kwiatkowski
główny specjalista i dyrektor departamentu w Krajowej Spółce Cukrowej
brat Krzysztofa Kwiatkowskiego, posła PO i ministra sprawiedliwości w pierwszym rządzie Donalda Tuska
199. Jacek Lachert
inspektor w MJWPU
członek PO
200. Małgorzata Laskus
podinspektor, specjalista i starszy inspektor w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Mokotów
201.  Janusz Leman
dyrektor gdyńskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego
wiceszef koła PO Gdańsk-Wrzeszcz, członek rady powiatowej PO
202. Judyta Lemm
pracownik Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście
szczecińska radna PO
203. Gabriela Lenartowicz
prezes WFOŚiGW w Katowicach i członek RN dwóch spółek, w którym WFOŚiGW ma udziały
była radna PO w sejmiku śląskim, członek śląskiej rady wojewódzkiej PO
204. Adam Leszkiewicz
wiceprezes i prezes ZAK Kędzierzyn, członek rad nadzorczych ZAKSA, Polskiego Konsorcjum Chemicznego i CTL Chemkol
od lat bliski współpracownik Aleksandra Grada z PO, wiceministra skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska
205. Artur Lewczuk
wiceprezes i prezes Towarzystwa Gospodarczego Bewa
mąż Elzbiety Radziszewskiej, posłanki PO i byłej sekretarz stanu w KPRM
206. Grzegorz Lipiec
dyrektor krakowskiego oddziału Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, członek rady nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego
sekretarz małopolskiego ZW PO, radny wojewódzki PO
207. Wojciech Lis
szef stacji obsługi w PKS Radom
brat marszałek Sejmu Ewy Kopacz z PO
208. Paweł Lisiewicz
członek rad nadzorczych siedmiu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
dyrektor gabinetu prezydenta Bronisława Komorowskiego, były dyrektor w resorcie skarbu za kadencji Aleksandra Grada
209. Marek Litka
wiceprezes PERN Przyjaźń, członek rad nadzorczych Naftoportu, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i Operatora Logistycznego Paliw Płynnych
członek PO związany z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem z PO
210. Krzysztof Lodziński
członek rady nadzorczej Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego
szef pomorskiego sądu koleżeńskiego PO
211. Witold Lorek
zastępca dyrektora mazowieckiego oddziału KRUS
kandydat PO w wyborach samorządowych i parlamentarnych
212. Sebastian Lorenc
członek rad nadzorczych Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Sanatoriów Dolnośląskich
wrocławski radny PO
213. Dariusz Lubera
prezes Tauronu i członek rad nadzorczych czterech spółek zależnych
wieloletni znajomy byłego ministra skarbu Aleksandra Grada
214. Dorota Lutomierska
zarządca komisaryczny i likwidator PBU Holdbud
warszawska radna PO
215. Daniel Łaga
kierownik zespołu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy
radny PO warszawskiej dzielnicy Śródmieście
216. Michał Łagoda
członek rad nadzorczych Enei i Szpitali Wielkopolski
członek zarządu koła PO w Poznaniu
217. Bronisław Łakota
dyrektor rejonu sprzedaży energii w Wieluniu (grupa PGE)
wiceszef ZP PO w Pajęcznie, kandydat PO w wyborach samorządowych
218. Władysława Łangowska
kierownik BP ARiMR w Tuchomiu
była wójt Parchowa, kandydatka PO w wyborach samorządowych
219. Bolesław Łączyński
członek rady nadzorczej ESP Usługi (grupa PGE)
radny sejmiku małopolskiego z PO, członek rady regionu małopolskiego PO
220. Stanisław Łęski
dyrektor PGE Dystrybucja, oddział Łódź-Miasto
członek komitetu honorowego kandydata PO na prezydenta Radomska
221. Jarosław Łojko
dyrektor zachodniopomorskiego oddziału ARiMR
sekretarz zachodniopomorskiego ZW PO, radny PO sejmiku zachodniopomorskiego
222. Agnieszka Łopieńska
główny specjalista w MJWPU
członek PO
223. Michał Łuczak
administrator oddziału ANR w Gryfinie
były szef sejmiku zachodniopomorskiego z PO
224. Andrzej Łuczycki
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, członek rady nadzorczej Państwowych Magazynów Usługowych
radny PO sejmiku mazowieckiego, były senator PO
225. Maria Łukaszewicz
prezes COBO, członek zarządu Grupy PHN
warszawska radna PO, była burmistrz warszawskiej dzielnicy Ursus
226. Jarosław Machnicki
dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach
szef ZP PO w Kielcach, radny PO w tym mieście
227. Tadeusz Maćkała
dyrektor w kopalni z grupy KGHM, członek RN pięciu spółek kontrolowanych pośrednio lub bezpośrednio przez skarb państwa
były poseł i senator PO
228. Łukasz Magin
prezes Centrum-Hotele
były wiceprezydent Łodzi z PO, łódzki radny PO
229. Sylwia Maksim-Wójcicka
kierownik wydziału w MJWPU
radna PO miasta Łomianki
230. Tomasz Malczewski
dyrektor oddziału regionalnego w Gdańsku i członek zarządu Poczty Polskiej, członek rady nadzorczej Postdaty
były członek ZP PO w Gdyni, uczestnik kampanii wyborczych Donalda Tuska
231. Dariusz Małkowski
szef Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Ostrołęce (jednostka OHP)
sekretarz ZP PO w Ostrołęce
232. Arkadiusz Marchewka
pracownik spółki Polskie Terminale
szczeciński radny PO
233. Jerzy Marciniak
prezes Azotów Tarnów, ZAK Kędzierzyn Koźle i Polskiego Konsorcjum Chemicznego, członek rad nadzorczych sześciu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
wieloletni dobry znajomy i członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu Aleksandra Grada, kandydat PO w wyborach do sejmiku
234. Michał Marcinkiewicz
konsul w Finlandii od kilku tygodni
były poseł PO
235. ---------
236. Maciej Martyniak [†]
koordynator BIP w MJWPU
członek PO
237. Ewa Masny
pracownik Ośrodka Rozwoju Edukacji (instytucja MEN)
warszawska radna PO
238. Mateusz Matejewski
Szef Centrum Usług Wspólnych, członek rad nadzorczych PGE Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz, Geovity (grupa PGNiG), TON Agro, Polskiego Holdingu Nieruchomości
były szef PO w powiecie myślenickim
239. Jacek Matusiewicz
wiceprezes i prezes Funduszu Górnośląskiego, prezes Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych (spółka córka Elektrowni Chorzów)
skarbnik śląskiego ZW PO, brat Adama Matusiewicza, marszałka województwa śląskiego z PO
240. Rafał Mazur
członek rady nadzorczej KGHM Letia
wiceszef koła PO w Szklarskiej Porębie
241. Piotr Mazurek
dyrektor biura bezpieczeństwa w Exatelu (grupa PGE), członek rady nadzorczej Investonu (grupa PHN)
warszawski radny PO
242. Zbigniew Mazurkiewicz
zastępca dyrektora WORD w Radomiu
skarbnik ZP PO w Radomiu
243. Tomasz Melan
członek zarządu i prezes Zarządu Portu Morskiego Police, wiceprezes Remechu (obie: grupa ZCh Police), członek rady nadzorczej Portu Rybackiego Gryf
członek zarządu PO w Szczecinie
244. Jan Mędrzak
członek rad nadzorczych WAS (grupa PP Porty Lotnicze) i Pocztowej Agencji Usług Finansowych
łódzki radny PO, były szef tej partii w Łodzi
245. Jan Michalski
prezes KKS Turów Zgorzelec, klubu sportowego utrzymywanego przez PGE
senator PO, wiceszef ZM i ZP PO w Zgorzelcu
246. Renata Michałowska
starszy specjalista w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Targówek
247. Szymon Midera
wiceprezes Banku Pocztowego i członek rad nadzorczych dwóch spółek córek oraz Pocztowego TUW
szef społecznych doradców prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej z PO, prowadził jej kampanię wyborczą
248. Anna Mierzejewska
kierownik wydziału w MJWPU
córka Jerzego Mierzejewskiego z PO, byłego radnego powiatu warszawskiego zachodniego
249. Sławomir Miklicz
członek rady nadzorczej PGE ZEORK
członek podkarpackiego ZW PO, członek zarządu województwa podkarpackiego
250. Konrad Mikołajski
prezes ZCh Zachem i spółki córki, członek rad nadzorczych sześciu spółek z grupy ZCh Zachem i Portu Lotniczego Bydgoszcz
członek PO
251. Karolina Mioduszewska
starszy inspektor w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Ursynów
252. Krzysztof Miszewski
zastępca kierownika w MJWPU
radny PO warszawskiej dzielnicy Targówek
253. Tomasz Możejko
szef lubuskiego oddziału ANR
szef sejmiku lubuskiego z PO, sekretarz lubuskiego ZW PO
254. Andrzej Mulawa
członek zarządu PKP LHS, prezes PKS Zamość, członek rady nadzorczej Uzdrowiska Horyniec
wiceszef ZP PO w Zamościu, były radny PO w sejmiku lubelskim
255. Jacek Mysiorek
kierownik BP ARiMR w Stargardzie Szczecińskim
skarbnik ZP PO w Stargardzie Szczecińskim
256. Anna Naszkiewicz
prezes Agencji Rozwoju Regionalnego Ares w Suwałkach
szefowa ZP PO w Suwałkach, kandydatka PO w wyborach samorządowych
257. Maciej Nawrocki
dyrektor lubuskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego
były radny sejmiku lubuskiego z PO i szef koła PO w Gorzowie Wielkopolskim
258. Tomasz Nawrocki
dyrektor mazowieckiego oddziału, wiceprezes i prezes ANR
były radny PO w Siedlcach
259. Anna Neska
koordynator w MJWPU
synowa Elżbiety Neski, radnej PO warszawskiej dzielnicy Bielany
260. Zbigniew Neska
wicedyrektor ośrodka szkolno-wychowawczego podległego marszałkowi Mazowsza
radny PO w Radomiu
261. Ewelina Niedźwiecka-Tomczyk
członek rad nadzorczych CBF Nowy Świat i Polfy Warszawa
członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z PO
262. Ireneusz Niemiec
prezes PKS Nowy Sącz, prezes Uzdrowiska Krynica Żegiestów
kandydat PO w wyborach samorządowych
263. Adam Nieroda
pracownik spółki Hotele Centrum
gdański radny PO, były asystent dwóch posłów PO
264. Dorota Obzejta-Żbikowska
główny specjalista w MJWPU
kandydatka PO w wyborach do Sejmu, żona Piotra Żbikowskiego, wiceburmistrza warszawskiej dzielnicy Ochota z PO
265. Waldemar Olczyk
zastępca łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego
kandydat PO w wyborach samorządowych
266. Jerzy Olejniczak
zarządca komisaryczny PHSR Agroma
były radny PO sejmiku łódzkiego
267. Włodzimierz Olszewski
dyrektor pomorskiego oddziału ANR
były radny PO w powiecie puckim i wicewójt gminy Krokowa
268. Marek Ordyczyński
dyrektor podkarpackiego oddziału ARiMR
szef ZP PO w Leżajsku
269. Klaudiusz Ostrowski
główny specjalista w MJWPU
członek PO
270. Mariusz Osuch
członek rady nadzorczej PKS Ostrowiec Świętokrzyski
członek rady powiatu ostrowieckiego PO
271. Anna Pabisiak
członek rady nadzorczej Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie
warszawska radna PO
272. Bartłomiej Pachis
prezes Polskich Terminali i prokurent Terminalu Promowego Świnoujście, członek rad nadzorczych Remach GRI, (grupa ZCh Police) i Przewozów Regionalnych
szef ZP PO w Policach, radny tego miasta z PO
273. Andrzej Panasiuk
członek zarządu PKP, prezes TK Telekom, członek rad nadzorczych trzech spółek z grupy PKP, szef rady nadzorczej Poczty Polskiej
wiceminister infrastruktury w pierwszym rządzie Donalda Tuska
274. Hubert Papaj
członek zarządu Jeleniogórskich Elektrowni Wodnych, członek rady nadzorczej Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
zastępca prezydenta Jeleniej Góry z PO, były szef rady miasta, szef ZP PO w Jeleniej Górze
275. Zbigniew Papierski
prezes Postdaty (grupa Poczta Polska)
członek rady regionu łódzkiego PO
276. Stanisław Papuga
zastępca dyrektora Elektrowni Bełchatów (grupa PGE), członek rad nadzorczych Elektrociepłowni Lublin-Wrotków i ZPBE Energopomiar (grupa PGE)
kandydat PO w wyborach do rady miasta Bełchatowa
277. Jacek Patro
prezes PKS Biłgoraj
były szef ZP PO w Biłgoraju, radny PO tego miasta
278. Urszula Pawlak
główny specjalista w MJWPU
była szefowa ZP PO w Sochaczewie, kandydatka PO na burmistrza Sochaczewa
279. Danuta Pawlus
kierownik PT KRUS w Bytowie
kandydatka PO w wyborach samorządowych
280. Jarosław Perzyński
prezes E-Telbank
kandydat PO w wyborach samorządowych
281. Ireneusz Pietraszek
zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału ARiMR i świętokrzyskiego oddziału KRUS
członek ZP PO w Kielcach, były komisarz Włoszczowy z nadania Donalda Tuska
282. Lucjan Pietrzczyk
świętokrzyski wicekurator oświaty
poseł PO, były radny powiatowy i wojewódzki PO
283. Magdalena Piłat
członek rad nadzorczych pięciu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
asystentka Adama oleszkiewicza, byłego wiceministra skarbu w rządzie Donalda Tuska
284. Ryszard Piskorski
szef rady nadzorczej PKS Zamość
członek władz PO w lubelskim, kandydat PO w wyborach samorządowych i parlamentarnych
285. Marzena Piszczek
wiceprezes PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1, szefowa rad nadzorczych PKO BP, Azotów Tarnów i PZU
dobra znajoma byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z PO
286. Adam Pleczeluk
główny specjalista w MJWPU
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
287. Leszek Plich
członek zarządu PGE Dystrybucja Łódź-Teren, zastępca dyrektora tamtejszego oddziału PGE Dystrybucja
kandydat PO w wyborach samorządowych
288. Mirosław Płuciennik
członek zarządu i prezes Stadniny Koni Galewice
szef ZP PO w Skierniewicach
289. Grzegorz Pobrotyn
pracownik ARiMR w Ostrowcu Świętokrzyskim
kandydat PO w wyborach samorządowych
290. Jacek Podlewski
wiceprezes ANR, wiceprezes i prezes PGE Energia Odnawialna, członek rad nadzorczych czterech spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
związany z PO, z rekomendacji tej partii był wiceszefem ANR
291. Grzegorz Podlewski
prezes Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy
były szef koła PO w Tychach
292. Jerzy Pokój
członek rady nadzorczej spółki Interferie (grupa KGHM)
szef sejmiku dolnośląskiego z PO
293. Adam Poniewski
dyrektor zachodniopomorskiego oddziału ANR
kandydat PO w wyborach samorządowych
294. Mariusz Popielarz
członek rady nadzorczej Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego
ostrołęcki radny PO, szef ZP PO w Ostrołęce
295. Mariusz Popławski
informatyk w MJWPU
członek PO
296. Marek Poręba
dyrektor WORD w Rzeszowie
radny PO powiatu rzeszowskiego
297. Maria Porębowicz
główny specjalista w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Praga-Południe
298. Krystyna Poślednia
prezes WFOŚiGW w Poznaniu i członek rady nadzorczej spółki, w której WFOŚiGW ma udziały
poseł PO, była radna PO sejmiku wielkopolskiego
299. Józef Przybylski
zastępca kierownika BP ARiMR w Sandomierzu
szef koła PO w Łagowie, kandydat PO w wyborach samorządowych
300. Andrzej Pyziak
członek rady nadzorczej WFOŚiGW w Opolu
wójt gminy Rudniki, członek PO
301. Wiesław Raboszuk
dyrektor MJWPU
członek zarządu województwa mazowieckiego z PO, były radny PO na warszawskim Targówku
302. Andrzej Rakowicz
członek rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ciechocinek
członek rady krajowej PO
303. Sebastian Ramenda
prezes PKS Kraków i członek rady nadzorczej spółki córki Regionalny Dworzec Autobusowy
radny PO powiatu wadowickiego
304. Antoni Rapacz
prezes Przedsiębiorstwa Produkcji i Hodowli Ryb Słodkowodnych, członek rad nadzorczych Agro-Mana i Intraco (obie: grupa PHN)
kandydat PO w wyborach do Sejmu, dobry znajomy byłego ministra skarbu Aleksandra Grada
305. Zbigniew Rapciak
prezes Polskiego LNG, członek rad nadzorczych Poczty Polskiej i PLL LOT
były wiceminister infrastruktury w pierwszym rządzie Donalda Tuska
306. Bożena Rojewska    
prezes Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
katowicka radna PO, wiceszefowa katowickiego koła PO
307. Marcin Rolnik
członek zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, główny specjalista i kierownik wydziału w MJWPU
radny PO warszawskiej dzielnicy Śródmieście
308. Jerzy Romanowski
zastępca dyrektora gdańskiego oddziału ANR
radny PO powiatu elbląskiego, kandydat PO w wyborach do Sejmu
309. Henryk Rosiek
prezes Strzegomskich Zakładów Mechanicznych Zręb
radny PO powiatu świdnickiego
310. Marcin Rosół
wiceprezes Agencji Rozwoju Mazowsza
były szef biura klubu parlamentarnego PO i gabinetu politycznego byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego z PO
311. Wiesław Różycki
członek rad nadzorczych PGE Dystrybucja Zamość, Kopalni Wapienia Czatkowice i Lubelskiego Węgla Bogdanka
były wicewojewoda podkarpacki, kandydat PO w wyborach do sejmiku
312. Piotr Rudzki
członek rad nadzorczych: Międzynarodowych Targów Poznańskich i Elektrowni Rybnik, pełnomocnik wspólnika w Wojskowym Przedsiębiorstwie Handlowym
zastępca burmistrza Bielan z PO
313. Aleksandra Ruszczyk
sekretarka w MJWPU
członek rodziny Leszka Ruszczyka, wicemarszałka województwa mazowieckiego z PO
314. Leszek Ruszczyk
zarządca komisaryczny i prezes PKS w Radomiu
wicemarszałek województwa mazowieckiego z PO, wiceszef ZP PO w Radomiu
315. Mirosław Rybicki
członek zarządu Grupy Zarządzającej Pomerania
brat Sławomira Rybickiego, sekretarza stanu w kancelarii prezydenta i do niedawna posła PO
316. Aleksandra Ryng
podinspektor i główny specjalista w MJWPU
członek PO
317. Marek Rząsowski
członek rad nadzorczych Agencji Mienia Reliqum, Epekoksu, Pol-Miedź Transu
były szef i rzecznik PO w Wałbrzychu
318. Andrzej Rzońca
członek rady nadzorczej Totalizatora Sportowego
członek Rady Polityki Pieniężnej z rekomendacji PO
319. Joanna Sadowska
kierownik wydziału w MJWPU
członek PO
320. Krzysztof Salwach
członek rady nadzorczej Ciechu
współautor programu PO dla rolnictwa
321. Agnieszka Sardecka
członek zarządu Poczty Polskiej, członek rad nadzorczych Banku Pocztowego i Ruchu
znajoma i współpracowniczka Macieja Jankowskiego, byłego wiceministra infrastruktury w rządach Donalda Tuska
322. Włodzimierz Sarnecki
członek zarządu KWB Bełchatów, zastępca oddziału PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna
kandydat PO w wyborach samorządowych
323. Jerzy Sarnowski
wiceprezes WFOŚiGW w Szczecinie
szef koła PO w Białogardzie
324. Tomasz Sadzyński
prezes Łódzkiej SSE
były łódzki radny PO, sekretarz województwa i komisarz Łodzi z PO
325. Joanna Schmid
wiceprezes Tauronu, członek rad nadzorczych Elektrowni Stalowa Wola i Tauron Ciepło
była wiceminister skarbu i członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z PO
326. Edward Schmidt
prezes Miedziowego Centrum Zdrowia, członek rady nadzorczej Uzdrowiska Cieplice (obie: grupa KGHM)
mąż Barbary Schmidt, wiceszefowej rady powiatu lubińskiego z PO
327. Artur Sebesta
wiceprezes i prezes ZR Rekom, prezes ZAK Serwis i Prorem (wszystkie: grupa Azoty Tarnów)
syn Józefa Sebesty, marszałka województwa opolskiego z PO
328. Paweł Sęk
członek rady nadzorczej OBR Przemysłu Rafineryjnego
członek PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
329. Zbigniew Sieja
dyrektor wrocławskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego
były radny PO powiatu wrocławskiego  
330. Tomasz Sieradz
dyrektor PN Centrala Nasienna i prezes spółki Centrala Nasienna, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy
radny PO na warszawskim Ursynowie, były burmistrz tej dzielnicy i wiceprezydent Warszawy
331. Jarosław Siergiej
prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście
członek PO, związany z europosłem Sławomirem Nitrasem, członkiem zarządu krajowego PO
332. Dariusz Sitko
wicedyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, członek rady nadzorczej PKS Kielce
członek PO
333. Stefan Skonieczny
zastępca dyrektora i dyrektor gdańskiego oddziału KRUS
szef rady miasta Pruszcz Gdański z PO, członek ZP PO w Gdańsku
334. Mariusz Skupski
główny specjalista BP ARiMR w Sejnach
skarbnik ZP PO w Sejnach
335. Tomasz Słodkowski
członek rady nadzorczej, wiceprezes i prezes Atomu Trefl Sopot, klubu sportowego utrzymywanego przez PGE, członek rady nadzorczej Armatury Kraków
były gdański radny PO, były asystent ministra Sławomira Nowaka z PO, wiceszef ZP PO w Gdańsku
336. Piotr Służewski
kierownik PT KRUS w Biłgoraju
członek ZP PO w Biłgoraju
337. Iwona Smolińska
pracownik MJWPU
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
338. Robert Sobol
członek rady nadzorczej Koksowni Przyjaźń
były radny PO w Nowym Sączu
339. Agnieszka Sobolewska
dyrektor biura WFOŚiGW w Szczecinie
radna PO sejmiku zachodniopomorskiego
340. Ilona Soja-Kozłowska
zastępca kierownika w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Bielany
341. Maria Sokoll
zastępca prezesa WFOŚiGW w Olsztynie.
szefowa kampanii wyborczych PO w warmińsko-mazurskim
342. Liliana Sonik
wicedyrektor TVP Info
żona europosła PO Bogusława Sonika
343. Robert Soszyński
prezes PERN Przyjaźń i członek rad nadzorczych dwóch spółek córek: Naftoportu i Naftoru
były członek rady krajowej PO i szef sejmiku mazowieckiego
344. Marek Sowa
członek rady nadzorczej Uzdrowiska Krynica-Żegiestów
marszałek województwa małopolskiego z PO, członek małopolskiego ZW PO
345. Karol Stasik
prezes Zakładów Ceramicznych Bolesławiec
szef rady powiatu bolesławieckiego z PO, szef ZP PO w Bolesławcu
346. Grzegorz Stawowy
dyrektor oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie
krakowski radny PO, wiceszef PO w Krakowie
347. Radosław Stępień
członek rady nadzorczej Banku Pocztowego
zastępca prezydenta Łodzi z PO, wiceminister infrastruktury i transportu w rządach Donalda Tuska
348. Ryszard Strzyżewicz
prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk
były skarbnik PO w Gdyni, członek rady powiatu PO
349. Paweł Strzyżewski
prezes Przedsiębiorstwa Rolnego Rusko i Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola
kandydat PO w wyborach samorządowych
350. Joanna Stuglik
członek rad nadzorczych PGNiG i Ruchu
kandydatka PO w wyborach samorządowych
351. Andrzej Styn
kierownik BP ARiMR w Pucku, dyrektor oddziału pomorskiego ARiMR
radny PO powiatu puckiego, bliski współpracownik Kazimierza Plocke, wiceministra rolnictwa
352. Michał Suliborski
starszy inspektor w MJWPU
radny PO warszawskiej dzielnicy Praga-Południe
353. Jacek Suski
dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
radny PO powiatu nyskiego, członek władz PO województwa opolskiego
354. Karol Szczepaniak
dyrektor oddziału i pełnomocnik w Pol-Miedź Transie
głogowski radny PO
355. Renata Szczepańska
członek rad nadzorczych ZEW Solina-Myczkowce i Eko-Top
wójt gminy Cisna, kandydatka PO w wyborach do Sejmu
356. Krzysztof Szczypiór
zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego
kandydat PO w wyborach do Sejmu
357. Alina Szełemej
członek rady nadzorczej Uzdrowiska Szczawno-Jedlina
wałbrzyska radna PO
358. Mieczysław Szewczyk
członek rad nadzorczych PKS Myszków i Funduszu Górnośląskiego
sekretarz koła PO w Myszkowie
359. Jerzy Sztejmiec
członek rady nadzorczej spółki Energetyczne Systemy Pomiarowe (grupa PGE)
kandydat PO w wyborach samorządowych
360. Andrzej Szturgulewski
kierownik BP ARiMR w Sejnach
starosta sejneński z PO, szef ZP PO w Sejnach
361. Ewa Szydłowska
kierownik BP ARiMR w Lesku
sekretarz ZP PO w Lesku
362. Krzysztof Szymański
starszy specjalista w MJWPU
członek PO
363. Grażyna Świtoń-Pawlicka
członek rady nadzorczej Uzdrowiska Rymanów Zdrój
sekretarz koła PO w Szczytnej
364. Marek Tałasiewicz
prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, członek rady nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście
szef sejmiku zachodniopomorskiego z PO
365. Jacek Tarasiewicz
kierowca w MJWPU
członek PO
366. Piotr Targiński
zastępca dyrektora departamentu energetyki jądrowej w PGE, członek rady nadzorczej PFK Gaskon
były szef gabinetu politycznego Grzegorza Schetyny jako ministra spraw wewnętrznych i administracji
367. Jan Tomaka
prezes WFOŚiGW w Rzeszowie i członek rady nadzorczej Eko-Top
były poseł PO
368. Joanna Tracz-Łaptaszyńska
główny specjalista w MJWPU
radna PO warszawskiej dzielnicy Wola
369. Zofia Trębicka
współpracuje na podstawie umów zleceń ze spółkami z grupy PHN
warszawska radna PO
370. Krzysztof Tumialis
członek zarządu PKS Suwałki
do niedawna suwalski radny PO
371. Łukasz Tusk
specjalista w ANR w Oleśnie
były poseł PO
372. Paweł Tyburc
główny specjalista i naczelnik wydziału w ARiMR
szef rady warszawskiej dzielnicy Białołęka z PO
373. Wojciech Tyfel-Łączkowski
główny specjalista w MJWPU
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
374. Krzysztof Urbaniak
dyrektor poznańskiego oddziału ANR, członek zarządu Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
brat Jarosława Urbaniaka, prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego i byłego posła PO
375. Wiesław Urbański
członek rady nadzorczej Post-Tel (grupa Poczty Polskiej)
popierał kandydatkę PO Hannę Zdanowską w wyborach na prezydenta Łodzi
376. Tadeusz Wagner
prezes Agtelu (grupa PGE)
szef jednego z kół PO w Tomaszowie Lubelskim
377. Grzegorz Walczak
dyrektor oddziału Poczty Polskiej w Łodzi, członek rad nadzorczych Cargosped Terminal Braniewo i Fabryki Szlifierek Jotes
kandydat PO w wyborach samorządowych, członek ZP PO w Łodzi
378. Roman Walkowiak
szef rady nadzorczej PGE Elektrociepłownia Kielce, członek rady nadzorczej PGE Elektrownia Opole
radny powiatu zgorzeleckiego z PO
379. Rafał Wardziński
prezes Polskiego LNG, członek rad nadzorczych sześciu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
były rzecznik zachodniopomorskiej PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
380. Adam Warzecha
rzecznik prasowy Kolei Śląskich
katowicki radny PO, członek ZP PO w tym mieście
381. Piotr Waśniewski
prezes KKS Turów Zgorzelec, klubu sportowego utrzymywanego przez PGE
kolega i bliski współpracownik Grzegorza Schetyny, wiceszefa PO
382. Jarosław Wąsik
kierownik w Dipservice i PHN
radny PO warszawskiej dzielnicy Bielany
383. Jacek Weksler
szef biura koordynacji programowej TVP
były wiceminister kultury i szef gabinetu politycznego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego z PO
384. Maciej Wewiór
członek rad nadzorczych Dipservice i Elektromontażu Poznań
doradca rzecznika rządu Pawła Grasia, członek gabinetu politycznego i rzecznik byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z PO
385. Adam Wichliński
dyrektor Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego, kierownik jednostki podlegającej ANR
członek PO
386. Marek Widera
członek  rady nadzorczej ZGM Zębiec
członek PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
387. Rafał Wielichowski
prezes i likwidator Agencji Mienia Reliqum
mąż posłanki PO Moniki Wielichowskiej
388. Jakub Wierdak
dyrektor biura WFOŚiGW w Opolu, członek rady nadzorczej Opolskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych
syn Bogusława Wierdaka, szefa sejmiku opolskiego z PO
389. Honorata Wietraszuk
kierownik w Muzeum Wsi Radomskiej
członek ZP PO w Radomiu
390. Maria Wiro-Kiro
główny specjalista w MJWPU
wiceszef koła PO Warszawa Bielany
391. Krystyna Wituska
główny specjalista w MJWPU
członek PO
392. Katarzyna Włodek-Makos
członek rad nadzorczych sześciu spółek z pośrednim lub bezpośrednim udziałem państwa
była pracownica komitetu wyborczego PO, członek gabinetu politycznego byłego ministra skarbu Aleksandra Grada z PO
393. Andrzej Wojdyła
prezes Opakometu i członek rady nadzorczej spółki córki, członek rady nadzorczej FAE Famed Łódź
członek PO, kandydat PO w wyborach do Sejmu
394. Barbara Wojnarowska
dyrektor departamentu w KGHM Ecoren
żona Norberta Wojnarowskiego, posła PO
395. Marek Wojnarowski
członek rad nadzorczych Walcowni Metali Łabędy (grupa KGHM) i Kostrzyńsko-Słubickiej SSE
radny powiatowy PO w Lubinie, szef ZP PO w tym mieście, ojczym posła PO Norberta Wojnarowskiego
396. Wojciech Wojtowicz
szef rady nadzorczej Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
krakowski radny PO
397. Jerzy Woliński
prezes Jednostki Ratownictwa Chemicznego, Polskiego Konsorcjum Chemicznego, Biprozatu i Proremu (wszystkie: grupa Azoty Tarnów), członek rad nadzorczych: ZAKSA, Automatyka, Kombinat Budowlany Kołobrzeg
wiceszef ZP PO w Tarnowie
398. Artur Wołczacki
prezes Naftoru, spółki z grupy PERN Przyjaźń
skarbnik koła PO Warszawa Ochota
399. Marek Worach
prezes Kolei Śląskich, członek zarządu i prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych
dobry znajomy Adama Matusiewicza, marszałka województwa śląskiego z PO
400. Aleksandra Wosztyl
pracownik MJWPU
córka Dariusza Wosztyla, byłego wiceburmistrza Ursynowa z PO, protegowanego Ewy Kopacz
401. Jerzy Woźniakiewicz
dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
krakowski radny PO
402. Gwidon Wójcik
wiceprezes Elbestu z grupy PGE
razem z Aleksandrem Gradem, byłym ministrem skarbu z PO, zasiada w radzie Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego
403. Jan Wójtowicz
dyrektor Rejonowego Zakładu Energetycznego Tomaszów, dyrektor zamojskiego oddziału PGE Dystrybucja, członek rad nadzorczych Fundacji Ekofundusz i Krajowej Spółki Cukrowej
sekretarz ZP PO w Tomaszowie Lubelskim, radny powiatowy PO
404. Tomasz Wroński
członek rad nadzorczych Zakładu Budownictwa Energetycznego, Fabryki Maszyn Bumar-Koszalin
członek PO
405. Robert Wróbel
kierownik wydziału w MJWPU
radny PO warszawskiej dzielnicy Bielany
406. Krzysztof Zalibowski
prezes i wiceprezes PGE Elektra, prezes PGE Dystrybucja Łódź, zastępca dyrektora łódzkiego oddziału PGE Dystrybucja, członek rad nadzorczych PGE Zamojska Korporacja Energetyczna i Narodowego Centrum Sportu
członek rady powiatu PO w Radomiu, kandydat PO w wyborach samorządowych
407. Jacek Zatorski
prezes GKS Bełchatów
wiceszef rady powiatu bełchatowskiego z ramienia PO
408. Gabriela Zawiła
dyrektor Muzeum Karkonoskiego
żona Marcina Zawiły, prezydenta Jeleniej Góry i byłego posła PO
409. Jerzy Zawodnik
główny specjalista w MJWPU
radomski radny PO
410. Dorota Zbińkowska
zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, członek rady nadzorczej Agencji Rozwoju Mazowsza
warszawska radna PO
411. Halina Zbiróg
zastępca kierownika BP ARiMR w Lublinie
wiceszefowa ZP PO w Lublinie
412. Robert Zdobylak
prezes Zarządu Morskiego Portu Police i Szczecińskich Zakładów Zbożowo-Młynarskich PZZ, członek rad nadzorczych WFOŚiGW w Szczecinie i Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
szef ZP PO w Stargardzie Szczecińskim, radny zachodniopomorskiego sejmiku z PO
413. Zygmunt Zdunek
dyrektor olsztyńskiego oddziału ANR
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
414. Leszek Zgutka
członek rady nadzorczej Uzdrowiska Konstancin Zdrój
członek PO, kandydat PO w wyborach samorządowych
415. Marek Zieliński
wiceprezes WFOŚiGW w Poznaniu
były poseł PO
416. Tadeusz Zieliński
członek rady nadzorczej Zakładów Wyrobów Kamionkowych Marywil
wiceszef ZP PO w Starachowicach
417. Ryszard Zięciak
dyrektor Mazowieckiego Zarządu Nieruchomości, członek rady nadzorczej PPKS Warszawa
radny PO na warszawskim Ursynowie, były zastępca burmistrza tej dzielnicy
418. Monika Ziółkowska
specjalistka, starsza specjalistka i kierownik w Krajowej Spółce Cukrowej
kuzynka Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z PO
419. Andrzej Zoch
wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach
szef ZP PO w Busku Zdroju, kandydat PO w wyborach do Senatu
420. Jan Żak
wiceprezes EKS Skra Bełchatów, prezes Elmenu (grupa PGE)
wiceszef zarządu miejskiego PO w Bełchatowie i radny Bełchatowa
421. Waldemar Żakowski
dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
członek PO, były olsztyński radny PO
422. Łukasz Żelewski
prezes Agencji Rozwoju Pomorza i członek rad nadzorczych dwóch spółek, w których ARP ma udziały
według mediów pytał pracującą w ARP żonę europosła PiS Jacka Kurskiego, czy będzie lojalna wobec właściciela firmy: zarządu województwa pomorskiego, którym rządzi PO
423. Marian Żmijan
kierownik BP ARiMR w Biłgoraju
brat Stanisława Żmijana, posła PO i szefa lubelskiego ZW PO
424. Małgorzata Żuber-Zielicz
wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystyki
warszawska radna PO
425. Krzysztof Żuk
członek rad nadzorczych PGE, Polskiego LNG i Agencji Rozwoju Przemysłu
prezydent Lublina z PO, wiceminister skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska
426. Stanisław Żuk
członek rady nadzorczej spółki Megamed (grupa PGE)
szef rady powiatu zgorzeleckiego z PO
427. Mirosław K.
kierownik BP ARiMR w Szprotawie
były szef ZP PO w Żaganiu
428. Maciej T.
sekretarz rady nadzorczej WFOŚiGW w Szczecinie, szef rad nadzorczych WFOŚiGW w Łodzi i WFOŚiGW w Toruniu
wiceminister środowiska z PO w pierwszym rządzie Donalda Tuska

Zobacz analogiczną listę PSL >>

Sprostowania:

Pan Łukasz Żelewski i Pan Marek Kasicki - Członkowie Zarządu ARP S.A. nie są członkami PO

Marek Sowa, Marszałek Małopolski w żaden sposób nie jest spokrewniony ani spowinowacony z Sebastianem Ramendą więcej >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

22 Komentarze

ws 2012-11-05

Z Małopolski dorzucę kolejnych posłów: Jacek Krupa - po przegranych wyborach wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego - Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie, od niedawna członek zarządu Województwa Małopolskiego Jan Musiał - wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochroni i Środowiska w Krakowie Tadeusz Patalita - pełnomocnik marszałka województwa małopolskiego ds. Programu Ochrony przed Powodzią w Dorzeczu Górnej Wisły - stanowisko stworzone specjalnie po to, by dać mu robotę

ced 2012-11-05

rodzina LEWICY w komplecie

F.Las.lama 2012-11-05

Nie myślałem, że tak szybko przedstawiona zostanie lista osób nieudolnych. Ja dopisał bym jeszcze do niej czołowych polityków. Ten kraj już niebawem czeka totalna rozpierducha. Jak wygląda nasza innowacyjność wystarczy oglądać program – Dragons Den który jest programem licencyjnym jak wiele innych w naszych mediach. Szlag człowieka trafia i odchodzi mu ochota na podjęcie jakiejkolwiek działalności w kraju.

kawior 2012-11-05

Są dobrzy to mają prawo zarabiać. Sami fachowcy, profesjonaliści i specjaliści :)

Paweł 2012-11-05

A teraz wyobraźcie sobie Państwo, że władzę zdobywa PO a stanowiska obsadza ludźmi z PIS.

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Puls Biznesu premium

Ranking gorących spółek

0.77 
0.43 
0.41 
0.33 
0.31 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu