pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Pierwsze statystyki mobilnej Biedronki

KUP LICENCJĘ
eugeniusz twaróg
Pin It email print

Start mobilnych płatności wypadł zaskakująco dobrze. W ciągu tygodnia klienci zapłacili za zakupy komórką ponad 7 tys. razy. Wysokość przeciętnego rachunku – poniżej 30 zł.

 

Notowania

PEKAO, PKOBP, GETIN, ALIOR

Od tygodnia w sklepach Biedronki można płacić telefonem komórkowym. Przyznam, że spodziewałem się, że i banki biorące udział w projekcie (Pekao, Alior i Getin) i sama Biedronka zrobi przy tej okazji porządną kampanię reklamową. Skończyło się na stronie internetowej, ulotkach w sklepach i kilku plakatach. Jeśli dodać do tego niespecjalnie przyjazny sposób ściągania i aktywacji aplikacji płatnicze, to statystyki dotyczące płatności komórkowych w Biedronce mogą zaskakiwać.

Najwięcej transakcji z trójki banków biorących udział w projekcie odnotowały Alior oraz Pekao, przy czym ten pierwszy nieznacznie wyprzedził większego konkurenta/. W ciągu tygodnia użytkownicy aplikacji Peopay płacili komórką przeszło 3 tys. razy, natomiast iKasy Aliora - dokładnie 3457 razy. Getin w swojej iKasie naliczył 1,2 tys. płatności.

Sumując – w ciągu tygodnia użytkownicy systemu płatności Peopay oraz iKasy zrobili w Biedronce około 7 tys. transakcji. Jak na 3 mln osób odwiedzających sklepy dyskontu tygodniowo to kropla w morzu płatności. Jednak jak na start to całkiem nieźle. Dla porównania konkurencyjny system IKO, należący do PKO BP w ciągu trzech miesięcy działania zanotował 50 tys. transakcji.
Inna sprawa, że bank na tych płatnościach realnie zarabiał. Nie wiemy natomiast jaką prowizję od Biedronki dostają jej bankowi  alianci. Raczej między bajki można włożyć opowieści, że system jest darmowy, ale na pewno przynosi niewielki procent tego co zapewnia klasyczny inrterchange z płatności kartą.

Dla banków, szczególnie dla Pekao, udział w projekcie ma też inny poza finansowym wymiar, a mianowicie aktywizacja klientów. Aplikacja Peopay działa już od lipca, a przed startem płatności w Biedronce aktywnie korzystało z niej zaledwie 10 tys. osób. Znowu odnosząc to do IKO, efekt jest mizerny, ponieważ z płatności mobilnych w PKO BP korzystało po trzech miesiącach 30 tys. klientów.
Teraz Pekao chwali się, że liczba pobrań aplikacji wynosi 20 tys.
Jak to wygląda w innych bankach? Alior mówi, że iKasę pobrało po nad 5 tys. osób. W Getinie – 1,4 tys. Raczej nie dużo, biorąc pod uwagę dość atrakcyjną promocję w Aliorze (5 proc. money back) i Getinie (10 proc. zwrotu wartości zakupów). Początki są jednak zachęcające.


Statystyki dotyczące wielkości rachunków opłacanych komórką w Biedronce wskazują natomiast na razie, że telefon z kartą jeszcze równać się nie może. Według danych NBP, przeciętna wartość transakcji kartowej w I półroczy przekraczała 80 zł. Tymczasem użytkownik Peopay zostawia jednorazowo w Biedronce 33 zł, iKasy Getinu połowę tej sumy, a iKasy Aliora – 36  zł. Jeśli Biedronka liczyła na wzrost wartości koszyka zakupów w skutek wprowadzenia płatności mobilnych to telefon przegrywa z kartą. Na razie są to jednak początki nowego systemu płatności i klienci dopiero testują nową usługę. Dane z Pekao sugerują, że z czasem mogą wydawać komórką coraz więcej. Pierwszego dnia przeciętna wartość rachunku z aplikacji Peopay wynosiła 20,33 zł, a „następnego dnia wartość ta wzrosła skokowo o 5 zł” – jak pisze Pekao.


Podsumowując, na ocenę płatności w Biedronce trzeba jeszcze zaczekać, ale początki są zachęcające. Na pewno powody do satysfakcji ma Pekao, ponieważ dzięki projektowi udało się utrzymać przy życiu Peopay.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

5 Komentarze

Tommy Walker 2013-10-31

Najważniejsze wydarzenie od czasy kiedy człowiek stanął na księzycu? Płatności mobilne w Biedronce! Ilością artykułów na ten bzdetny temat przekraczacie granicę śmieszności

Piotr 2013-10-31

Nigdy w tym systemie nie dokonam zakupu. Jest głupi.

eugeniusz twaróg 2013-10-31

Jonny, przepraszam Tonny Walker:) to jest ważne wydarzenie. te 7 tys. transakcji to mały krok dla biedronki ale ogromy dla rynku płatności. ty się smiejesz, ale jestem przekonany, ze ludziom w pko bp do smiechu nie jest, toczy się walka o przejęcie przepływów płatniczych między bankami i detalistami. biedronka wbiła klin między banki wprowadzając własną usługę, do tej pory zastrzeżoną dla banków. i nie ma zamiaru za nią płacić. pozdrawiam

chupacabra 2013-11-01

Następnym krokiem powinno być wprowadzenie mikropożyczek 30-złotowych na 15% w skali miesiąca ;) Tutaj ruch bankowo byłby znacznie większy.

Krysia 2013-11-11

Lubię Getin Bank, jest otwarty na potrzeby swoich klientów i dostosowuje swoją ofertę do aktualnych potrzeb. Skorzystam z ich oferty. Lubię płacić kartą, a jeśli będę miała możliwość komórką, jeszcze lepiej ;)

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu