pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Rosja nie boi się sankcji, ale taniejącej ropy

KUP LICENCJĘ
Marek Druś, themoscowtimes.com
Pin It email print

- Jeśli cena ropy spadnie do 75 USD i zostanie tam przez kilka lat w Rosji dojdzie do zmiany reżimu – powiedział Reutersowi prominentny rosyjski ekonomista, który chce zachować anonimowość.

 

Notowania

ropa brent, dolar

Największym niebezpieczeństwem dla Kremla nie są sankcje gospodarcze, ale spadek ceny ropy, pisze Reuters na swojej stronie internetowej. Ropa generuje ok. 40 proc. przychodów państwa. Dopóki jej średni tegoroczny kurs utrzymuje się powyżej 104 USD wpisanych w tegorocznym budżecie Rosji, władcy Rosji nie mają wielkich powodów do zmartwienia. Pojawią się, kiedy cena baryłki spadnie wyraźnie poniżej 100 USD. To zmusiłoby rząd Rosji do szukania innych źródeł poprawy finansów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał w maju, że Rosja nie ma planu, jak poradzić sobie z kurczącymi się wpływami do budżetu ze sprzedaży ropy. 

Scenariusz przewidujący wyraźny spadek ceny ropy nie jest bardzo nierealny. Większość analityków przewiduje, że nadchodzących latach ropa będzie tanieć dzięki dodatkowej produkcji, w tym z niekonwencjonalnych złóż w Ameryce Północnej. Niektórzy z nich prognozują, że cena ropy może spaść do 2020 roku nawet do 70 USD w przypadku ropy Brent. Obecnie wynosi 105 USD. 

Siergiej Aleksaszenko, były wiceprezes banku centralnego Rosji szacuje, że spadek kursu ropy o 10 USD oznacza spadek wpływów do budżetu Rosji o 700 mld rubli (20 mld USD). To przekłada się na 1 proc. PKB.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

5 Komentarze

blaumim 2014-08-01

zwykły człowiek wie to od dawna, z tym, że obecnie wystarczy aby stała rok po 80 i mają problemy.

H 2014-08-01

USA CHCE ZEBY ROPA BYLA PO 80, I DLATEGO ROSJA WEJDZIE NA UKRAINE, A WIADOMO JAKI WPLYW NA CENE ROPY MA WOJNA. WOJUJACY TALIBAN TEZ NIE BEDZIE SPAL TYLKO ZDOBYWAL NOWE TERENY. WIEC ROPA POJDZIE DO GORY

Polak 2014-08-01

Jedynym rozwiązaniem nie jest tańsza ropa, ale całkowity brak ropy z Rosji w Europie. Może ludzie w końcu się obudzą i zaczną kupować samochody w 100% elektryczne, bo obecnie to jest jakiś obłęd, w miastach w ogóle nie da się oddychać. Nie mówiąc już o 10 krotnie mniejszych rachunkach za przejechanie każdego kilometra na prądzie.

esbek 2014-08-02

@ Polak Tylko wtedy nasz najmiłościwiej panujący rząd wprowadzi akcyzę na prąd w wysokości 500% i wcale taniej nie będzie.

QU 2014-08-02

JA BYM ZROBIŁ PROSTSZĄ RZECZ TJ.ZACZOŁ SKUPYWAĆ DOLARY Z RYNKU RUS A WTEDY ZOBACZYMY CZY JEST TAK ODPORNA NA SANKCJE???PANIKA MOŻE ZROBIĆ WIĘKSZE SPUSTOSZENIE

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu