pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Niemcy wzięli nasz dług

KUP LICENCJĘ
BG
Pin It email print

Resort finansów sprzedał właśnie obligacje za 1,75 mld EUR. Papiery kupili inwestorzy aż z 185 krajów. Prawie jedną trzecią nabyli Niemcy.

 

Notowania

euro, EUROCASH, ropa brent

Ministerstwo Finansów ma powody do zadowolenia. W ubiegłym tygodniu nabywców znalazły obligacje za 4,5 mld zł, a inwestorzy chcieli jeszcze więcej, bo złożyli zapisy na dług o wartości ponad 7 mld zł. Teraz resort postanowił wyjść z ofertą w walucie obcej.

W poniedziałek inwestorzy kupili od naszego rządu 10-letni dług za 1 mld EUR i rentowności 1,542 proc. oraz 20-letni za 750 mln EUR i rentowności 2,471 proc. 

Wyszliśmy na rynek aby pozyskać środki na finansowanie naszych potrzeb walutowych i zabezpieczenie procesu finansowania na rynku krajowym. Na początku lutego zapadają obligacje o wartości prawie 2,3 mld EUR, a po tym wykupie chcemy w dalszym ciągu utrzymywać bezpieczny poziom rezerwy środków walutowych – wyjaśnia Piotr Nowak, wiceminister finansów odpowiedzialny za zarządzanie długiem publicznym.

Resort podał też, że w łącznym gronie 185 nabywców obligacji znaleźli się inwestorzy z Niemiec (30 proc.), Polski (19 proc.), Wielkiej Brytanii (9 proc.), Szwajcarii (7 proc.), Austrii (7 proc.), Francji (6 proc.), Włoch (4 proc.), Holandii (4 proc.), Bliskiego Wschodu (3 proc.), krajów Europy Środkowo-Wschodniej (3 proc.), szerokiego grona pozostałych krajów europejskich (6 proc.) oraz z Azji i USA (2 proc.).

Największy apetyt na nasze papiery skarbowe miały banki i fundusze inwestycyjne – odpowiednio 44 i 38 proc. Zauważalny był też udział inwestorów długoterminowych - firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych (10 proc.), a nawet banków centralnych i podmiotów publicznych (6 proc.). 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Patryk 2016-01-12

Czyli... kupilismy panstwowo EUR na sporej gorce? Najs...

rzer 2016-01-12

Dzieci nasze będą spłacać. HA HA HA Fajnie jest żyć ponad stan, zadłużać się i zostawić dług przyszłym pokoleniom. Taki świnie jesteśmy.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu