10 start-upów, w które fundusze w 2022 zainwestowały najwięcej

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polski rynek VC zamknął półrocze z dobrym wynikiem. Zapracowało na to zwłaszcza kilka spółek. Nie przeszkodziła im słabość rynków kapitałowych ani sytuacja geopolityczna.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • które polskie spółki technologiczne otrzymały od inwestorów najwięcej
  • jakie firmy mają szansę dołączyć do czołówki w kolejnych miesiącach
  • czy mamy szanse na kolejne duże rundy mimo przeceny na rynku kapitałowym i spadku wycen startupów

10 start-upów, w które fundusze w 2022 zainwestowały najwięcej

opublikowano: 27-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polski rynek VC zamknął półrocze z dobrym wynikiem. Zapracowało na to zwłaszcza kilka spółek. Nie przeszkodziła im słabość rynków kapitałowych ani sytuacja geopolityczna.

W pierwszym półroczu 2022 r. wartość transakcji z udziałem krajowych start-upów wyniosła blisko 2,1 mld zł. Pulę tę mocno podbiła fińsko-polska spółka produkująca satelity Iceye, która od międzynarodowych inwestorów z rynku venture capital (VC) otrzymała w lutym 560 mln zł (136 mln USD). PFR Ventures i Inovo Venture Partners, regularnie analizujące aktywność inwestycyjną w tym sektorze, okrzyknęły transakcję megarundą – jej wartość była niewiele mniejsza niż kapitał, jaki pozostałym polskim spółkom technologicznym udało się pozyskać na dalszy rozwój w I kw. tego roku. Jednorazowe inwestycje na tak dużą skalę w przypadku polskich lub mających polskie korzenie spółek nadal stanowią wyjątki.

- Wśród 10 największych transakcji z 2022 r. można znaleźć głównie rundy A i B – zaznacza Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.

Najwyższe stawki

W pierwszym półroczu 2022 na rynku VC przeprowadzone zostały cztery transakcje o wartości 100 mln zł i powyżej z udziałem rodzimych spółek. W czołówce poza Iceye, która zamykając rundę D jeszcze nie przekroczyła wyceny 1 mld USD i nie została włączona w poczet światowych jednorożców, znalazły się także Silent Eight (cyfrowe narzędzia do walki z nadużyciami finansowymi), Tidio (live chat i platforma do obsługi klienta online) i Synerise (analityka danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji). Mieliśmy także pięć rund powyżej 50 mln zł (i dodatkowe dwie niejawne o łącznej wartości ok. 100 mln zł).

Na liście liderów
Na liście liderów
Spółka Iceye, współtworzona przez Rafała Modrzewskiego, w tym roku wybiła się na start-upową czołówkę i pozyskała od inwestorów największy kapitał na dalszy rozwój.
materiały prasowe

Kapitał na tym poziomie inwestycyjnym w przeważającej mierze pochodził od zagranicznych funduszy. We wszystkich transakcjach VC przeprowadzonych w pierwszym półroczu 2022 r. udział koinwestycji polskich funduszy z zagranicznymi wynosi natomiast 43 proc. (dane PFR Ventures i Inovo).

- Od 2019 r. zrealizowano w Polsce ponad 1,2 tys. rund finansowania typu VC, które w istotnej części zostały przeprowadzone przez fundusze utworzone w ramach programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, następnie kontynuowane przez fundusze Polskiego Funduszu Rozwoju. Większość z nich stanowiły rundy pre-seed i seed. Udział rund na tych poziomach w całkowitej liczbie inwestycji sukcesywnie jednak maleje. Jest to efektem dojrzewania spółek do kolejnych rund finansowania, w których uczestniczą również prywatne podmioty inwestycyjne czy fundusze zagraniczne. W kolejnych latach należy spodziewać się rosnącego udziału rund na poziomie A+. Będzie to efekt dorastania spółek i poszukiwania kolejnego finansowania, ale już nie na przygotowanie produktu lub proof-of-concept, lecz na ekspansję, w tym często międzynarodową – podkreśla Marcin Jaszczuk, partner zarządzający funduszu 4growth VC.

Przecena na rynku

Przedstawiciel 4growth VC dodaje jednak, że o pieniądze na kolejne, wyższe rundy może nie być łatwo.

- Obecny kryzys gospodarczy, a tym samym malejący popyt na ryzyko inwestorów przekładający się na droższy kapitał, będą miały istotny wpływ na dostępność kapitału i na wyceny spółek. Z drugiej strony polskie start-upy z lokalnymi kosztami, ale przychodami w dolarach lub euro będą wyróżniać się wśród zagranicznej konkurencji i mogą być atrakcyjnym aktywem dla funduszy inwestujących w bardziej dojrzałe rundy – twierdzi Marcin Jaszczuk.

W artykule „Pękła bańka rozdmuchanych wycen start-upów” z jednego z majowych wydań „Pulsu Biznesu” pisaliśmy o spadkach na światowych giełdach, które pociągnęły za sobą także przecenę na rynku venture capital - jej poziom sięgnął nawet 50 proc.

- Trudno dziś przewidzieć, które spółki zalążkowe pozyskają kolejne finansowanie w drugiej połowie roku. Odsiew na tym poziomie jest bardzo duży. Z pewnością warto zwracać uwagę na te firmy, które już na etapie pierwszej rundy przyciągają szerokie grono inwestorów i zbierają ponadprzeciętny kapitał. Tak było m.in. w przypadku Vue Storefront, gdzie runda seed angażowała dwa fundusze i dwukrotnie przekraczała średnią rynkową. Zidentyfikowaliśmy 66 start-upów, które zebrały w okresie II kw. 2021 – I poł. 2022 r. rundę seed przekraczającą średnią – w przybliżeniu to 2,75 mln zł. 45 z nich miało więcej niż jednego inwestora – dodaje Aleksander Mokrzycki.

Lp.Nazwa spółkiWartość transakcjiRundaWybrani inwestorzy
1.Iceye 560DSeraphim Space
2.Silent Eight170BHSBC, WavemakerPartners, Standard Chartered, OTB Ventures
3.Tidio109 BInovo Venture Partners, PeakSpan Capital
4.Synerise100BCarpathian Partners
5.Nomagic95AAlmaz Capital, Capnamic, DN Capital, EIB, Manta Ray
6.Stonly93AAccel, Northzone
7.Talkin’ Things87ATDJ Venture, Segtech Ventures (Prosegur)
8.Symmetrical.ai80ATarget Global, Global Founders Capital, Finch Capital, Market One Capital, Inovo Venture Partners
9.Zowie65ATiger Global Management, Gradient Ventures, 10X Founders
10.The Batteries35AAPER Ventures, JR Holding, EIT InnoEnergy

Największe rundy inwestycyjne w Polsce ujawnione w pierwszym półroczu 2022 r. (na podstawie danych PFR Ventures i Inovo, w mln zł; w czołówce inwestycji są także dwie rundy niejawne o łącznej wartości ok. 100 mln zł)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.