16 kluczowych rekomendacji od analityków

opublikowano: 14-04-2022, 20:00

Analitycy z Biura Maklerskiego mBanku wskazali spółki, które ich zdaniem mają największy potencjał zwyżki lub spadku.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • które spółki mają największy potencjał wzrostu, a które spadku,
  • które spółki wypadły z listy faworytów,
  • co analitycy sądzą o branży bankowej, węglowej i przemysłowej.
Krystian Maj / Forum

Notowania banków mocno spadały jeszcze zanim wybuchła wojna w Ukrainie. Zdaniem analityków z BM mBanku, obawy o recesję w regionie zostały już z nawiązką zdyskontowane - polskie banki wyceniają wzrost koszu ryzyka zdecydowanie powyżej poziomów notowanych w 2020 r.

“Katalizatorem dla wzrostu wycen z pewnością będzie stabilizacja oczekiwań odnośnie wzrostu PKB w 2022 i 2023 r.” - napisali analitycy w raporcie z 7 kwietnia.

Na przedstawionej w nim liście kluczowych rekomendacji są Pekao, a także Kruk, który w opinii ekspertów jest dobrze przygotowany na większy napływ kredytów niepracujących.

W ostatnich tygodniach dobrze zachowywały się kurs Lotosu i MOL-a, z mniejszą werwą handlowano natomiast walorami PGNiG i PKN Orlen. Wszystkie te spółki są jednak w gronie polecanych przez analityków, którzy zwłaszcza po Lotosie i PGNiG oczekują pozytywnych zaskoczeń w wynikach. Jak zaznaczają, ekstremalna sytuacja na rynku (rekordowe ceny i marże) ma co prawda charakter przejściowy, ale nie zmienia to faktu, że skala dodatkowym zysków, jakie wypracują w najbliższych kwartałach koncerny paliwowe będzie imponująca, również w relacji do bieżącej ich kapitalizacji.

W górę w ostatnich tygodniach szedł kurs CEZ-u. To spółka, która w opinii analityków z BM mBanku daje najlepszą ekspozycję na obecne trendy w sektorze energetycznym.

“Podnosimy ścieżkę cenową odzwierciedlając przesunięcie rynkowej krzywej terminowej. Skutkuje to rewizją prognoz dla obszaru wytwarzania na lata 2022-24 średnio o 30 proc.“ - dodają eksperci.

W sektorze telekomunikacyjnym preferowaną spółką jest Orange Polska, a informatycznym Asseco Poland i Comarch. Te ostatnie zaskakują analityków wielkością portfela zamówień.

W branży gier BM mBanku w odróżnieniu od zdecydowanej większości innych brokerów utrzymuje pozytywną rekomendację dla akcji CD Projektu. Za to zgodna z konsensem jest rekomendacja “kupuj” dla Ten Square Games, spółki, której notowania systematycznie spadają. Zdaniem analityków biura walory są jednak wskaźnikowo tanie.

W sektorze przemysłowym wyróżniono Tim. Podkreślono, że podejście do branży musi być wybiórcze, a sytuacja dla wielu producentów jest trudna, bo ostatnie PMI dla polskiego przemysłu wskazywał wzrost, ale najwolniejszy od 2021 r.

“W przemyśle preferujemy spółki związane z produkcją stali” - dodano.

Wśród spółek e-commerce faworytem pozostał Shoper, z listy w porównaniu z poprzednim miesiącem usunięto natomiast Allegro. Usunięto również KGHM, a w zestawie kluczowych rekomendacji nie ma też zaleceń ani dl JSW, ani Bogdanki (choć dla pierwszej cenę docelową symbolicznie podniesiono do 82 zł (z 81,43 zł) i nie zmieniono rekomendacji “kupuj”).

“Oczekujemy normalizacji cen metali i węgla koksowego. Słabsze odczyty PMI w Chinach, globalne zacieśnianie polityki monetarnej oraz uspokojenie nastrojów wywołanych wojną będą ważyły na kursie metali. Spadek cen surowców z historycznych maksimów nie zmienia jednak wciąż bardzo dobrej sytuacji w górnictwie” - napisali analitycy BM mBanku.

Dzięki programom rządowym wspierającym rolników lepszą pozycję mają producenci nawozów i środków ochrony roślin.

“Spodziewamy się dobrych wyników w branży chemicznej dzięki przełożeniu rosnących kosztów surowców na odbiorców produktów” - uważają analitycy.

Formalnej rekomendacji dla akcji Grupy Azoty biuro jednak nie ma (od listopada 2021 r. rekomendacja jest zawieszona)

Dla Dino Polska zalecenie brzmi natomiast “redukuj”, bo w otoczeniu, w którym inflacji kosztów towarzyszy “inwestycja w ceny” przez Biedronkę preferowanym podmiotem jest jej właściciel, czyli Jeronimo Martins, a nie Dino Polska, w przypadku którego spodziewana jest erozja marż. Kurs tej spółki odbił jednak w ostatnich tygodniach na przekór rekomendacji BM mBanku z poprzedniego miesiąca.

Kluczowe rekomendacje BM mBanku

Pozytywne: Asseco Poland, CD Projekt, CEZ, Comarch, Kruk, MOL, Lotos, Orange Polska, Pekao, PGNiG, PKN Orlen, Polenergia, Shoper, STS Holding, TIM

Negatywne: Dino

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane