Czytasz dzięki

180 mln zł na zakup laptopów do zdalnej nauki

opublikowano: 27-03-2020, 11:48

Łącznie 180 mln zł na zakup laptopów do zdalnej nauki trafi do samorządów. Wnioski można składać od przyszłego tygodnia, a sprzęt kupować już teraz.

Komisja Europejska zgodziła się  by zaoszczędzone do tej pory w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) pieniądze przekazać na zakup sprzętu dla szkół. Będą pochodziły z pierwszej i trzeciej osi POPC. To w sumie ponad 180 mln zł. Od najbliższej środy 1 kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety, a jeśli jest taka potrzeba także na mobilny dostęp do internetu.

- Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty. Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Zainteresowani mogą wysłać szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Zgodnie z zapowiedziami procedura wnioskowania i wypłata pieniędzy mają być ekspresowe. O pieniądze, a będzie to co najmniej 40 tys. zł,  może wnioskować każda gmina. 

„Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów” – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Zaznacza, że nie potrzeba wkładu własnego, a złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Tak szybkie uruchomienie wsparcie dla samorządów było możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na przesunięcie pieniędzy między projektami. Ta była błyskawiczna –uzyskano ją w jeden dzień. Pieniądze przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane