20 asów na 20 lat polskiego biznesu

DI
opublikowano: 29-10-2009, 00:00

Minęło 20 lat kapitalizmu w Polsce. Kto w tym czasie osiągnął największy sukces w biznesie?

Minęło 20 lat kapitalizmu w Polsce. Kto w tym czasie osiągnął największy sukces w biznesie?

Zobacz także

Pokusiliśmy się o wytypowanie listy osób, które dowiodły, że Polak potrafi. Także zrobić karierę od zera do milionera. I to dbając nie tylko o wyniki, ale także etykę, pracowników, a nawet własne pasje. Chcemy, wspólnie z czytelnikami "Pulsu Biznesu" i portalu pb.pl, wybrać człowieka — symbol polskiego sukcesu w biznesie po 1989 r. Wystarczy wejść na stronę sukces.pb.pl.

Po burzliwej dyskusji w redakcji wybraliśmy 20 kandydatur. Ich wspólnym mianownikiem jest biznesowy sukces. Pominęliśmy ekonomistów, urzędników i polityków, choć są wśród nich osoby kojarzone z gospodarczą rewolucją ostatnich dwóch dekad. Na liście są wyłącznie przedsiębiorcy, choć większość z nich łączy funkcję właścicielską z menedżerską. Obecność niektórych nazwisk może zaskakiwać, ale przecież w biznesie nie chodzi o rozgłos, lecz o skuteczność. Brak innych "vipów" też ma swoje podstawy. Patrzyliśmy na to, z czym kandydat ruszał na rynek, jaką pracę musiał wykonać i jakich cech charakteru użyć, by dojść tam, gdzie jest obecnie. Wielu przedsiębiorców, silnych na początku przemian ustrojowych, nie wytrzymało kondycyjnie i straciło na znaczeniu. Ich na liście nie ma. Ustąpili tej garstce, która utrzymała formę i rozwija firmy także w okresie gorszej koniunktury.

My już wybraliśmy. Teraz kolej na Was. Wystarczy wejść na stronę sukces.pb.pl i wskazać swojego faworyta. Do 8 listopada trwają eliminacje. Po nich odpadnie piętnastu z najmniejszą liczbą głosów i wybierzemy finałową piątkę. Zwycięzcę ogłosimy podczas uroczystych obchodów jubileuszu 20-lecia Konfederacji Pracodawców Polskich, które odbędą się 25 listopada w Teatrze Wielkim w Warszawie. Konfederacja, tego samego wieczoru, przyzna również swoje prestiżowe nagrody — "Wektory 20-lecia" trafią do osób, firm i instytucji, które swoją działalnością i postawą, w ciągu ostatnich 20 lat wyznaczały kierunki godne naśladowania dla innych. Wyróżnieni i nagrodzeni zostaną ci, którzy przecierali szlaki przedsiębiorcom i pracodawcom, wskazując nowatorskie rozwiązania i koncepcje istotne dla polskiej przedsiębiorczości. Nagroda "Super Wektora 20-lecia" zostanie natomiast przyznana za działalność, która przyniosła znaczące korzyści całemu państwu, jego gospodarce, stosunkom politycznym i społecznym.

Maciej Adamkiewicz

syn Mariana, który jeszcze przed 1989 r. założył Adamed. Dzięki inwestycjom w badania firmie udało się produkować leki taniej niż konkurentom. Patentami chce też podbić USA, gdzie ma spółkę córkę. Biznes prowadzi z żoną Małgorzatą. Nominowany za:

łączenie nauki z biznesem

rzucenie rękawicy międzynarodowym potentatom

skuteczne czerpanie z unijnych funduszy

zatrzymywanie w kraju świetnie wykształconych Polaków

Sylwester Cacek

twórca Dominet Banku, sprzedanego w 2006 r. Fortisowi. Zamiast korzystać z emerytury, stał się ratownikiem wielu firm. Mimo kryzysu zainwestował w Widzew Łódź, Sphinx i Redan.

Nominowany za:

zbudowanie banku od podstaw

lokalny patriotyzm, czyli ratowanie upadających polskich marek

Tadeusz Chmiel

właściciel Black Red White, którym rzucił wyzwanie Ikei. Imperium, którego przychody przekraczają 2 mld zł, powstało w domu, gdzie zaczynał od zbijania mebli. Rośnie z roku na rok i jest już w dzisiątce najbogatszych Polaków, według tygodnika "Wprost".

Nominowany za:

zbudowanie meblowego giganta

konsekwentne i skuteczne unikanie mediów

rozpoznawalność firmy w kilkudziesięciu krajach

Adam Góral

menedżer i właściciel, który założony w 1991 r. Comp Rzeszów przekształcił w największe imperium informatyczne w kraju, a miano polskiego cesarza IT symbolicznie przypieczętował przejęciem Prokomu Ryszarda Krauzego. Branża IT narzeka na kryzys, a grupa Asseco kwitnie.

Nominowany za:

nieskończenie na keczupie i zbudowanie informatycznego giganta

zdrową i logiczną drogę jego powstania

za odważne kroki w Europie

Roman Kluska

założyciel Optimusa, kiedyś czołowej spółki IT w kraju i twórcy portalu Onet.pl. Laureat Nagrody Kisiela za "walkę z bezprawiem aparatu państwowego". Obecnie produkuje owcze sery i nadal walczy z biurokracją.

Nominowany za:

udane zejście ze strychu

pakiet, który szedł dalej niż pakiet Szejnfelda

jeden z najnowocześniejszych zakładów serowarskich w Polsce

XIX-wieczną filantropię

Andrzej K. Koźmiński

polski guru zarządzania. Rektor akademii noszącej imię jego ojca — Leona Koźmińskiego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta i wykładowca wielu prestiżowych uczelni.

Nominowany za:

uczenie, a nie wykładanie

wysoką pozycję w rankingu uczelni europejskich "Financial Times"

za kontynuowanie rodzinnej tradycji

Krzysztof

Pawłowski

założyciel i prezydent nowosądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu — National-Louis University. Mimo 18 lat w uczelnianym biznesie, ciągle nie spoczywa na laurach i planuje międzynarodową ekspansję.

Nominowany za:

świetną kadrę i studentów z całego świata

stworzenie standardów w polskim biznesie edukacyjnym

tworzenie w Nowym Sączu polskiej Doliny Krzemowej — multimedialnego miasteczka

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zygmunt Solorz

inwestor grający pierwsze skrzypce w telewizji Polsat, Elektrimie, Invest Banku, Sferii, Cyfrowym Polsacie i piłkarskim Śląsku Wrocław. Według tegorocznego rankingu "Forbes", najbogatszy Polak.

Nominowany za:

defensywę w podejściu do biznesu (brak entuzjazmu do pożyczania pieniędzy)

biznesowy rozmach: media, finanse, deweloperka, farmacja, telekomunikacja

brawurową decyzję o rzuceniu na giełdę Cyfrowego Polsatu, gdy wszyscy z niej uciekali

Michał Sołowow

jeden z najbogatszych Polaków i najlepszych polskich kierowców rajdowych. Kontroluje giełdowe Cersanit, Barlinek, Echo i Synthos, z którymi podbija coraz to nowe rynki.

Nominowany za:

systematyczny rozwój kilku spółek giełdowych

słuchanie i wyciąganie wniosków oraz stabilność gwarantowaną inwestorom

Stanisław Tyczyński

założyciel RMF FM, pierwszej komercyjnej rozgłośni radiowej w Polsce. W 2006 r. sprzedał ją Bauerowi, by poświęcić się m.in. budowie polskiego Hollywood.

Nominowany za:

skuteczne utrzymywanie przez lata pozycji nr 1 na rynku

nosa — wycofał się z biznesu na szczycie hossy reklamowej

kosmiczne marzenia, które nie kończą się na Marsie

Jerzy Wiśniewski

założyciel i główny akcjonariusz giełdowego PBG, które systematycznie rozbudowuje o kolejne spółki budowlane, inżynieryjne i gazownicze. Firmę założył 15 lat temu.

Nominowany za:

cierpliwość

umiejętność wyławiania perełek

dzielenie się sukcesem i wiedzą z rodziną

Jędrzej Wittchen

podróżnik, filozof, trochę malarz i poeta. Ale przede wszystkim biznesmen, który zaczynał 19 lat temu, a dziś jest właścicielem skórzanego imperium. I prawdziwym aniołem biznesu, który przecierał polskim przedsiębiorcom szlaki w Azji.

Nominowany za:

stworzenie międzynarodowej firmy i znanej na świecie marki

znajdowanie czasu na inne pasje

Dariusz Miłek

przedsiębiorca, który zaczynał 20 lat temu ze stoiskiem z butami. W 2008 r. sprzedał już 14 mln par. Restauruje upadłe zabytki, produkuje filmy, sponsoruje kolarzy i sam pedałuje.

Nominowany za:

polską wersję amerykańskiego mitu "od pucybuta do milionera"

dowody, że nie samym biznesem biznesmen żyje

Teresa Mokrysz

symbol polskiej bizneswoman. W 1989 r. zrezygnowała z kariery urzędniczki, przejęła rodzinną firmę męża i pod nazwą Mokate zaczęła produkować śmietankę do kawy. Dziś ma 9 przedsiębiorstw, które opanowały rynek kawy i herbaty. Nominowana za:

zbudowanie międzynarodowej grupy

wejście do grona najbardziej przedsiębiorczych kobiet świata

skuteczną walkę z zagranicznymi koncernami

Krzysztof Olszewski

twórca firmy Solaris, z której pochodzi co dwudziesty sprzedany w Europie autobus. Zaczynał od sprzedaży niemieckich neoplanów, ale w 1996 r. uruchomił w wielkopolskim Bolechowie własną fabrykę.

Nominowany za:

model biznesowy i skupienie się na jednej firmie

stworzenie rozpoznawalnej marki

biznesowego nosa (postawił na samorządy)

Solange, żonę, której powierzył kierowanie firmą

Krzysztof Pawiński

twórca potęgi Maspeksu, powstałego od zera w niewielkich Wadowicach. Miał szczęście — kończył studia w roku upadku komunizmu. Jego firma, właściciel m.in. marek napojów Tymbark i Kubuś, stała się pierwszym polskim koncernem o znaczeniu regionalnym.

Nominowany za:

budowę firmy, która zdetronizowała zasiedziałych konkurentów na krajowym rynku

odważne poczynania za granicą

mistrzostwo w przejęciach (9 firm polskich, 10 firm zagranicznych)

Janusz Filipiak

wykładowca amerykań-skich uczelni i profesor AGH. W 1993 r. założył Comarch, którego prezesem jest do dziś. Zbudował portal Interia, który sprzedał niemieckiemu Bauerowi. Widocznie nie był w jego sercu tak głęboko, jak klub Cracovia, któremu także prezesuje. Nominowany za:

zatrudnianie najzdolniejszych studentów AGH

spółce, która odwzajemnia się wynikami, oraz Cracovii (choć ta nie zawsze)

kolejny przykład, że naukowiec potrafi odnaleźć się w biznesie

Andrzej Czernecki

absolwent fizyki jądrowej, były poseł i twórca HTL-Strefy, światowego lidera na rynku nakłuwaczy i lancetów dla diabetyków. Wszedł ze spółką na GPW, planował wejście na Nasdaq, ale niedawno skusił go szwedzki fundusz.

Nominowany za:

biznesowy spokój

udział w światowym rynku

chęć naprawiania świata

Leszek Czarnecki

jeden z najbogatszych Polaków. W 1991 r. założył EFL, który 10 lat później sprzedał Credit Agricole. Do finansów wrócił w 2004 r., rozbudowując holding Getin. Zaangażowany w deweloperkę i… nurkowanie. Nominowany za:

zbudowanie lidera rynku leasingu

zbudowanie finansowego holdingu na bazie małej, giełdowej spółki

inwestycje w pomysły młodych ludzi

Stanisław Ciupiński Andrzej Walczak Grzegorz Grzelak

trójka przyjaciół z Łodzi, która w 1991 r. założyła firmę Atlas. Producent gipsów i klejów systematycznie zwiększa przychody, m.in. dzięki pomysłowemu marketingowi. Nominowani za:

umożliwienie bocianowi opuszczenia garażu i poderwania do lotu Atlasa

odważną budowę pozycji firmy podczas kryzysu w 2001 r.

niekonwencjonalne podejście do biznesu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane