2,5 mld zł inwestycji w Pomorskiej SSE

Stelmet, Soda Polska Ciech, SPX Flow i 32 inne spółki będą inwestować. Gwarantują ponad tysiąc etatów.

220 mln zł i nawet 600 miejsc pracy obiecuje Mr Garden, spółka powiązana z firmą Stelmet z Zielonej Góry. Wybuduje w Grudziądzu, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), fabrykę elementów do grodzenia, wyposażenia i dekoracji ogrodów.

— Rozmowy z inwestorem trwały kilka miesięcy. Firma wskazała Grudziądz jako najlepsze miejsce do ulokowania produkcji. To dla nas doskonała wiadomość — zwłaszcza że inwestorzadeklarował w liście intencyjnym, że w pierwszym etapie zatrudni 300 osób, a docelowo nawet 600. Uruchomienie produkcji na tak dużą skalę to również ogromna szansa dla firm, które będą kooperować z przedsiębiorstwem — mówi Robert Malinowski, prezydent Grudziądza.

Spółka skorzysta nie tylko ze zwolnienia z podatku CIT w strefie ekonomicznej, ale także podatku od nieruchomości. Rada Miejska Grudziądza podjęła w tej sprawie uchwałę w maju. W Zielonej Górze Stelmet ogłosił w tym roku, że zwiększy zatrudnienie o 100 osób, do 1,2 tys. pracowników. Spółka sprzedaje elementy architektury ogrodowej za 100 mln EUR rocznie.

Mr Garden to jedna z 20 spółek, które dostały zezwolenia na działalność w pomorskiej strefie w czerwcu.

— Do strefy w Pile wszedł pierwszy inwestor. To Polskie Zakłady Zbożowe, które zbudują wytwórnię paszy granulowanej dla drobiu i trzody za 75 mln zł. Zatrudnią 50 osób — mówi Anna Różycka z PSSE.

W Sztumie kosztem 30 mln zł powstanie zakład mebli łazienkowych firmy Maximus Trading, w którym zatrudnienie znajdzie również 50 osób. LS Tech-Homes natomiast będzie produkować płyty kompozytowe dla budownictwa (15 mln zł, 15 miejsc pracy). Crystal Park, zbudowany specjalnie dla Sharpa i jego poddostawców, robi się coraz mniej japoński, a coraz bardziej polski. W Łysomicach inwestują For Nature Solutions, producent peletu (10 mln zł), Tensho Poland (udziały ma Boryszew) i Apator (kolejne zezwolenie, za 20 mln zł). Zezwolenia odebrały też firmy, dla których strefa została poszerzona: Steico w Czarnej Wodzie (200 mln zł), SPX Flow Technology Poland w Bydgoszczy (155 mln zł), Soda Polska Ciech w Inowrocławiu (140 mln zł) i Indorama Ventures Poland we Włocławku (100 mln zł). W pierwszym półroczu pomorska strefa wydała 35 zezwoleń, w których firmy obiecały niemal 2,5 mld zł nakładów i 1035 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / 2,5 mld zł inwestycji w Pomorskiej SSE