4 Stock ułatwi debiut na parkiecie

opublikowano: 14-12-2015, 22:00

Firmy z sektora MSP dostaną do ręki narzędzie, które uprości starania i zachęci do wejścia na giełdę.

Mniejsze przedsiębiorstwa mają utrudniony dostęp do rynku kapitałowego. Główną barierą są często koszty przygotowania firmy do debiutu na parkiecie lub emisji obligacji. Niebawem wystartuje instrument, który stanowi antidotum na ten problem. Chodzi o 4 Stock, czyli poddziałanie 3.1.5 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Firmy z sektora MSP dostaną finansowe wsparcie. Organizacją naborów i podziałem pieniędzy zajmie się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). — W ramach tego instrumentu pomoc zostanie przekazana na projekty, które obejmują przygotowanie dokumentów niezbędnych do pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym i dłużnym. Rezultatem tych działań ma być wprowadzenie w firmie innowacyjnych zmian produktowych lub technologicznych. Tym samym przedsiębiorstwa będą miały ułatwiony dostęp do finansowania, a polskie rynki papierów wartościowych zostaną zasilone nowymi, dynamicznie rozwijającymi się firmami — mówi Bożena Lublińska- -Kasprzak, prezes PARP.

Instrument jest kontynuacją poddziałania 3.3.2 programu Innowacyjna Gospodarka, które w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju rynku NewConnect w latach 2009-13. Nowością w tej odsłonie będzie otwarcie się na przedsiębiorców zamierzających finansować rozwój firmy, którzy nie chcą dzielić się swoimi udziałami lub akcjami, ale preferują formułę długu w postaci emisji obligacji. W nowej edycji pojawi się też możliwość finansowania wydatków związanych z pozyskaniem ratingu przez przedsiębiorstwa. Dzięki pozyskaniu ratingu mniejszy będzie przyszły koszt pozyskania finansowania dłużnego, a także zwiększy się wiarygodność polskich firm na rynkach zagranicznych. Jeśli chodzi o pozyskanie kapitału o charakterze udziałowym, w grę wchodzą Giełda Paperów Wartościowych, NewConnect i zagraniczne rynki regulowane. Natomiast w przypadku kapitału o charakterze dłużnym — tu planować można emisję obligacji na rynku Catalyst. Na najlepsze projekty czeka łącznie 10 mln zł. Bruksela sfinansuje do połowy kosztów kwalifikowanych projektów. Maksymalna kwota dotacji zależy od rynku (od 60 tys. zł na kolejną emisję obligacji na Catalyst po 800 tys. zł w przypadku GPW i zagranicznych rynków regulowanych). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane