50-proc. koszty dla twórcy od sprzedaży własnoręcznie namalowanego obrazu

IJ
opublikowano: 16-03-2012, 11:23

Przychód ze sprzedaży obrazów namalowanych własnoręcznie należy rozliczyć na formularzu PIT-36 – wskazuje organ podatkowy.

Przychód z praw majątkowych powstaje m.in. w przypadku przychodów związanych z działalnością artystyczną, w tym z prawami autorskimi – stwierdził organ podatkowy w interpretacji indywidualnej.

Przychód uzyskany z tytułu sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów należy zaliczyć do źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych. Do przychodów tych stosuje się 50-proc. koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT.

W konsekwencji w terminie rozliczeń rocznych dochodów, czyli do 30 kwietnia, podatnik powinien złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-36. Takie wyjaśnienie uzyskał podatnik w interpretacji indywidualnej, wydanej w jego sprawie przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (z 11 stycznia 2012 r., sygn.  IPPB4/415-795/11-2/SP).

Organ podatkowy zastrzegł jednocześnie, że do przychodu, jaki podatnik uzyskał z tytułu sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów, mogą być zastosowane 50-proc. koszty uzyskania przychodu tylko wówczas, gdy obrazy te spełnią przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a podatnik jest twórcą w rozumieniu tej ustawy.

Przedmiot prawa autorskiego

Jak przypomniano, przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory:
•    wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);
•    plastyczne;
•    fotograficzne;
•    lutnicze;
•    wzornictwa przemysłowego;
•    architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;
•    muzyczne i słowno – muzyczne;
•    sceniczne, sceniczno – muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;
•    audiowizualne (w tym filmowe).
Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

Malarz hobbysta

Podatnik, który zwrócił się do organu podatkowego o interpretację, nie prowadzi działalności gospodarczej, a malowaniem obrazów zajmuje się hobbystycznie. Sprzedaż własnoręcznie namalowanych obrazów na rzecz osób indywidualnych miała charakter okazjonalny. Dokumentem poświadczającym każdorazowe dokonanie transakcji była umowa kupna – sprzedaży zawierana między podatnikiem (autorem obrazów) a kupującym.

Podatnik uważał, że:
•    przychody ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów może zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście,
•    koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży własnoręcznie namalowanych obrazów wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu.
W ocenie izby podatnik prawidłowo ocenił możliwość zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, a nieprawidłowo określił źródło przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / 50-proc. koszty dla twórcy od sprzedaży własnoręcznie namalowanego obrazu