51 tys. Polaków czeka drastyczny wzrost rat kredytów

opublikowano: 30-01-2019, 16:45

Ponad 51 tysięcy osób zaciągnęło 8 lat temu kredyt z dopłatą w ramach programu „Rodzina na swoim”. To znaczy, że niebawem rata posiadanego przez te osoby kredytu wzrośnie drastycznie – nawet o jedną trzecią – wynika z szacunków Open Finance.

To konsekwencja tego, że po ośmiu latach państwo przestanie spłacać za tych kredytobiorców połowę odsetek.

„Rodzina na swoim” był to program, w ramach którego kupując mieszkanie na kredyt można było liczyć na dofinansowanie w formie około połowy odsetek. Tym samym osoby, które zadłużyły się w 2011 roku obecnie muszą się liczyć ze skokową podwyżką raty wraz z ustaniem dopłat. Problem dotyczy ponad 51 tysięcy gospodarstw domowych.

Open Finance podaje przykład kredytu, udzielonego na 30 lat w 2011 r. i opiewającego na niemal 200 tys. zł.

W momencie zaciągnięcia kredytu rata wynosiła 720 zł z dopłatą z programu. Alternatywnie, bez wsparcia państwa, rata sięgałaby 1210 zł miesięcznie. Przez osiem lat wysokość raty "wspomaganej" wahała się od 620 do 975 zł. Obecnie wynosi 700 zł, ale po zakończeniu programu wzrośnie o prawie 270 zł.

Open Finance pociesza, że przez 8 lat wyraźnie w górę poszło przeciętne wynagrodzenie Polaków, dlatego z uniesieniem dodatkowego ciężaru większość nie powinna mieć problemu.

I jeszcze ciekawostka: jak wyliczono, ci którzy oszczędzaliby to, czego nie musieli płacić do banku z tytułu kredytu, mieliby odłożone tyle, by zniwelować skutki wzrostu raty o około 200 zł miesięcznie. 

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu