Portfel kredytów we frankach ma najwyższą jakość

opublikowano: 29-01-2019, 14:37

107 mld zł - taka jest w przeliczeniu na złote wartość kredytów we franku szwajcarskim, które pozostawały do spłaty na koniec 2018 r. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że portfel ten ma najwyższą jakość spośród wszystkich portfeli kredytowych banków.

Według danych BIK, na koniec 2018 r. banki obsługiwały 470 tys. czynnych kredytów mieszkaniowych w CHF. Dla porównania, kredytów w euro było 92 tys., a ich wartość sięgała 22,5 mld zł. W złotych kredytów było 1,84 mln (na 300 mld zł).

Franki szwajcarskie
Zobacz więcej

Franki szwajcarskie fot. Pixabay

Liczba kredytów w CHF systematycznie maleje w związku z ich spłatą - rocznie ubywa ich 22 tys. 

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba kredytów CHF wchodzących w stan opóźnienia powyżej 30 dni wykazuje tendencję malejącą, podobnie jak w przypadku kredytów w PLN.

"Malejącą tendencję obserwujemy także w przypadku wejść kredytów CHF w status opóźnień powyżej 90 dni. Obserwacje te podobnie jak w wypadku jakości portfela wskazują na niezależność opóźnień w spłacie od waluty kredytu" - głosi raport ZBP.

Jak dodano, klienci nie są zainteresowani przewalutowaniem kredytów na złote, być może dlatego,że tempo spłaty kapitału jest wyższe dla kredytów w CHF niż dla analogicznych kredytów w złotych - obecnie z powodu ujemnych stóp procentowych w Szwajcarii "frankowicze" spłacają niemal wyłącznie kapitał. Ponadto frankowicz, który zaciągnął kredyt w 2005 r., sumarycznie oddał bankowi o 69 tys. mniej niż klient, który wziął kredyt w PLN w tym samym roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu