57 zł zysku rozwoju nie przyspieszy

opublikowano: 03-03-2016, 22:00

ZRP nie poprze obniżki CIT, jeśli takiej samej rząd nie wprowadzi dla małych podatników PIT.

Proponowana przez rząd obniżka podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) nie poprawi warunków rozwoju małych firm, bo obejmie tylko dla 8 proc. z nich. Jednocześnie straci na tym budżet państwa i samorządów — zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan w związku z planem wprowadzenia stawki 15 proc. dla małych podatników i przedsiębiorców rozpoczynających działalność. CIT wynosi 19 proc. Małgorzata Starczewska- -Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana, twierdzi, że lepiej byłoby zaproponować rozwiązania, które stworzą wszystkim małym przedsiębiorstwom szanse na rozwój — zwiększanie inwestycji i zatrudnienia, a nowym na przetrwanie dłużej niż rok czy dwa.

— Dzisiaj mikroprzedsiębiorcy z przeciętnymi miesięcznymi zyskami brutto w wysokości 5 tys. zł takiej szansy nie mają. Zapowiadana obniżka CIT dla małych podatników i tylko do 15 proc. też tego nie daje. Jednej firmie przyniesie od 57 zł do 167 zł miesięcznie — wylicza ekspertka Lewiatana. Podkreśla, że to nie są pieniądze, które mogą być wsparciem podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału czy zaburzone warunki konkurencji są główną barierą w prowadzeniu lub rozwijaniu biznesu, jak zapowiada resort finansów.

— Z obniżki CIT skorzystają głównie spółki z o.o., tworzone m.in. z powodu ograniczenia ryzyka osobistej odpowiedzialności biznesowej. Podczas gdy w firmach osób fizycznych pozostanie pełna odpowiedzialność z wyższym podatkiem — komentuje Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).

ZRP zapowiada, że poprze zmianę CIT, jeżeli w takim samym stopniu zostanie obniżony podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) dla małych podatników prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

— Brak takiego rozwiązania będzie naruszeniem konstytucyjnej zasady równości podatkowej i zaburzy warunki konkurencji — podkreśla Jerzy Bartnik. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu