63 proc. inflacji w Wenezueli

opublikowano: 10-09-2014, 08:53

W Wenezueli ceny wzrosły w skali roku najmocniej od 16 lat. To skutek spadku importu, który spowodował wzrost cen krajowych produktów.

W sierpniu ceny detaliczne rosły w Wenezueli o 63,4 proc. w skali roku. W lipcu rosły o 62 proc. W sierpniu ceny były o 3,9 proc. wyższe niż miesiąc wcześniej. W lipcu rosły o 4,1 proc.

Zwiększone racjonowanie dolarów przez władze Wenezueli spowodowało aż 33 proc. spadek importu w pierwszym półroczu. To największa zniżka importu w skali roku od lat 80. ubiegłego wieku.

Na granicy Wenezueli z Kolumbią za dolara trzeba było zapłacić w nieoficjalnym handlu 92 boliwary. Oficjalny kurs to 6,3 boliwara. Rafael Ramirez, wiceprezydent Wenezueli odpowiedzialny za gospodarkę, opowiadał się za dewaluacją boliwara, co miałoby zlikwidować nierównowagę. 2 września został jednak przeniesiony na stanowisko ministra spraw zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / 63 proc. inflacji w Wenezueli