89 tys. zł rocznej dopłaty do PPK

opublikowano: 01-12-2019, 22:00

Na koszty pracodawcy związane z nowym programem oszczędzania składają się nie tylko składki, ale też wydatki na jego obsługę.

Ponad 3 mln osób może być objętych Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). Na to wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Na razie, od lipca tego roku, obowiązek zawierania umów o oszczędzanie pracowników w PPK spoczął na dużych podmiotach. Od stycznia 2020 r. obejmie firmy średnie, a od lipca przyszłego roku małe. Pozostałe, czyli mikrofirmy, wprowadzą ten program od 1 stycznia 2021 r. PPK ma duże znaczenie dla finansów firm. Składki od pracowników wynoszą 2 proc. ich wynagrodzeń brutto (z możliwą deklaracją dodatkowej wpłaty do 2 proc.), do których pracodawcy powinni dorzucić jednak coś od siebie. Ich minimalny ustawowy wkład wynosi 1,5 proc. tej płacy. Przedsiębiorca może jednak zwiększyć go o dodatkowe 2,5 proc. Według wyliczeń faktoringowego fintechu Finiata przy przeciętnym wynagrodzeniu, które w trzecim kwartale 2019 r. wyniosło 4931,59 zł, jeśli pracodawca i pracownik zadeklarują finansowanie PPK w planie minimalnym, sumy miesięcznych wpłat wynoszą odpowiednio 73,97 zł i 98,63 zł.

— Zakładając, że średniej wielkości firma zatrudnia 100 osób, co miesiąc na poczet PPK pracodawca musi przeznaczyć dodatkowe 7397 zł, a w skali roku obciążenie sięga niemal 89 tys. zł. Ale to nie koniec wydatków — mówi Alexander Beresford, szef marketingu Finiaty.

Zwraca uwagę, że koszty wdrożenia i funkcjonowania PPK podnosi o kolejne kilkanaście tysięcy inwestycja w dostosowanie systemów informatycznych firmy, zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za obsługę programu i zaangażowanie odpowiedniej instytucji finansowej do jego realizacji.

— Szacujemy, że koszt funduszu wynagrodzeń wzrośnie w średnich firmach nawet o 3 proc. — twierdzi Alexander Beresford.

Od przyszłego roku te wyliczenia się zmienią. Płaca minimalna wzrośnie o 350 zł brutto, do poziomu 2600 zł brutto, a przyjęte prognozowane przeciętne wynagrodzenie wyniesie 5227 zł. Z ankiety KPMG wynika, że nie wszyscy zechcą przystąpić do nowego systemu. W badaniu tym 47 proc. przedsiębiorców oceniło, że większość ich pracowników nie będzie zainteresowana przystąpieniem do tego programu oszczędzania na zabezpieczenie emerytalne.

— Jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, czy w przyszłości pracownicy osiągną lepszy efekt z odkładania swoich pieniędzy w tym programie, biorąc pod uwagę zmieniającą się koniunkturę rynkową i inne czynniki makroekonomiczne, niż gdyby wybrali inną opcję oszczędzania. Ponadto obowiązek wprowadzenia PPK przez pracodawców znacznie zwiększył koszt zatrudnienia pracownika, co istotnie wpływa na obniżenie rentowności firm — komentuje Monika Żebrowska, Senior HR&Finance Manager w Clue PR.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PPK