ABN Amro oczekuje słabego złotego w bliskim terminie

opublikowano: 28-10-2020, 11:18

Kurs złotego przekroczył 4,60 za euro i jest już wysoki jak w marcu 2009 roku. Analitycy ABM Amro oczekują słabego złotego w bliskim terminie i jego umiarkowanego umocnienia w przyszłym roku, pisze FXStreet.

Autorzy raportu oczekują, że inwestorzy będą w najbliższych miesiącach nadal unikać złotego z powodu obaw drugiego dna recesji w eurolandzie i drugiej fali COVID-19. Przypominają, że strefa euro jest ważnym rynkiem eksportowym Polski. Zwracają uwagę, że Polska także walczy z drugą falą zakażeń COVID-19.

Notowania EUR/PLN od 31 marca 2009 roku

- Jest prawdopodobne, że inwestorzy będą próbować testować poprzednie minima złotego wobec euro (szczyt EUR/PLN jest powyżej 4,63) – głosi raport holenderskiego banku.

Obecnie złoty słabnie o 0,6 proc. do 4,6150 za euro.

Ekonomiści ABN Amro oczekują, że w przyszłym roku dostępna będzie szczepionka na COVID-19.

- Oczekujemy także, że polska gospodarka odbije, a nawet będzie lepsza niż gospodarka strefy euro. Inwestorzy prawdopodobnie będą skupiać się znów na względnym tempie wzrostu i spreadach rentowności. Wszystko to będzie pozytywne dla złotego. Ponadto nie jest prawdopodobne, aby bank centralny Polski obniżył stopy poniżej zera. EBC ma ujemną stopę depozytową i kiedy nastroje inwestorów się poprawią, różnica oficjalnych stóp zacznie znów odgrywać rolę. Dlatego będzie to prawdopodobnie wspierać złotego – głosi raport banku. – W końcu oczekujemy, że polskie realne rentowności staną się mniej ujemne. Obecnie wynoszą ok. minus 3 proc. Oczekiwany spadek inflacji sprawi, że realne stopy staną się mniej ujemne. To także będzie wspierać złotego – dodaje.

Autorzy raportu zaznaczają, że choć spodziewają się odrabiania strat przez złotego w przyszłym roku, to nie oczekuję jego mocnego odbicia. Wskazują, że nie będzie temu sprzyjało m.in. napięcie w relacjach Polski z Unią Europejską.

- Oczekujemy słabego złotego w bliskim terminie i umiarkowanego umocnienia w przyszłym roku. Nasza nowa prognoza na koniec tego roku to 4,6 (było 4,4), a na koniec przyszłego 4,3 (było 4,25) – głosi raport ABN Amro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, fxstreet.com

Polecane