Adgar rozrasta się elastycznie

opublikowano: 02-02-2022, 20:00

Deweloper i właściciel biurowców powiększył portfel i nadal poszukuje nieruchomości. Najemców kusi elastyczną powierzchnią.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • o ile i gdzie Adgar Poland powiększył zasoby posiadanych powierzchni biurowych
  • jakie nowe formy elastycznego wynajmu biur wprowadza w swoich obiektach
  • w jakie nieruchomości zamierza nadal inwestować

W drugim roku pandemii Adgar, działający w Warszawie inwestor biurowy, kupił PDT Wola, zwiększając swoje powierzchnie biurowe o 7 proc. Dziś oferuje 117 tys. m kw. w 11 budynkach i nie myśli na tym poprzestać.

Dodatkowy atut:
Dodatkowy atut:
Dziś korporacje traktują powierzchnie elastyczne w biurowcach jako jedną z usług i pytają o taką możliwość, rozpatrując najem powierzchni na umowę długoterminową — mówi Monika Szelenberger, szefowa zespołu Leasing & Asset Management w Adgar Poland.

— Cały czas poszukujemy ciekawych nieruchomości w Warszawie. Interesują nas dobrze zlokalizowane budynki biurowe, którym możemy nadać tzw. drugie życie, przeprowadzając gruntowną modernizację i dostosowując je do potrzeb naszych klientów — mówi Monika Szelenberger, szefowa zespołu Leasing & Asset Management w Adgar Poland.

W 2021 r. firma powiększyła również zasoby powierzchni elastycznej, wydzielając w budynku Adgar Plaza 1600 m kw. powierzchni, podzielonej na trzy biura o łącznej liczbie 180 stanowisk. Przestrzeń może być wykorzystana przez jednego najemcę lub trzy niezależne firmy. Od trzech lat koncept jest dostępny w biurowcu Adgar Plaza B, a także w Adgar Wave na Służewcu, w którym w 2020 r. oddano do dyspozycji najemców 42 kameralne biura na 158 stanowisk do pracy.

Oferta konceptów

Już w 2016 r. Adgar wprowadzał w swoich inwestycjach powierzchnie coworkingowe Brain Embassy, jednak były one tworzone głównie z myślą o zawodach kreatywnych, freelancerach, start-upach i mniejszych firmach, a przestrzeń była organizowana w formie open space’u lub kilkuosobowych gabinetów. Później rozszerzył ofertę o koncept Be Yourself, który miał zainteresować średniej wielkości firmy czy korporacje poszukujące małych odrębnych biur dla zespołów projektowych.

— Jako ostatni wprowadziliśmy właśnie koncept Flexi Lease, który oferuje najemcy nawet 100 stanowisk pracy w ramach jednego niezależnego unitu, podczas gdy w Be Yourself standardowy moduł biurowy to 20-30 biurek. Ponadto koncept Be Yourself posiada wykończenie bardziej przypominające powierzchnię coworkingową, a Flexi Lease ma być jak tradycyjne biuro: na przykład zamiast drewnianego parkietu są tu typowe biurowe wykładziny, co jest mniej kosztownym rozwiązaniem — mówi Monika Szelenberger.

W ramach konceptu Flexi Lease to klient decyduje o tym, czy skorzysta z opcji wstawienia własnych mebli czy też odda się w ręce specjalistów i zleci przygotowanie biura pod klucz z zachowaniem określonego standardu korporacyjnego. Pierwsze powierzchnie w koncepcie Flexi Lease (w biurowcu Adgar Plaza B) zostały wynajęte w całości dwóm firmom, dlatego było potrzebne kolejne takie biuro w tym kompleksie.

Globalny trend

Według Moniki Szelenberger wydzielenie w biurowcu powierzchni na najem elastyczny pozwala też efektywnie wykorzystać powierzchnię w sytuacjach takich jak pandemia. Obecnie firma wprowadza koncept Flexi Lease głównie w swoich biurowcach na Służewcu, gdzie konkurencja między ich właścicielami jest większa i wszyscy starają się wyróżnić, stwarzając najemcy dodatkowe udogodnienia. W pierwszym okresie pandemii co prawda wielu szczególnie mniejszych najemców powierzchni elastycznych zrezygnowało z najmu, korzystając z zapewnianych w tej formule krótkich okresów wypowiadania umów, później jednak powrócili.

— Jak wskazują badania do 2030 r. udział elastycznych przestrzeni w całościowej ofercie powierzchni biurowej wzrośnie globalnie z obecnych 3 proc. do aż 30 proc. Trend ten jest coraz bardziej widoczny również na warszawskim rynku — mówi Monika Szelenberger.

W 2022 r. Adgar otworzy też coworking Brain Embassy w dawnym budynku Teatru Kwadrat na ul. Czackiego w Warszawie.

Okiem eksperta
Wolą płacić za biurka niż za powietrze
Piotr Boulangé
prezes Multicowork

Adgar jako właściciel całych budynków i zarazem operator powierzchni elastycznych może sobie pozwolić na dostosowanie wynajmowanych powierzchni do potrzeb najemców. Dziś wielu najemców woli zapłacić więcej za miejsce do pracy dla pracowników niż za wynajem tradycyjnego biura, które w dużej mierze stoi puste. Dochodzi do paradoksalnych sytuacji, w których powierzchnie coworkingowe w niektórych krajach mają obłożenie ponad 100-procentowe, bo statystyczne biurko przypada na większą liczbę klientów, którzy nie korzystają z niego równocześnie. Izraelski inwestor i właściciel biurowców dobrze wyczuwa potrzeby rynku i wprowadził ostatnio nowe koncepty, które przełamują stereotyp powierzchni elastycznej kojarzonej z coworkingiem jako przestrzenią dla start-upów i bardzo młodych użytkowników. To powodowało wcześniej wstrzemięźliwość najemców korporacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane