Agencja rozwoju wesprze Trakcję

opublikowano: 23-10-2019, 22:00

Spółka zorganizowała finansowanie restrukturyzacji. 20 proc. jej akcji obejmie Agencja Rozwoju Przemysłu.

Trakcja porozumiała się z instytucjami finansowymi w sprawie finansowania restrukturyzacji i bieżącej działalności.

Będziemy startować głównie w przetargach, w których zamawiający oferują zaliczki na ich wykonanie – mówi Marcin Lewandowski, prezes Trakcji, która pozyskała 200 mln zł na gwarancje konieczne do ich uzyskania.
Zobacz więcej

Ważne zaliczki:

Będziemy startować głównie w przetargach, w których zamawiający oferują zaliczki na ich wykonanie – mówi Marcin Lewandowski, prezes Trakcji, która pozyskała 200 mln zł na gwarancje konieczne do ich uzyskania.

— Utrzymaliśmy około 120 mln zł dotychczasowych linii kredytowych. Pozyskaliśmy 163 mln zł, które uwzględniają finansowanie pomostowe. Jego elementem są m.in. pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 85 mln zł oraz Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) na kwotę 27 mln zł — mówi Paweł Nogalski, wiceprezes Trakcji.

Kapitał i obligacje

ARP jest także jednym z podmiotów, które obejmą akcje wyemitowane przez Trakcję.

— Przewidujemy pozyskać z emisji ponad 59 mln zł — szacuje Marcin Lewandowski, prezes Trakcji.

ARP angażuje się nie tylko w akcje i udzielanie pożyczek dla giełdowej spółki.

— Jest także zainteresowana objęciem obligacji, które mogą być zamienne na akcje. Przygotowujemy się do tej emisji — dodaje Marcin Lewandowski.

Jej warość szacuje na 20 mln zł. Pozyskane fundusze Trakcja przeznaczy nie tylko na restrukturyzację i wykonanie bieżących kontraktów. Zamierza też inwestować w rozbudowę potencjału wykonawczego i pozyskanie kolejnych zleceń. Marcin Lewandowski zapowiada, że grupa będzie bardziej aktywna na rynkach zagranicznych i zacznie zdobywać więcej kontraktów także na rynkach litewskim, ukraińskim oraz niemieckim. W pozyskaniu i realizacji kontraktów kolejowych pomoże Trakcji spółka zależna BTW, która zawarła z mBankiem umowę na leasing zwrotny maszyn.

Kontrakty i podatki

Jeszcze w połowie roku wartość kontraktów w portfelu giełdowej grupy sięgała 2,3 mld zł. Niedawno jednak, dzięki pozyskanemu finansowaniu, spółka podpisała kilka nowych umów o wartości 1,1 mld zł. Paweł Nogalski prognozuje, że od listopada po wejściu w życie rozliczeń podatkowych w systemie podzielonej płatności — split payment — poprawi się płynność podwykonawców. Dzięki temu ich sytuacja oraz ceny ich usług powinny się ustabilizować, co korzystnie wpłynie na generalnych wykonawców oraz kontrakty, które wykonują razem z podwykonawcami.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu