AIB WBK Fund Management kupił udziały w EC

Justyna Wróbel
07-11-2001, 00:00

AIB WBK Fund Management przejął European Convergence Partners, spółkę zarządzającą funduszem venture capital Pioneer Poland Fund. Zadaniem nowego właściciela będzie restrukturyzacja i sprzedaż spółek z portfela funduszu oraz jego rozwiązanie w ciągu trzech lat. Zadanie nie będzie łatwe.

AIB WBK Fund Management — firma zarządzająca NFI Magna Polonia oraz Nova Polonia Private Equity Fund — kupił European Convergence Partners, spółkę, która kieruje portfelem funduszu venture capital Pioneer Poland Fund.

Wiele wskazuje na to, że o zmianie zdecydowały dwa powody. Inwestorzy Pioneer Poland Fund, którzy zainwestowali w fundusz 60 mln USD (246 mln zł) najwyraźniej nie byli zadowoleni z efektów, jakie przyniosło sześć lat zarządzania i inwestowania w dziesięć spó-łek portfelowych.

— Po sześciu latach istnienia funduszu inwestorzy zdecydowali, że chcą zmiany w zarządzaniu. Oczekują od nas efektywnego gospodarowania kosztami funduszu, restrukturyzacji spó-łek portfelowych i ich docelowej sprzedaży w ciągu trzech lat — mówi Witold Radwański, prezes AIB WBK Fund Management.

Jednak usprawnienie zarządzania to nie jedyny powód zmian w EC Partners. W ubiegłym roku włoski UniCredito Italiano przejął Pioneer Group. Nowy właściciel postanowił pozbyć się niektórych form działalności, w tym także zarządzania aktywami funduszu PPF. Nie oznacza to, że Włosi definitywnie wyjdą z Pioneer Poland Fund. Dysponują obecnie 8-proc. pakietem walorów.

Prezes AIB WBK Fund Management przyznaje, że portfolio funduszu Pioneera nie jest łatwe do zarządzania.

— Pioneer Poland Fund ma wiele dobrych spółek, ale niestety są i takie, które znajdują się w trudnej sytuacji i nadają się do gruntownej restrukturyzacji bądź nawet likwidacji — twierdzi Witold Radwański.

Nie chce jednak ujawnić, które firmy czeka ostra kuracja. Wiadomo, że do obiecujących spółek w portfelu na pewno należy Euro-Cristal, producent pieluszek, który — jak twierdzi prezes — powiększa swój udział w rynku.

Nieźle ma się także Sagagrove Holdings (Star Foods), producent słonych przekąsek z Tomaszowa Mazowieckiego, który kilka dni temu ogłosił, że wejdzie w nowe segmenty spożywczego rynku.

Na drugim biegunie znalazły się Alpex-Karlino, producent płyt wiórowych z Karlina, czy hurtownia książek Światowid, do której już wszedł syndyk masy upadłościowej.

AIB WBK Fund Management od 1995 r. zarządzał aktywami około 50 spółek i zainwestował 60 mln USD. Firmie udało się sprzedać ponad 30 firm, a dziś bezpośrednio zarządza aktywami o wartości ponad 700 mln zł w trzech funduszach. Udziałowcami AIB WBK Fund Management są Bank Zachodni WBK (54 proc.) i Allied Irish Bank (46 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Wróbel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / AIB WBK Fund Management kupił udziały w EC