Airbus rozważa montaż A330neo w Chinach

opublikowano: 28-02-2019, 14:06

Koncern Airbus, paneuropejski producent samolotów komercyjnych rozważa montaż swojego najnowszego modelu szerokokadłubowego A330neo w Chinach w celu uzyskania zamówień na samolot na jednym z najszybciej rozwijających się rynków lotniczych na świecie.

Źródła agencji Bloomberg wskazują, że koncern może rozbudować istniejącą fabrykę w Tianjin, aby dostosować się do najnowszego modelu. Decyzja nie została jeszcze podjęta, a sprawa może upaść. 

Airbus A330neo
Zobacz więcej

Airbus A330neo fot. REUTERS/Regis Duvignau/Forum

Airbus wcześniej oferował budowanie superodrzutowca szerokokadłubowego A380 w Chinach w zamian za zamówienia od tamtejszych linii lotniczych, ale propozycja została odrzucona  w związku z obawami o przydatność dwupokładowego samolotu dla lokalnego rynku.

Mniejszy, bardziej efektywny ekonomicznie (mniej paliwożerny) A330neo jest potencjalnie lepszym rozwiązaniem. Dotychczas ponad 200 tych samolotów pierwszej generacji zostało sprzedanych dla przewoźników w Państwie Środka.

Na chińskim rynku coraz mocniej rozpycha się największy konkurent, amerykański Boeing, który w zeszłym roku otworzył w pobliżu Szanghaju tak zwane centrum kompletacji, ale jak dotąd wstrzymywał się od montowania samolotów w tym kraju.

Rynkowy potentat szacuje, że w ciągu najbliższych 20 lat Chiny będą potrzebować prawie 8 tys. samolotów o wartości 1,2 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu