Airway Medix: wyjaśnił się powód skoku notowań

opublikowano: 16-10-2020, 06:42

W końcówce sesji 15 października notowania spółki Airway Medix podskoczyły z 1,65 do 2,10 zł (o 27 proc.), a następnie były równoważone, choć firma nie przekazała żadnego komunikatu.

Z tego artykułu dowiesz się:

- co było przyczyną skoku notowań Airwaya pod koniec sesji 15 października, 

- na których rynkach może jeszcze zaistnieć spółka zależna, 

- co byłoby kamieniem milowym dla grupy,

- jakie były wyniki grupy w I półroczu 2020.

Okazało się, że spółka zależna Biovo Technologies (Airway ma 99,9 proc. udziałów w jej kapitale zakładowym) zainstalowała urządzenia Cuffix w nowym "covidowym" oddziale szpitala publicznego w Izrealu, w ktorym dostępnych jest 170 łóżek dla pacjentów wymagających wentylowania.

"Urządzenie Cuffix ułatwia i poprawia efekty pracy personelu na oddziałach intensywnej terapii, przyczyniając się do polepszenia jakości wentylacji i bezpieczeństwa pacjenta poddawanego tej procedurze" - informował wcześniej Airway Medix.

Biovo dodało w komunikacie, że Cuffix jest narzędziem przydatnym w czasie pandemii, ponieważ zmniejsza obciążenia pracowników służby zdrowia.

Jak zaznaczono, spółka planuje zwiększyć produkcję i sprzedaż urządzenia, a ostatnie sfinalizowane umowy dystrybucyjne dotyczą Australli i Brazylii, a następnym krokiem będzie wejście na rynek amerykański. 

Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku Biovo Technologies otrzymało od Federal Drug Administration w USA („FDA”) zatwierdzenie technologii Cuffix i urządzenia na niej opartego do sprzedaży na rynku amerykańskim, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem na GPW (kurs Airwaya się podwoił). 

"Spółka oczekuje, że dopuszczenie produktu Cuffix na rynek amerykański przyspieszy rozmowy na temat ewentualnej komercjalizacji całego portfolio Grupy, gdyż produkt Cuffix i jego rejestracja w USA były ważnym kamieniem milowym, którego osiągnięcie było oczekiwane przez szereg branżowych partnerów" - podał Airway w raporcie półrocznym, w którym po stronie przychodów wykazał okrągłe zero, a strata netto wyniosła 2,1 mln zł i była trzykrotnie wyższa niż przed rokiem. 

Biovo Technologies, spółka, która ma siedzibę w Izrealu, pełni w grupie Airwaya funkcję certyfikowanego centrum badawczo-rozwojowego, w którym rozwijane i tworzone są rozwiązania firmy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane