„Akademik Cherskiy” płynie dokończyć Nord Stream 2?

opublikowano: 14-02-2020, 17:19

Rosyjski statek „Akademik Cherskiy”, służący do układania rurociągów na dnie morza, wyruszył z portu w Nachodce. Ożywiło to spekulacje, że być może ruszył do Europy by dokończyć budowę gazociągu Nord Stream 2.

Pod koniec ubiegłego roku o statku „Akademik Cherskiy” mówił rosyjski minister energii Aleksander Nowak jako o opcji na dokończenie budowy Nord Stream 2 po nałożeniu na projekt sankcji przez USA, co zmusiło szwajcarską spółkę Allseas Group do wycofania się z niego. Gazprom informował, że rozważa różne opcje dokończenia Nord Stream 2, który jest już zbudowany w 94 proc. i pozostał do położenia tylko krótki odcinek przebiegający przez wody terytorialne Danii.

- Rozumiem, że szukają statku i stawiam, że go znajdą – powiedział Rainer Seele, prezes austriackiego koncernu naftowego OMV, który współfinansuje projekt Nord Stream 2. – Jak długo im to zajmie i jak będą kontynuować kładzenie rurociągu, nie wiem – dodał. 

„Akademik Cherskiy” jest oczekiwany w porcie w Singapurze 22 lutego, wynika z danych o ruchu jednostki, śledzonych przez Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy