„Akcje są najtańsze od 50 lat” (WYKRES TYGODNIA)

Choć indeksy giełdy nowojorskiej biją historyczne rekordy, to wyceny spółek notowanych na Wall Street wciąż szorują po dnie – wynika z analizy Fernando Duarte i Carlo Rosy, ekonomistów nowojorskiego Fedu.

Wyceny akcji notowanych na giełdzie nowojorskiej należą do najniższych w ciągu ostatniego półwiecza – do takiego optymistycznego wniosku doszli nie zarządzający zachęcający klientów do inwestycji w swoje fundusze, ale ekonomiści nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej. Tak przynajmniej, jak donosi portal BusinessInsider, wskazuje wyliczona przez Fernando Duarte i Carlo Rosę premia za ryzyko związane z inwestycjami w papiery giełdowych spółek. To miara pokazująca o ile więcej w przyszłości – zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi – powinny dawać zarabiać akcje w porównaniu z bezpiecznym i obligacjami.

„Osiągnięta w grudniu premia sięgająca 5,4 proc., co należy do najwyższych wskazań w historii. Z równie wysoką premią mieliśmy do czynienia jedynie w okresach po szoku naftowym z 1974 r. i po upadku banku Lehman Brothers” – napisali Fernando Duarte i Carlo Rosa, którzy przeanalizowali dane sięgające lat 60 – tych.

Wysokość premii za ryzyko dla rynku amerykańskiego. Źródło: BusinessInsider.com.

Aby ustalić oczekiwania rynkowe dotyczące przyszłej stopy zwrotu, eksperci wykonali ogromną pracę. Zgłębili analizy banków, przeczesali fachową literaturę, pytali o opinię ekonomistów w bankach centralnych. Dzięki temu zbadali wnioski płynące z 29 najpopularniejszych modeli prognozowania stóp zwrotu z akcji.

„Okazuje się, że większość modeli wskazuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat należy spodziewać się relatywnie dobrej koniunktury na giełdzie nowojorskiej” – napisali specjaliści w raporcie datowanym na 8 maja.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider.com

Polecane