Akcje Xiaomi zyskują po uchyleniu ograniczeń administracyjnych

  • PAP
opublikowano: 15-03-2021, 09:05

Po uchyleniu przez sąd ograniczeń administracyjnych nałożonych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa wartość akcji chińskiego koncernu Xiaomi zajmującego się produkcją elektroniki wzrosła nawet o 12 proc. - informuje w poniedziałek dziennik "Financial Times".

Paul Yeung

W ubiegłym tygodniu w piątek amerykański sąd tymczasowo zniósł ograniczenia administracyjne nałożone na Xiaomi przez poprzednią administrację, która wpisała koncern na listę podmiotów związanych z wojskiem, co wiąże się z zakazem inwestowania w nie przez obywateli USA, a w konsekwencji może prowadzić do usunięcia ich z niektórych globalnych indeksów giełdowych. W ocenie sędziego, który wydał orzeczenie, postępowanie przeciwko Xiaomi wszczęte przez urzędników naznaczone było wieloma nieprawidłowościami, a firma z łatwością mogła odwołać się od decyzji o wpisaniu jej na czarną listę podmiotów związanych z chińską armią.

Wcześniej odwołanie się w podobnej sprawie zakończyło się skukcesem dla koalicji użytkowników aplikacji WeChat należącej do chińskiego giganta internetowego - koncernu Tencent. Blokady możliwości świadczenia usług w Stanach Zjednoczonych uniknęła również inna chińska platforma - TikTok, którego właścicielem jest start-up ByteDance. TikTok wynikiem rozporządzenia wykonawczego Trumpa miał być zablokowany w USA, o ile własność platformy nie przejdzie w amerykańskie ręce.

Według analityków cytowanych przez "FT" chińskie firmy, które zostały wpisane przez administrację Trumpa na tzw. czarne listy Pentagonu i Ministerstwa Handlu USA, zaczynają obecnie kierować do urzędników nowego prezydenta pytania o dowody przeciwko nim, które miały pozwolić poprzednikom na podjęcie takich decyzji.

Sędzia, który tymczasowo zniósł ograniczenia nałożone na Xiaomi przez administrację Trumpa zwrócił uwagę, że w przypadku tej firmy brak jest jasnych dowodów wskazujących na poparcie tezy o tym, że koncern jest związany z chińskim wojskiem.

W poniedziałek wartość akcji Xiaomi notowała wzrost o 7,03 proc. i plasowała się na poziomie 24.350 dolarów hongkońskich.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane