Akcje Credit Suisse w dół o ponad 60 proc.

opublikowano: 20-03-2023, 10:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W poniedziałek europejskie akcje zanotowały spadek. Akcje Credit Suisse poszły w dół o ponad 60 proc. po tym, jak UBS zgodził się kupić bank w transakcji o wartości 3 mld USD. Szwajcarski pożyczkodawca został wyceniony zaledwie na ułamek jego wartości rynkowej. Inwestorzy obawiają się, że sytuacja ta spowoduje wywołanie kryzysu gospodarczego – podaje agencja Reuters.

Stefan Wermuth

Indeks STOXX 600 zanotował spadek o 0,8 proc., po tym jak w piątek odnotował największą tygodniową deprecjację w tym roku.

Akcje Credit Suisse poszły w dół o 62,3 proc. po tym, jak rywal UBS przekazał, że zapłaci 3 miliardy franków szwajcarskich (3,23 mld USD) za szwajcarskiego pożyczkodawcę i założy do 5,4 mld USD strat, w pakiecie zorganizowanym w niedzielę przez szwajcarskie organy regulacyjne.

Akcje UBS zaliczyły spadek o 8,8 proc.

Szerszy europejski indeks bankowy zanotował z kolei deprecjację o 3,2 proc., osiągając najniższy poziom od trzech miesięcy.

Jak donosi agencja Reuters, inwestorzy byli zaniepokojeni, że dodatkowe obligacje Credit Suisse Tier 1 – lub obligacje AT1 – o wartości nominalnej 17 mld USD zostaną wycenione na zero.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane