Aktywność przemysłu eurolandu nadal spada, ale są dobre sygnały

opublikowano: 02-12-2019, 13:11

W listopadzie aktywność przemysłu eurolandu spadała 10. miesiąc z rzędu, ale wskaźniki wyprzedzające pokazują, że najgorsze mogło już minąć, pisze Reuters.

PMI przemysłu eurolandu wzrósł w listopadzie do 46,9 z 45,9 w poprzednim miesiącu, podał IHS Markit. Odczyt poniżej 50 oznacza spadek aktywności. Subindeks produkcji wzrósł z 46,6 do 47,4.

- Choć wciąż sygnalizuje szybkie tempo pogorszenia, PMI przemysłu daje pewne optymistyczne sygnały wzmacniające spekulacje, że najgorsze minęło dla producentów ze strefy euro – powiedział Chris Williamson, główny ekonomista biznesu w IHS Markit.

Subindeksy nowych zamówień, zatrudnienia, zakupów surowców i zamówień pokazały spadek, ale w mniejszym tempie. Największy od ponad sześciu lat wzrost zanotował natomiast subindeks przyszłej produkcji, który skoczył z 51,9 do 55,3.

- Być może najbardziej obiecującą zmianą jest poprawa nastrojów biznesu, szczególnie w Niemczech – podkreślił Williamson.

PMI przemysłu Niemiec wzrósł w listopadzie drugi miesiąc z rzędu do 44,1 i jest najwyżej od pięciu miesięcy. Wskaźnik już 11. miesiąc z rzędu znajduje się poniżej 50, czyli granicą między wzrostem a spadkiem aktywności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane