Allianz GI: Nie ma powodów do obaw o inflację w krajach BRIC

DI
opublikowano: 13-07-2010, 00:00

Silny popyt konsumpcyjny oraz wzrost w sektorze finansowym to główne czynniki napędzające zyski w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Według ekspertów Allianz Global Investors pojawiające się coraz częściej obawy związane z inflacją w tych krajach są nieuzasadnione.

Eksport w Chinach rośnie, osiągając w maju tempo wzrostu wysokości 48,5 proc. rok do roku. Chiński rząd świadomy zagrożeń związanych z inflacją postanowił podjąć działania, które mają ją zwalczyć. Na przykład, płace wzrosną tylko o 7-8 proc. w tym roku w porównaniu z o wiele wyższą średnią na poziomie 15 proc. Polityka rządu jest zatem dobra dla konsumentów i dla konsumpcji, ponieważ przyczynia się do wzrostu popytu krajowego. Zdaniem Allianz Global Investors, inflacja nie będzie dużym zagrożeniem, ponieważ oczekujemy znacznego wzrostu produktywności. Niemal wszystkie sektory gospodarki Chin cechują się dużą nadwyżką zdolności produkcyjnych, które ograniczają wzrost marż i cen.

W kontekście rosnących cen nieruchomości w Chinach rząd słusznie przygląda się spekulantom, którzy chcą kupić drugi, trzeci lub nawet czwarty dom w dużych miastach, takich jak Pekin czy Szanghaj — twierdzi Guido Stiel, ekspert od chińskich papierów wartościowych funduszu Allianz RCM Bric Stars Fund.

W drugiej i trzeciej grupie miast pod względem wielkości obserwujemy trend odwrotny. Popyt tworzą głównie nabywcy pierwszego domu, z uwagi na migrację wewnętrzną, która tworzy popyt na domy. Ceny w tych miastach są umiarkowane i stać na nie nabywców pierwszych domów.

Pojawiły się obawy związane z inflacją w Indiach, która jednak zaczęła spadać. Jak twierdzi Allianz Global Investors, przed końcem roku będziemy świadkami jedno- lub dwukrotnego, nieznacznego podniesienia stóp procentowych przez centralny bank Indii. Wzrost PKB

w Indiach będzie oscylował między 7 a 8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy