Amazon ucieka przed związkami do Polski i Czech

KŁ, FT.com
opublikowano: 23-01-2014, 12:43

Budując pięć centrów w Polsce i Czechach Amazon ma nadzieję na ucieczkę przed związkami zawodowymi, które w Niemczech podczas sezonu świątecznego dały mu się we znaki.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Nie widzimy sensu dla istnienia związków zawodowych jako takich. Jakikolwiek spór pomiędzy nami i naszymi współpracownikami spowalnia innowacje, spowalnia zmiany, spowalnia postęp w sklepie i nie sądzimy by to było w jakimkolwiek stopniu dobre – powiedział Tim Collins, dyrektor operacji logistycznych w UE w rozmowie z „Financial Times”.

Solidarność planuje jednak wesprzeć jakiekolwiek dążenia do utworzenia związków w polskim Amazonie.

- Zorganizowanie się zależy do pracowników, ale jesteśmy gotowi pomóc. Amazon nas nie wystraszy - powiedział „FT” Marek Lewandowski, rzecznik Solidarności.

Pomimo tradycji związkowej, tylko około 12 proc. pracowników zrzeszonych jest w związkach zawodowych. W Czechach jest to nieznacznie więcej – 17 proc.

Tymczasem w okresie Świąt Bożego Narodzenia około 15 proc. z 9 000 pracowników Amazona w Niemczech ogłosiło strajk. Pracownicy domagali się między innymi wyższych płac oraz przywilejów pracowniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, FT.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu