Amazon zacznie testować satelitarny internet od przyszłego roku

opublikowano: 14-03-2023, 16:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amazon planuje wystrzelić swoje satelity produkcyjne Kuiper w 2024 r. i jeszcze tego samego roku rozpocząć testowanie prototypu usługi satelitarnego internetu wśród klientów - przekazał Bloomberg.

Adobe Stock

Projekt Kuiper będzie konstelacją 3236 satelitów, które będą nisko orbitowały nad kulą ziemską i zapewniały dostęp do szybkiego internetu milionom potencjalnych klientów. Koncepcja przypomina Starlink należący do SpaceX, który wystrzelił już ok. 4 tys. satelitów i ma ponad 1 mln użytkowników.

Dave Limp, wiceprezes Amazona ds. urządzeń i usług, ujawnił harmonogram testów usługi we wtorek podczas targów branży satelitarnej w Waszyngtonie. Pokazał również prototypy terminali, z których przyszli klienci będą korzystali, żeby podłączyć się do sieci satelitarnej. Powstały trzy modele urządzeń. Najmniejsze z nich, siedmiocalowe, jest niewiele większe od Amazon Kindle, i oferuje prędkość do 100 mb/s. Większe, jedenastocalowe, do 400 mb/s, a największe, dziewiętnastocalowe, do 1 Gb/s.

Amazon, który zamierza zainwestować 10 mld USD w przedsięwzięcie Kuiper, ma za sobą serię rekordowych zwolnień. Z początkiem roku dokonał redukcji 18 tys. etatów i dotyczyły głównie oddziału urządzeń zarządzanego przez Limpa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Bloomberg

Polecane