Ameryka Łacińska porozumiała się z UE ws. bananów

DI, PAP
15-12-2009, 18:36

Kraje Ameryki Łacińskiej produkujące banany podpisały we wtorek porozumienie z Unią Europejską kończące bananową wojnę o cła - poinformowało przedstawicielstwo Ekwadoru przy Światowej Organizacji Handlu (WTO).

"Ekwador, największy eksporter bananów do Unii Europejskiej i na cały świat, podpisał dziś +porozumienie genewskie+ dotyczące handlu bananami z Unią Europejską" - oświadczyło ekwadorskie przedstawicielstwo.

"Wszystkie kraje latynoamerykańskie dostarczające banany do Unii Europejskiej uczestniczyły w negocjacjach", które doprowadziły do osiągnięcia tego porozumienia - poinformowano w komunikacie, wymieniając m.in. Kolumbię, Kostarykę i Panamę.

Wojna bananowa toczyła się od lat między Brukselą a wielkim producentami tych owoców z Ameryki Łacińskiej. Rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy Unia zdecydowała się przyznać preferencje celne krajom ACP (Afryki, Karaibów i Pacyfiku), które w większości są byłymi koloniami krajów europejskich.

Unia Europejska była kilkakrotnie krytykowana w związku z tą kwestią przez WTO, które zaangażowane jest w międzynarodowe negocjacje dotyczące liberalizacji światowego handlu.

Według dokumentu przedstawionego przez przedstawicielstwo Ekwadoru taryfy celne nałożone przez Brukselę na banany importowane z krajów spoza ACP będą stopniowo zmniejszane z obecnych 176 euro za tonę do 114 euro w 2017 r. Pierwsza obniżka do 148 euro ma nastąpić 15 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ameryka Łacińska porozumiała się z UE ws. bananów